Materiály

MEA odvodnění v novém sídle Škoda Auto

Zdroj foto: Škoda Auto, MEA Water Management

Škoda Auto na jaře 2024 otevřela svoje nové sídlo v Mladé Boleslavi, pojmenované Laurin & Klement Kampus. Pětipodlažní objekt se skládá ze čtyř propojených bloků ve tvaru písmene L s plochou 22 800 m2. Nabízí pracovní prostory pro cca 2 000 zaměstnanců.

Moderní komplex s kancelářskými prostory konsoliduje dříve rozptýlená oddělení a splňuje nejvyšší standardy udržitelnosti. Výstavbu během dvou let zrealizovala společnost Metrostav.  

Při výstavbě byly použity nejmodernější technologie podle metody pro modelování staveb. Odlehčené stropní moduly Cobiax pomohly snížit celkovou hmotnost betonu, a tím i zredukovat uhlíkovou stopu. Zahrnuty jsou také technické inovace výrazně snižující spotřebu energie. LED osvětlení s inteligentními senzory, které snižují spotřebu energie o polovinu proti běžným zářivkám. Budova je také vybavena fotovoltaickou elektrárnou s výkonem 100 kW a vysoce účinnou klimatizací s rekuperací energie (až 80 %). Stínící rolety sníží nároky na ochlazování budovy o 30 %.

Celý komplex byl navržen s důrazem na udržitelnost, což by mělo vést k dosažení zlatého certifikátu udržitelnosti od Německé rady pro udržitelné budovy (DGNB). 

Součástí zodpovědného přístupu k udržitelnosti je také hospodaření s dešťovou vodou. Zpevněné plochy kolem komplexu jsou odvodněny polymerbetonovými žlaby MEADRAIN SVF a zakryté pozinkovaným roštem

Odvodnění těsně kolem obvodových stěn a ochrana fasád je vyřešena se žlaby MEATEC. Různé designy krycích roštů vyhovují estetickým požadavkům, ale zároveň zajišťují bezbariérové průchody, efektivní odvodnění a schnutí fasády. Systém MEATEC tak zabraňuje kondenzaci vlhkosti a tvorbě plísní konstrukcí budovy i terasy.

Systémy žlabů MEATEC jsou určeny pro terasy, ploché a zelené střechy nebo plochy s drenážní vrstvou. Při prudkých deštích mohou přes krycí rošt rychle pojmout přívalovou vodu, která by jinak zatekla do vchodu nebo k fasádě. 

Ze žlabu se již sběrná voda dostane snadno do drenážních vrstev v ploše. Perforace v boční stěně žlabu přispívají ke zrychlení odvětrání zasáknuté vody. Vysoký boční tlak na žlab je vyřešen s pomocí příčných výztužných můstků.

Vzhledem k tomu, že jsou žlaby 100% recyklovatelné, podporují i zájmy investorů, kteří se snaží o certifikaci udržitelnosti budov (např. LEED, BREEAM).

Projekční tým MEA Water Management pomohl s hydraulickými výpočty a návrhem systémového řešení. 

Více o systémech MEATEC na www.mea-odvodneni.cz
Instalační video ZDE.