
Společnost Wienerberger ve spolupráci s ČVUT připravila rozšíření nástrojů pro projektanty. Jde o dvojici moderních a uživatelsky přívětivých aplikací, díky nimž lze provést hospodárný a spolehlivý návrh konstrukcí s využitím výrobků a systémových řešení od společnosti Wienerberger. Pomocí nich lze navrhnout a posoudit konstrukci krovu a Miako stropu Porotherm pro libovolné zatížení a statické schéma (spojitý nosník, konzola).

V dobách, kdy jsem začínal jako statik, musel jsem vedle odvahy a odhodlání mít především solidní znalost matematiky. Běžně dostupnými výpočetními pomůckami byly kalkulačky a řada zjednodušujících pomůcek/tabulek. Dnes lze již s lehkou nadsázkou říct, že pro práci statika potřebujete vedle odvahy umět určit statické schéma a zatížení. Navíc samozřejmě potřebujete určitý finanční obnos pro zakoupení nějakého softwaru. A nejde zde obvykle o tisícikoruny.
Na to vše jsme mysleli, když jsme ve spolupráci s kolegy z ČVUT a s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj dělali rozvahu pro vývoj nového softwaru, pomůcky pro běžného projektanta se základní znalostí statiky. Jako první řešili kolegové z ČVUT (R. Štefan, J. Holan, D. Beránek) aplikaci pro předběžné posouzení krovu. Současně byly zahájeny i práce na návrhu stropu Porotherm MIAKO.
Jak začít? Přihlaste se do WIP zóny na stránce www.wipzona.cz. Objeví se přihlašovací okno – viz obr. 1. Pro ty, kteří zde ještě nejsou registrováni, stačí kliknout na Registrace, vyplnit své údaje a potvrdit tlačítkem Registrovat (šipka). Po registraci přijde uživateli na email odkaz pro vytvoření hesla. Po úspěšném přihlášení se dostaneme na nástěnku WIP zóny (obr. 2).
Zde je pro nás důležitá ikona Nástroje na liště vlevo nahoře (na obr. 2 červený obdélník). Po najetí na něj se nám objeví další nabídky, zvolíme Pomůcky a jsme tam (obr. 3). Na této stránce se kromě řady původních pomůcek objevily dvě nové dlaždice „Návrh stropu Porotherm“ a „Návrh krovu“. Po otevření Návrh krovu se nám objeví základní schéma (obr. 4). Zde máme možnost volby konstrukčního řešení krovu (základní, vaznicový a hambálkový v různých kombinacích). Jen musíme zadat rozměry prvků a „okótovat“ schémata. Máme vždy na výběr, co budeme zadávat – zbytek dopočítá program.Tak se nemůže stát, že zadáte sklon krovu a zároveň špatně výšku či šířku. Současně se schéma překresluje dle aktuálního zadání.


Pokud zvolíme vaznicový krov (obr. 5) objeví se nám pod obrázkem příčné vazby i možnost zadat současně vaznici, do které se automaticky přenese zatížení od krokví. Vaznici můžeme zadat uloženou na sloupcích či stěně s možností překonzolování. Tím získáme i zatížení do sloupku krovu pro posouzení navazující konstrukce (u MIAKO stropu Porotherm můžeme posoudit pomocí dalšího programu Návrh stropu Porotherm).

Po návrhu dimenzí krovu je třeba určit zatížení. To je zde připraveno prakticky pro každého. Interaktivním způsobem určíte skladbu – můžete volit některou z navržených (obr. 6) či si navolit svou individuálně. Program pak na základě skladby a vzdálenosti krokví určí přesně součinitel prostupu tepla i se započítáním vlivu trámů.

Takže stálé zatížení máme za sebou a jdeme na proměnné zatížení. To je pro většinu nestatiků až zdánlivě nepřekonatelný problém – zejména od zatížení větrem. Ale i to zde lze opět velice jednoduše určit jen s pomocí „myši“, a to včetně nahodilého zatížení od sněhu či větru. Uživatel má možnost intuitivně bez hlubších znalostí určit sněhovou či větrnou oblast (interaktivní mapa – obr. 7). Myší ukáže a klikne, „kde staví“, a program okamžitě určí sněhovou oblast a vypíše zatížení nejen dle ČSN, ale i dle ČHMÚ. Samozřejmě, můžete namítnout, že strefit se přesně na mapě je nereálné, ale jen do doby, než zjistíte, že scrollováním lze mapu přiblížit či oddálit (obr. 8). Podle místa stavby se určí nejen zatížení od sněhu, ale současně i od větru – mapy jsou totiž propojené, a to dokonce obousměrně.


Program si samozřejmě vše přenáší do výpočtu a na základě potvrzených hodnot vše zohlední ve výpočtu. Výsledky jsou potom v číselné i grafické podobě a lze si je dle své potřeby i upravit (velikost, zobrazované hodnoty, kombinace zatížení apod. – obr. 9). Při zadávání v programu Návrh stropu Porotherm (obr. 10) se postupuje s trochu jinou filozofií.


V příštím čísle si projdeme podrobněji postup pro plné využití všech možností programu „Návrh krovu“ i s komentářem a v dalším pak popis s vysvětlením programu na posouzení stropu. Kromě toho v květnovém WienerbergerFóru proběhne ukázka použití programu „live“ při debatě se všemi autory programu.
IVO PETRÁŠEK
Statik společnosti Wienerberger
Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.
Publikováno v časopise Materiály pro stavbu č. 1/2025.