Projekty

Prezentace Vltavské filharmonie na Metronome Prague 2024

Čtvrtek 20. června – sobota 22. června 2024 v Křižíkově pavilonu, Výstaviště Praha

Návštěvníci Metronome Prague 2024 se budou moci po celé tři festivalové dny seznámit s projektem Vltavské filharmonie v Křižíkově pavilonu na holešovickém Výstavišti, kde bude instalována prezentace architektonické studie dánského ateliéru BIG.

Vltavská filharmonie, která by měla být otevřena v roce 2032, je koncipována jako národní centrum kultury, a především hudebního umění. Architektonický návrh studia BIG počítá se třemi hudebními sály a prostory pro kreativní hub, jehož součástí bude i hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Budou zde sídlit dva orchestry – Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK – které zde najdou odpovídající prostory pro svou rezidenci, tak pro své edukační programy určené veřejnosti. Prostory filharmonie budou moci pro svou výuku využívat také hudební školy nejrůznějších úrovní.

Ačkoliv půjde o budovu zasvěcenou především hudbě, je koncipována jako maximálně otevřená a její ambicí je přilákat nejen milovníky klasické hudby. Veřejné prostory s parkovými úpravami a lavičkami k posezení, prostorné foyer s kavárnou a střešní restaurace s krásnými výhledy na Prahu budou moci využívat všichni, kdo k Vltavské filharmonii zavítají. Střecha projektu je pojatá jako pokračování veřejného prostoru náměstí, což mimo jiné znamená, že bude zatravněná a z větší části zpřístupněná. Na její vrchol bude možné vystoupat po fasádních ochozech, a tak si každý bude moci vychutnat jedinečné panoramatické výhledy na Prahu. „Je skvělé, že se s projektem Vltavské filharmonie mohou seznámit i návštěvníci Metronom festivalu. Je potřeba zdůrazňovat, že Vltavská filharmonie má v budoucnu sloužit jako hudební centrum nejenom pro vážnou hudbu, ale pro všechny hudební žánry. Vltavská filharmonie bude novým kulturním centrem nejen pro Pražany, ale i pro celé Česko a Evropu. Součástí projektu je také hudební knihovna a nízkoprahový vzdělávací hub pro všechny věkové kategorie,“ říká náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček.

„Kulturně významné budovy byly v Praze odjakživa umísťovány podél řeky. Pozemek, na kterém Vltavská filharmonie vyroste, je poslední volnou kulturně-společenskou parcelou podél Vltavy, která se nachází v centru Prahy, a proto chceme, aby zde vznikl projekt, který vrchovatě naplní svůj potenciál a který bude sloužit všem Čechům a Češkám a také zahraničním návštěvníkům Prahy. Vytváříme transparentní, dostupný, zvoucí, prostě všem otevřený dům, který bude živý 24 hodin 7 dní v týdnu. Věříme, že architektonický návrh Vltavské filharmonie tuto vizi díky pečlivě zvoleným funkcím, budoucí nabídce programu a také špičkovému designu stoprocentně naplní,” uzavírá architekt Martin Krupauer, vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie.

www.vltavskafilharmonie.cz
Tisková zpráva