Léto není jen časem prázdnin a dovolených, ale tradičně se také schází odborná porota nad projekty studentů středních stavebních škol v rámci Soutěže o nejlepší projekt společnosti Wienerberger, producenta vysoce kvalitních cihelných systémů Porotherm. Nejinak tomu bylo v jejím již čtrnáctém ročníku, kdy z velmi zajímavých prací byly vybrány nejlepší projekty v kategoriích Projekt rodinného domu (3. ročníky) a Projekt občanské a bytové stavby (4. ročníky) včetně speciálního ocenění Tondach a také speciální ocenění společnosti LOXIA, partnera soutěže. Studenti porotu opět nezklamali a předvedli svou šikovnost a mnohdy vysokou odbornou zdatnost, což je velkou nadějí pro budoucí rozvoj celého oboru.
Mezi třeťáky zvítězila Barbora Holečková z VOŠ a SPŠ Volyně, druhé místo obsadila Amálie Seiterová ze SPŠS Brno a na třetím místě skončila Tereza Strojilová ze SPŠ Zlín. Speciální ocenění Tondach si odnáší Jakub Klečka ze SPŠS České Budějovice a speciální ocenění společnosti LOXIA Nela Pumprlová ze SPŠ Zlín. Vítězem mezi čtvrťáky se stal Libor Mühlfait ze SPŠS Havlíčkův Brod, druhé místo patří Zdeňce Palánové také ze SPŠS Havlíčkův Brod a na 3. místě skončila Sára Špendlíková ze SPŠ Zlín. Speciální ocenění Tondach si vysloužila práce Lukáše Kašky z VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní Děčín a speciální ocenění společnosti LOXIA získal projekt Martiny Svobodové ze SPŠS Havlíčkův Brod. Speciální ocenění za inovativní přístup se porota letos rozhodla udělit a to Martině Lavičkové ze SPŠS České Budějovice.
„Naše soutěž má už vlastně za sebou čtrnáctý ročník a po tak dlouhé době by se dalo čekat, že už nás toho mnoho nepřekvapí. V dobrém ale musím říct, že mě letos velmi potěšil nejprve velmi vysoký, dokonce rekordní zájem o soutěž ze strany škol i samotných studentů. Co je ale opravdu veskrze pozitivní, je zjištění, jak vysoký jsou um a schopnosti autorů soutěžních projektů. Žádný projekt určitě nebyl perfektní a bez jediné chyby, ale když si uvědomíme, že se jedná o studenty teprve středních škol, které ještě čeká poměrně dlouhá profesní cesta, tak předvedli již teď velmi vysokou úroveň. A to je pro náš obor jedině dobře, protože budoucnost je v rukou nastupující generace. Díky tomu, co předvedli v soutěži, a to nejen při aplikaci cihelných systémů Porotherm, se o něj nebojím a věřím, že brzy vzejde mnoho šikovných mladých projektantů, kteří budou oboru prospěšní a třeba ho i nějak posunou,“ sdělil zakladatel soutěže a zároveň člen odborné poroty za Wienerberger Ing. Ivo Petrášek.
Celkem se do letošního ročníku přihlásilo rekordních 195 studentů (v loňském roce 158), 114 třeťáků v kategorii Projekt rodinného domu (s použitím cihelného zdiva Porotherm) a 81 čtvrťáků v kategorii Projekt občanské a bytové stavby (s použitím cihelného zdiva Porotherm), z 23 škol z celé republiky. Účastníci obou kategorií se opět mohli ucházet i o speciální ocenění pro nejlepší projekt s použitím střešních výrobků značky Tondach. Této možnosti využilo 74 studentů, převážně pak ze třetích ročníků. Do 2. celostátního finálového kola z nich postoupilo, a odborná porota tak hodnotila 106 projektů (60 z kategorie Projekt rodinného domu a 46 z kategorie Projekt občanské a bytové stavby), 22 projektů bylo hodnoceno v rámci speciálního ocenění Tondach.
„Letos jsme, jako partner soutěže, měli jedinečnou možnost udělit divoké karty studentům, kteří nepostoupili z prvního kola, ale jejich projekty byly zajímavé z architektonického pohledu. Rádi jsme této příležitosti využili, protože takové projekty se mezi přihlášenými pracemi opravdu objevily, a některé z nich dokonce uspěly a dočkaly se ocenění od odborné poroty v rámci 2. soutěžního kola. To je ukázkou toho, že mladá generace je velmi schopná a při projektování se zaměřuje i na to, aby práce měly také architektonickou hodnotu. Pro náš obor je to velmi povzbuzující zpráva a jistá naděje do budoucna – když budeme mladou generaci podporovat, můžeme se těšit, že Česká republika se v následujících desetiletích bude moci pyšnit architektonickými skvosty,“ sdělila Ing. arch. Jana Mastíková, hlavní architektka a partnerka studia LOXIA.
Výherci obdrží za 1. místo 20.000 Kč, za 2. místo 10.000 Kč, za 3. místo 5.000 Kč a za vybrané projekty v rámci ocenění Tondach 5.000 Kč. Finanční odměnu získá také autor mimořádně oceněného projektu. Autoři vítězných projektů v rámci „speciálního ocenění společnosti LOXIA“ se mohou těšit na atraktivní cenu v podobě designového a vysoce výkonného tabletu, který využívají profesionální projektanti a architekti. Architektonické studio zároveň nabídne oceněným studentům placenou měsíční stáž ve své pražské kanceláři. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání ocenění studentům proběhne 21. září v prostorách stavební fakulty ČVUT v Praze, kdy bude zároveň odstartován i další ročník soutěže.
Pravidla soutěže a veškeré potřebné informace jsou k dispozici na www.wienerberger.cz.
Nejnovější komentáře