Aktuality

Program Nová zelená úsporám: oslava 15 let, ale i ambiciózní výzvy do roku 2050

Dnes se v Jednacím sále Senátu Parlamentu České republiky sešla řada významných hostů, aby oslavili 15. narozeniny dotačního programu Nová zelená úsporám. Předmětem nebylo jen bilancování nad úspěchy programu, ale také konstruktivní debata nad potřebou znásobení tempa renovací v příštích letech. Od roku 2009 bylo vynaloženo na energetické úspory domácností více než 106 miliard korun, došlo ke snížení emisí škodlivého oxidu uhličitého do ovzduší o 4 miliony tun a program tak představuje jeden z nejlepších příkladů v této oblasti napříč Evropou. V příštích letech však potřebujeme program dále škálovat a tempo renovací až ztrojnásobit. 

Na začátku semináře, který spoluorganizoval Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu České republiky, ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí České republiky a aliancí Šance pro budovy, promluvil k účastníkům prostřednictvím videa Adrian Joyce, ředitel kampaně Renovate Europe. Ve své řeči zdůraznil, že Nová zelená úsporám je jeden z nejlepších programů zaměřených na energetické renovace v Evropské unii.

„Nová zelená úsporám je dlouhodobě stabilní a úspěšný program, který pomáhá domácnostem snižovat náklady na energie, stavebnímu průmyslu a českým firmám v podnikání, nastavuje standardy kvalitního bydlení a je vzorem pro jiné státy Evropské unie. Nová zelená úsporám je velmi důležitá ukázka dobré praxe, jelikož přetrvala všechna politická seskupení. Program má navíc velice pozitivní vliv na byznys a konkurenceschopnost České republiky,“ uvedla seminář Marta Gellová, ředitelka aliance Šance pro budovy. 

„Program Nová zelená úsporám za 15 let svého fungování ukázal, že investice do energetických úspor mají pozitivní ekologický i ekonomický dopad. Je však potřeba ho nadále rozvíjet a zvyšovat tempo renovací. Proto jsem rád, že jsme mohli na půdě Senátu probrat potřebné, a to nejen abychom vzpomínali na zásadní milníky programu, ale soustředili se také na jeho budoucnost,“ vzkázal Ing. Zbyněk Linhart, předsedaVýboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu České republiky, který se akce nemohl osobně zúčastnit. 

15 let programu v číslech 

První panel se zaměřil na makroekonomické a sociální dopady programu, jeho multiplikační efekt na české hospodářství a sociální vlivy. Ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky Ing. Petr Valdman ve své prezentaci shrnul 15leté trvání programu. Připomněl jednotlivé etapy a klíčové milníky programu a zaměřil se na to, kam se program od svých začátků posunul. Uvedl také, že za patnáct let fungování se program může pochlubit reálnými výsledky v podobě více než 435 tisíc vyplacených žádostí v objemu 93 miliard korun. Částka, která do energetických úspor domácností prostřednictvím programu putuje, je však ještě vyšší. Celková schválená částka zahrnující i žádosti, které jsou před vyplacením, už v tuto chvíli přesahuje 106 miliard korun. 

Napříč hosty semináře panovala shoda o přínosech programu, které jsou nejen ekonomické, ale i sociální – v podobě pomoci domácnostem ohroženým energetickou chudobou. Neméně důležité jsou také environmentální dopady.  

„Zelená úsporám a její pokračování Nová zelená úsporám jsou jedny z nejúspěšnějších dotačních programů v Evropské unii v oblasti energetických úspor s významným synergickým efektem. Oba programy přinesly významné benefity zejména pro životní prostředí. Podpořená opatření vedla k úspoře tepelné energie z neobnovitelných zdrojů v objemu téměř 42 tisíc terajoule. To představuje ekvivalentní úsporu 1,6 milionů tun hnědého uhlí a snížení emisí škodlivého oxidu uhličitého do ovzduší o 4 miliony tun,“ zdůraznil ve své prezentaci Petr Valdman. 

„Jsem rád, že jsem mohl být u zrodu Zelené úsporám, tehdy ještě financované z prodeje emisních povolenek AAUs. Program včetně všech jeho pokračování považuji z hlediska ekonomických přínosů za příklad toho nejlepšího, co jsme tady v posledních dvaceti letech v hospodářské politice podnikli“, zapojil se do diskuse ekonom Ing. Miroslav Zámečník

Jak šel čas a jak to bude dál … 

V druhém panelu se setkal současný ministr životního prostředí Mgr. Petr Hladík se svými předchůdci RNDr. Martinem Bursíkem, který stál u začátku programu, Mgr. Tomášem Chalupou a Mgr. Richardem Brabcem. Společně reflektovali, jak šel čas s programy Zelená úsporám a Nová zelená úsporám, a jakým způsobem se bude vyvíjet dál. 

„Téměř půl milionu podpořených žádostí. To má za sebou nejúspěšnější program Nová zelená úsporám a jen za naší vlády se podařilo podpořit více než 335 tisíc žádostí pro rodinné i bytové domy. Nejvíce žádajících, konkrétně 170 tisíc, pak získalo podporu v posledních dvou letech. Pomohli jsme jim tak v době energetické krize, kdy ceny energií rapidně stouply. Velký zájem podpořily i dva nové podprogramy, které jsme spustili v roce 2023 – Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. Jejich největší výhodou je jednoduchá online žádost a vyplacené peníze předem. Senioři nebo rodiny s dětmi tak nemusejí mít našetřeno velké množství financí,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a doplnil: „V dnešní diskusi jsme s bývalými ministry životního prostředí diskutovali nejen o dosavadních 15 letech NZÚ a jejich proměnách, ale především také o směřování programu do roku 2050. NZÚ pomáhá rodinám, seniorům i obyvatelům bytových domů, aby byli energeticky soběstačnější, platili méně peněz za energie, snižovali emise skleníkových plynů a adaptovali se na změnu klimatu. V úspěšném programu je třeba pokračovat i v dalších letech ideálně tak, abychom počet renovací ještě zvýšili.“

„Jsem rád, že se nám před těmi patnácti lety podařilo nastartovat program, který úspěšně funguje dodnes. A nejen to, navíc slouží jako ukázka dobré praxe napříč celou Evropou. Je to něco, na co můžeme být patřičně hrdí. A těším se, co pro Novou zelenou úsporám přinese budoucnost,“ řekl bývalý ministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík. 

Význam Nové zelené úsporám, jako inovátora v dotačních programech, vyzdvihla i Louise Sunderland, ředitelka Regulatory Assistance Project, která ve svém video pozdravu z Bruselu ocenila, že program předběhl dobu v poskytování vyšších sazeb dotací a poskytování předfinancování pro domácnosti. 

Diskuse: Budoucnost a očekávání do roku 2050 

Poslední částí programu byla diskuse nad budoucností programu Nová zelená úsporám a renovací v České republice. O tom, jak zvýšit tempo renovací, diskutovali Radek Bedrna, Managing Director společnosti Knauf Insulation, Michael Pupala, generální ředitel,Modrá pyramida stavební spořitelna, Martin Philipp, analytik ve společnosti STEM, Petr Holub, vrchní ředitel Ministerstva životního prostředí a Marta Gellová, ředitelka aliance Šance pro budovy.

V potřebě zvýšení tempa renovací panovala mezi účastníky diskuse shoda s tím, že za 15 let existence programu Nová zelená úsporám došlo k renovaci teprve 10-20 % budov. „Příštích 25 let bude představovat výzvu v podobě až trojnásobného tempa renovací, kterého by bylo ideální docílit. Toho nepůjde dosáhnout bez spolupráce napříč jednotlivými sektory – zapojením průmyslu a bankovního sektoru počínaje, přes spolupráci s výzkumnými agenturami, až po zapojení státu a státní správy,” uzavírá Marta Gellová s tím, že jednou z výzev bude také oslovení dalších sociálních skupin, protože takzvaní early addopters již benefity programu využili. 

Tisková zpráva Šance pro budovy

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*