Developeři, kteří mají aktuálně rozestavěno přes 200 000 m² kanceláří, budou mít na pražském trhu v následujících krizových letech silného konkurenta. A to v podobě podnájmu neboli sekundárního pronájmu. Firmy se snaží podnajmout přebytečné kapacity, které jim vznikly vinou krize či plošného zavádění home office. Opakuje se situace z let 2009–2012, kdy se před krizí v roce 2008 odhadovala na toto období výstavba ve výši 1,2 mil. m², a nakonec se realizovalo jen 600 tisíc m2. Důvodem zastavení výstavby byly právě přebytečné kapacity, kdy míra neobsazenosti kanceláří vzrostla z rekordně nízkých 5–6 % na 12–14 % v krizových letech.
„Aktuálně vidíme na trhu již 50 tisíc m² k podnájmu a do konce roku očekáváme až dvojnásobek. Firmy se tak snaží udat přebytečné kapacity na trh. Na jedné straně hodně z nich zachovala větší míru home office. Na straně druhé jsou pak firmy, které aktuálně propouštějí 10–20 % zaměstnanců a je jasné, že nám na kancelářském trhu vzniká převis nabídky, která není v tržních statistikách týkajících se projektů ve výstavbě. Přebytečná kapacita, kterou se firmy aktuálně snaží podnajmout ovlivní chuť stavět nové projekty na kancelářském trhu v příštích letech,“ říká Radek Procházka, Managing Partner Prochazka & Partners.
Výhodou podnájmu je pro zájemce o tyto prostory okamžitá a kvalitní vybavenost. Jedná se povětšinou o vysoký standard kanceláří a moderní design, kdy se v předkrizových letech v rámci konkurenčního boje o talenty na vybavení nešetřilo. Samozřejmostí je nutnost oddělit případného podnájemníka od zbývajících prostor kanceláře, jedná se však z pohledu investic o minimální náklad vůči vlastní výstavbě či rekonstrukci.
„Hybridní model, kdy velká část pracovníků pracuje z domova a kanceláře se stávají více pouze místem pro setkávání a vzájemnou koordinaci je určitě preferovaný hlavně v IT segmentu. Tam se doteď firmy předháněly v benefitech, aby pracovníci trávili většinu volného času v kancelářích. Velké firmy z dalších oborů se dlouhodobě v oblastí kanceláří u IT inspirují, a aktuálně přehodnocují svou kancelářskou budoucnost, což může způsobit další vlnu přebytečných kapacit na trhu,“ dodává Procházka.
Také čtěte: Kancelářský trh zneklidněl
Jiří Kučera
Nejnovější komentáře