Přednášky, exkurze

November Talks se zaměří na materiály

Public condenser – Paris-Saclay University Campus – Muoto

Čtyři listopadové pondělky budou na Fakultě architektury ČVUT v Praze opět patřit přednáškovému cyklu November Talks. S podtitulem „On Material“ nabídnou přednášky zahraničních architektů a architektek. Letošní ročník zahájí 4. listopadu Gilles Delalex.

„November Talks se budou zabývat materiálem jako základním prvkem stavebních konstrukcí a jeho estetickým, kulturním i politickým významem. Bude nás zajímat, jak materialita – to, z čeho stavíme – ovlivňuje udržitelnost stavebního průmyslu. Cílem je nabídnout široké spektrum přístupů k materiálu a jeho užití v architektuře,“ říká Miroslav Pazdera, kurátor přednáškového cyklu.

Architektonické tvůrce a kolektivy letošního cyklu November Talks spojuje společný zájem o materialitu a přehodnocení přístupu k ní. Cyklus zahájí Gillex Delalex z pařížského studia Muoto, které experimentuje s architekturou a urbanismem a čerpá inspiraci z veřejných prostor a jejich materiálových možností. Kolektiv Material Cultures se zaměřuje na výzkum regenerativních materiálů a jejich ekologických a politických souvislostí. Maarten Gielen, zakladatel belgického kolektivu Rotor a Rotor DC, se věnuje výzkumu a praxi dekonstruování budov a opětovnému využití stavebních materiálů s cílem minimalizovat odpad a přehodnotit tradiční stavební postupy. Guido Brandi se soustředí na teorii a praxi cirkulárního stavebnictví a opětovné využívání materiálů. 

November Talks Guido Brandi / November Talks Summer Islam – Material Cultures

Gilles Delalex vede pařížské architektonické studio Muoto, věnuje se architektuře, urbanismu, designu, ale i výuce a výzkumu. Od svého založení kancelář realizovala různé projekty – od územních plánů, veřejných budov, bydlení až po instalace. Gilles promoval na Univerzitě umění, designu a architektury v Helsinkách, studoval v Grenoblu, Montrealu, Bruselu a Manchesteru. Působí jako profesor na škole architektury Paris-Malaquais, kde je vedoucím katedry THP (Theory, History, Project) a je jedním z ředitelů výzkumné laboratoře LIAT zaměřené na infrastrukturu. Na přednášce představí sbírku textů, projektů a obrazů Holy Highway věnující se tématu dálnice jako nejradikálnějšímu veřejnému prostoru.

Druhou letošní přednášející bude Summer Islam – architektka a ředitelka architektonické a výzkumné kanceláře Material Cultures. Ve své práci zkoumá politickou ekologii stavebních materiálů a environmentální důsledky používání regenerativních materiálů. Hostovala jako lektorka na ETH v Curychu, vyučovala na Central St Martins, UAL, London Metropolitan University a Bartlett School of Architecture na UCL. Je doktorandkou v laboratoři RIOT na EPFL v Lausanne, kde se zabývá výzkumem dekarbonizovaného zastavěného prostředí, které upřednostňuje ekosystémy před průmyslem.

Designér a výzkumník Maarten Gielen se dlouhodobě zabývá změnou způsobu používání materiálů v architektuře a stavebnictví. V roce 2006 spoluzaložil studio Rotor a v roce 2014 sesterskou kancelář Rotor DC (Deconstruction). Za svůj autorský, designérský a projektový přínos obdržel Maarten Maaskantovu cenu pro Youngs Architects, jedno z nejvyšších ocenění svého druhu v Beneluxu. Přednáší na školách architektury a designu v Evropě, Asii a USA.

November Talks – Maarten Gielen

Guido Brandi je architekt a spoluzakladatel studia NUAR se sídlem v Curychu. Od roku 2018 se jako výzkumný asistent podílí na činnosti Institutu konstruktivního designu ZHAW. Ve své práci se zaměřuje na řešení složitých konstrukčních, logistických a ekonomických problémů spojených s opětovným využitím stavebních materiálů. Jeho přednáška se zaměří na výzkum cirkulárního stavitelství, prezentovaný na příkladu analýzy budovy K118 ve švýcarském Winterthuru.

November Talks se budou konat po čtyři pondělky od 4. listopadu vždy od 18.30 hodin – 4. 11. (Gilles Delalex), 11. 11. (Material Cultures), 18. 11. (Maarten Gielen) a 25. 11. (Guido Brandi) – v posluchárně 155 Gočár, Fakulta architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6.

Přednášky v anglickém jazyce jsou určeny široké veřejnosti, vstup je volný, bezbariérový. Sérii November Talks podporuje od roku 2006 nadace Sto Foundation a koná se každoročně na šesti vybraných evropských školách architektury.

Tisková zpráva ČVUT

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*