Dřevěné a montované konstrukce

Palác z dřevěných kontejnerů

Dům v ulici Fügnerova autoři navrhli jako odpověď na velkorysou palácovou architekturu –
v racionální ortogonální fasádě se v rytmu šachovnice střídají zapuštěné lodžie a francouzská okna

Dva bytové domy mají suterény, parter a vertikální jádra železobetonové, ostatní konstrukce budou z CLT panelů. Velká část stavby se tedy postaví z prostorových prefabrikovaných jednotek.

„V dobách, kdy byl Liberec důležitým městem evropského měřítka, vznikla v jeho dolním centru řada velkorysých domů. Pak ale přišla velká válka, odsun sudetských Němců a socialismus. V sedmdesátých letech tu sice navrhl ateliér SIAL obchodní dům Ještěd, ale ten byl po třiceti letech zbourán, aby ho nahradilo obchodní centrum Forum. Městský blok, který doplňujeme, na jedné straně uzavírá honosná hmota paláce Dunaj, na druhé pokleslá forma obchodního centra Delta. Mezi nimi se krčí dva domy, které si tu nechala postavit YMCA. Jeden z nich nebyl nikdy dokončený, druhý už také neodpovídá měřítku okolních staveb a kromě drogerie je dlouhodobě prázdný,“ říká architekt Jan Vondrák. Jeho kolega Tobiáš Hrabec dodává: „Proluk je v Liberci jako děr v ementálu, nevyplněné mezery a prázdné domy jsou pro město škodlivé a drahé. A navíc tu chybí stovky, snad tisíce bytů. Navrhovat domy do centra měst ale nese řadu úskalí – na jednu stranu jsou na ně kladeny veškeré nároky dnešní doby, jako je například parkování, oslunění nebo technologie. Na druhou stranu jsme nechtěli uhýbat z principů velkorysého urbanistického založení. Parkování je třeba zajistit, ale ne na úkor živého parteru s obchodem nebo kavárnou. Podobně severní fasády dokážou nabídnout komfortní výhled a byla by škoda je zalepit schodištěm.“

Architekti ze studia Mjölk navrhli na místě původních objektů dva bytové domy spojené podzemním parkovištěm. Podzemní konstrukce, parter a vertikální komunikační jádra budou železobetonová, ostatní konstrukce z CLT panelů. Většinu stavby chtějí realizovat metodou prostorových prefabrikovaných jednotek, lidově řečeno kontejnerů, které budou sestaveny a do maximální míry vybaveny již na dílně.

„V praxi to znamená, že jednotlivé části bytů budou vybaveny rozvody, koncovými prvky i povrchy. Na stavbu tak dorazí třeba obývák se svítidly, vypínači a zásuvkami, kuchyní s baterií a dřezem, příčkami, koupelnou s obkladačkami, záchodem i sprchovým koutem. Jeřáb kontejner usadí na své místo v konstrukci a na stavbě už se provádějí jen spojovací a dokončovací práce. Prostorově modul limitují možnosti transportu – musí se vejít na korbu nákladního auta. Zároveň nám ale základní modularita ponechává svobodu dispozice bytů slučovat nebo rozdělovat,“ uzavírá Jan Mach ze studia Mjölk.

-vis-
Vizualizace: Mjölk

Publikováno v časopise Materiály pro stavbu 3/2024

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*