Investoři měli k dispozici malý pozemek uprostřed novodobé venkovské zástavby. Chtěli rodinný dům, který pojme všechny potřebné místnosti, přáli si ponechat i kousek zahrady. Autoři projektu to vyřešili návrhem, který je založen na vertikalitě. Půdorys vychází z topografie a výhledů do krajiny, takže má tvar nepravidelného pětiúhelníku. Dům korunuje asymetrická stanová střecha – poměrně střízlivým fasádám s velkými okny přidává hravý prvek, jakousi čepici posunutou do týla.
Konstrukci stavby tvoří vnitřní socha – betonové stěny a desky –, kterou obklopuje obálka. „Dům jsme koncipovali jako vertikální jeskyni světla. Jeho interiéry se liší velikostí, výškou a denním osvětlením. Propojili jsme je tak, aby vznikl kontinuální plynoucí prostor,“ uvádí architekt Miroslav
Malý a dodává: „Variabilní interiéry nabízejí různé světelné podmínky, výhledy a úrovně intimity. Pomocí závěsů je možné změnit v interiérech prostorovou a světelnou situaci. Pokaždé, když jste za rohem, se můžete podívat ‚jeskynním otvorem‘ do sousedních místností nebo do zahrady.“
Zastavěná plocha činí pouhých 63 m2; proto má dům sedm výškových úrovní: v 1. NP se nachází kuchyně, jídelna a obývací pokoj, v úrovni 2. NP je vstup; ve třetím a čtvrtém dva dětské pokoje, v horních patrech koupelna, pracovna, v sedmé úrovni hlavní ložnice. Jednotlivá podlaží propojuje schodiště na trojúhelníkovém půdorysu. Díky tomuto konceptu se podařilo vytvořit větší dům, než umožňoval malý pozemek. Jeho celková užitná plocha je 143 m2.
Autoři: architektonická kancelář Malý Chmel – Miroslav Malý, Zdeněk Chmel;
spolupráce Miroslav Chmel, Petr Malý
Statika: Stanislav Barák
Dodavatelé: Olstav, s. r. o.,
Janošík okna-dveře, s. r. o.
Konstrukce a materiály
„Chtěli jsme vytvořit solidní dům, který bude v tradiční venkovské zástavbě působit, jako by tu stál odjakživa. Okna jsou dřevěná, jako krytinu střechy jsme zvolili titanzinek, který dobře doplňuje neutrálnost zemité omítky,“ upřesňuje architekt Malý.
Obvodová nosná konstrukce stavby je v zapuštěném 1. NP železobetonová, nadzemní podlaží se stavěla z keramických tvárnic tl. 240 mm. Zateplena je kontaktním zateplovacím systémem s omítkou – u betonových i zděných stěn je tloušťka minerální vlny 200 mm. Vnitřní stěny jsou z pohledového betonu.
Beton, cihly a stanová střecha
Stavba se nachází ve svažitém terénu, z toho se odvíjela vyšší náročnost zemních prací, bylo potřeba odtěžit poměrně velké množství zeminy. Základové konstrukce tvoří betonové pásy pod obvodovými a vnitřními stěnami a patka pod sloupem. Se stěnami jsou propojeny trny.
Horní líc podkladní desky je zarovnán s horním lícem základových pasů. Podkladní deska byla opatřena hydroizolací, následovala realizace základové desky vyztužené KARI sítěmi.
Obvodové nosné svislé konstrukce v 1. NP jsou monolitické železobetonové, protože jsou zapuštěny v terénu. Obvodové nosné stěny dalších podlaží byly z důvodu ekonomičnosti vyzděné z cihel.
Stanová střecha má pět ploch, které se sbíhají ve vrcholu. Její nosnou konstrukci tvoří nárožní krokve z profilů IPE 180 osazené na vnitřním ocelovém pilíři, v rozích na věnci obvodového zdiva. Ve vrcholu se profily svařily tak, aby přenášely záporný moment. K věnci se profily kotvily pomocí ocelových prvků. Pro dostatečnou únosnost konstrukce krovu byly využity i stěnové podpory podkroví.
Ocelová konstrukce vynáší dřevěnou konstrukci krovu. Krokve profilu 120/140 mm se do ocelové konstrukce kotvily šroubovými spoji prostřednictvím ocelových plotýnek, přivařených k ocelovým krokvím. Detaily kotvení a sešroubování krovu, tedy zámečnických a tesařských konstrukcí, se prováděly pečlivě.
Na krokve se pokládalo bednění z OSB desek na pero a drážku a parozábrana z asfaltových pásů i jako provizorní hydroizolační vrstva. Následuje nadkrokevní tepelná izolace PIR tloušťky 180 mm a doplňková hydroizolační vrstva. Kontralatě se kotvily skrze nadkrokevní tepelnou izolaci do dřevěných krokví pomocí vrutů. Prostor mezi kontralatěmi slouží k odvětrání střechy. Na kontralatě je přibito bednění, které vynáší titanzinkovaný falcovaný střešní plášť. Uzavírací vrstvu spodní části střešní skladby tvoří sádrokartonový podhled.
Pohledové betony v interiérech
Vnitřní nosné stěny jsou monolitické železobetonové tl. 150 mm, betonu třídy C30/35. Odlévaly se do překližkového bednění na míru. Jejich součástí jsou dvě ocelové trubky; jedna z nich prochází celou výškou objektu, druhá je ve 2. NP. Železobetonové konstrukce jsou pohledové, mají ostré hrany bez zkosení. Z pohledového betonu byly realizovány také stropy – monolitické desky mají tloušťku 150 a 200 mm, ve stropě nad 2. NP se nacházejí dva ocelové profily U160. Součástí stropů jsou také dva stěnové prahy.
Všechna podlaží propojuje centrální ocelové schodiště na trojúhelníkovém půdorysu. Jeho stupnice jsou svařeny z plechu tloušťky 4,0 mm, boční schodnice tvoří pásovina tloušťky 10 mm. Schodiště se kotvilo do železobetonových stěn, které prostor schodiště vymezují. Zábradlí je ocelové.
Hovoříme s architektem Zdeňkem Chmelem
Podařilo se vám vytvořit návrh, který se se svým okolím nijak nepotýká, dům naopak zapadá do kontextu místa. Měli jste více variant řešení?
Měli jsme několik desítek variant, nicméně základní východiska byla od začátku jasná – vertikální uspořádání, plynoucí prostor a výhledy. To vše v rámci zadání a daného rozpočtu. Poskládat všechno dohromady nebylo snadné, primární byl pro nás vnitřní prostorový koncept, jemuž odpovídá i vnější podoba domu. Dalo by se říci, že zasazení do kontextu místa je jakýmsi sekundárním produktem tohoto přístupu…
Návrh je odvážný nejen tím, že jste se nebáli jít do výšky – fasády jsou bohatě prosklené, díky půdorysu pětiúhelníku je dobře vidět, že velká okna nejsou ve stejné úrovni. A samostatnou kapitolou je asymetrická stanová střecha, ta se vám opravdu povedla…
Okna prozrazují rozvržení interiérů a jejich velikost odpovídá také stupňům intimity vnitřního prostoru. První dvě podlaží jsou nejvíce otevřená, naopak v nejvyšším patře s ložnicí najdeme pouze jedno relativně malé střešní okno. Co se týče střechy, tak zde jsme opravdu dlouho řešili, zda nepůjde o hřeben. Nakonec jsme se rozhodli pro řešení s jedním vrcholem bez zborcených ploch.
Investoři museli být mimořádní, málokdo si přeje v interiérech takové množství betonu. Nakonec celé řešení interiérů je ojedinělé, musí být požitek tu bydlet. Těžko si představit, že jste měli projekt hotový „na první dobrou“, předpokládám, že to byl spíš dlouhý a složitý proces…
Byl to proces a do jisté míry také experiment, finální podobu interiéru jsme ladili souběžně se stavbou. Hrubá stavba nám hodně napověděla, jak by měly interiéry nakonec vypadat. Naštěstí se nám tak i díky trpělivosti klientů podařilo ještě více akcentovat prostorově materiálové řešení hrubé stavby ve finální podobě interiéru.
Obálka domu je dobře zateplená, v oknech jsou trojskla. Jak jste řešili TZB?
Stavba je úsporná díky své geometrii, akumulační mase betonu a zateplení. Plynový kotel klienti používají pouze několik týdnů v roce. Naopak v letních měsících je možné betonovou masu v noci předchladit, ve dne se dům nepřehřívá, i když dosud nemá venkovní stínění. Plánovali jsme ho v podobě screenových rolet, nicméně prozatím nebylo realizováno a dům si dokáže udržet tepelnou stabilitu i bez něj.
Vzhledem k množství odkrytých betonových konstrukcí, a to včetně podlah, jste jistě měli vyšší nároky na kvalitu stavebních prací. Dá se říci, že jste s výsledkem spokojeni?
Stavba kladla značné nároky na zhotovitele. S konstrukčním řešením pro naše prostorové záměry hodně pomohl statik pan Barák a zásadní konstrukční momenty jsme si pak na stavbě museli pohlídat. Pamatuji si na kontrolu výztuže večer před betonáží, kdy jsme zjistili, že výztuž stěnových průvlaků není přivařena k centrální nosné trubce. Ráno pak bylo infarktové, na staveništi čekal beton i pumpa a zámečníci ještě narychlo předělávali výztuž…
A co se týče finálních povrchů, je jasné, že pohledové betony nejsou nikdy bezchybné. My to považujeme za vlastnost materiálu a vidíme v tom jeho krásu.
-vis-
Foto: Alex Shoots Buildings
Dům byl zařazen mezi nominované stavby České ceny za architekturu 2024.
Publikováno v časopise Materiály pro stavbu 5/2024
Nejnovější komentáře