Cihelny bývaly v minulosti s nadsázkou v každé větší vesnici, dnes se tovární výroba soustředila jen na několik míst v zemi. S historií cihlářské výroby v Pardubickém kraji a zvláště na Chrudimsku se budou moci od 2. února seznámit návštěvníci Městského muzea ve Skutči. Kromě fotografií, nákresů a plánů uvidí i výrobky dávno zaniklých provozů, řekl ČTK ředitel muzea Libor Aksler.
„Budou tu cihly především s kolkem, na každé je vyražena iniciála a výrobce nebo výrobní značka. Vystavíme i předměty, které se váží k další výrobě, tvarovky, nejrůznější zakončení, římsovky, cihly používané na zdobení štítů vesnických stodol nebo dlažby,“ uvedl Aksler.
Expozice představí i modely pecí od středověku do poloviny 20. století a jejich konstrukce a historické výrobní postupy. Vystaveny budou rovněž historické fotografie a plány cihelen například ve Žďárci u Skutče, Radimi, Rosicích nebo Rychmburku. Celkem výstava mapuje přes 100 cihlářských výroben.
„Podrobněji máme zmapovanou technicky zajímavou pec ve Žďárci, které se říká klikatka. Komory nebyly řazené do kruhu, ale kvůli úspoře místa za sebou v nepravidelném půdorysu,“ řekl Aksler.
Při těžbě cihlářské hlíny dělníci někdy učinili archeologické nálezy. V muzeu budou vystaveny objevy z popelnicového pole v Úhřeticích na Chrudimsku, středověké meče a kopí nebo zbytky pece z 18. století od Medlešic.
Výstava Cihelny a jejich historie končí 13. března. Více informací najdete na stránkách muzea zde.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře