Vybrané projekty byly přihlášeny do těchto kategorií:
Novostavba – 14 projektů (celkem přihlášeno 72 projektů)
Rodinný dům – 4 projekty (celkem 24 projektů)
Rekonstrukce 17 projektů (celkem 49 projektů)
Interiér – 2 projekty (celkem přihlášeno 32 projektů)
Krajinářská architektura a zahradní tvorba: 5 projektů (celkem 9 projektů)
Urbanismus: 1 projekt (celkem 3 projekty)
Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře: 7 projektů (18 projektů)
Seznam celé padesátky vybraných projektů naleznete zde
Pro připomenutí uvádíme, že v případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategorií, cena v dané kategorii nebude udělena. Zároveň porota může rozhodnout o přesunutí projektu v rámci kategorií, pokud uzná, že projekt typově více zapadá do jiné kategorie, než do které byl přihlášen.
Rozmístění projektů v rámci České republiky mapa
Porota XXXI. ročníku rozhoduje v tomto složení:
Rafi SEGAL – předseda poroty – USA/Israel – about
Anne BEIM – Dánsko – about
Pia KUUSINIEMI – Finsko – about
Martin JANČOK – Slovensko – about
Michal GABAŠ – Česká republika – about
Pro zajímavost uvádíme, že do letošního ročníku nejsou přihlášena žádná zdravotnická zařízení a rozhledny, ale pokračuje trend propojení dobré architektury a vína.
Předseda Obce architektů Oleg Haman k výběru finalistů uvedl: “Kvalita přihlášených prací v ničem nezaostává za zbytkem Evropy. Architektonicky jsme se srovnali s okolním světem. Je s podivem, že s výjimkou Prahy je nejvíce finalistů opět v Moravskoslezském kraji”, a doplnil: “Vítězné práce budou vystaveny na kongresu UIA v Barceloně v roce 2026”
Obec architektů, která je pořadatelem GPA – Národní ceny za architekturu, a společnost GROHE pořádají již VI. ročník Grand Prix Architektů Festivalu, který se koná 21. října v Malé dvoraně Veletržního paláce od 9.30 do 16.00.
Jako každý rok budou v rámci tohoto festivalu probíhat prezentace 50 projektů, ze kterých porota vybere ve druhém kole hodnocení finální projekty v jednotlivých kategoriích a hlavní cenu GPA – Národní cenu za architekturu 2024. Na každou prezentaci je 20 min., kdy 10 min. prezentují samotní autoři projektů a 10 min. je na otázky poroty.
Vyhlášení vítězů proběhne 21. října 2024 v Nové spirále na pražském výstavišti.
Hlavní ceny soutěže:
Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota
Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí se českému architektovi na základě rozhodnutí Rady Obce architektů. Vítěz bude oznámen v rámci galavečera GPA – Národní cena za architekturu 2024.
Porota uděluje další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích:
- Novostavba
- Rekonstrukce
- Rodinný dům
Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře
Dále jsou uděleny ceny za:
- Interiér – malá žlutá kostka
- Urbanismus – malá fialová kostka
- Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka
Již tradičně bude udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která se udílí od roku 2020.
Přihlašovat projekty do GPA – Národní ceny za architekturu 2024 bylo možné do 18.7. 2024
Do letošního ročníku bylo autoři přihlásili celkem 207 projektů seznam (pozn. 1 projekt byl ze soutěže vyřazen, protože nesplnil podmínku realizace na území České republiky)
Soutěž založila jako předsedkyně Obce architektů v roce 1993 prof. Ing. Akad. Arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2000 Cenu za Celoživotní dílo, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti architektury.
Podle podkladů Obec architektů
Nejnovější komentáře