Zástupci Ministerstva životního prostředí ČR společně se Státním fondem životního prostředí ČR dnes představili změny v programu Nová zelená úsporám pro rok 2025. Po letech kolísání mezi podporou úsporných opatření v budovách jako jsou výměna oken či zateplení a podporou výměny zdrojů energie či často naddimenzovaných fotovoltaik, se program zefektivňuje a znovu vytváří podmínky, které nasměrují větší část veřejných prostředků do skutečně energeticky úsporných renovací domů. To znamená, že zvýhodněni budou ti žadatelé, kteří dům zateplí a sníží tak výrazně jeho spotřebu energie oproti žadatelům, kteří chtějí pouze pokrýt dlouhodobě vysokou spotřebu energie jen instalací nového zdroje bez dalších úprav na obálce budovy.
Zvýhodněné úvěry a zálohové dotace pro všechny
Centrum pasivního domu pozitivně hodnotí fakt, že se Ministerstvo životního prostředí ČR společně se Státním fondem životního prostředí ČR inspirují reálnými zkušenostmi žadatelů o dotace v programu Nová zelená úsporám a v dalším roce chtějí zavést zálohové proplacení dotace pro všechny a dále zvýhodněné úvěry od bank a spořitelen na zateplení rodinných domů. To platí i pro oba podtituly programu, tedy program Oprav dům po babičce a Novou zelenou úsporám Light. Tato podpora se ale týká jen těch domácností, které budou v podpořené nemovitosti trvale bydlet a to alespoň po dobu 5let po dokončení projektu a projdou majetkovým testem, kdy kromě podpořené nemovitosti mohou vlastnit jen maximálně jednu další (určenou k trvalému bydlení). Podpora fotovoltaických elektráren bude zastropována na 5kWp, což je výkon odpovídající potřebám běžného rodinného domu.
Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu, říká: „Na aktuálních počtech žádostí v programu Nová zelená úsporám je dobře vidět jejich enormní nárůst v posledních 3 letech, což ukazuje, že úspory a obnovitelné zdroje energie si díky rozšiřování a průběžnému ladění programu může dovolit stále více domácností. Zvýhodněný úvěr a zálohová dotace pro všechny nebo snížení administrativy spojené s vyřízením žádosti by měly být dalšími kroky, které umožní realizaci úsporných opatření většímu množství nízko-a středně příjmových domácností. Zároveň považuji za správné, že program vede žadatele k zateplování a celkovým renovacím domů, které jediné dokážou snížit spotřebu energie domu o 60-85 % a to trvale. Poté se domácnosti vyplatí využít solární kolektory na ohřev teplé vody nebo zapojit menší fotovoltaiku okolo 5kWp na výrobu elektřiny.“
Podpora pasivních bezemisních novostaveb
I nadále budou v programu podporovány velmi úsporné novostavby v tzv. bezemisním standardu, tedy domy s nízkou uhlíkovou stopou, které jdou nad rámec legislativních požadavků pro novostavby. Novostavby hrají velmi důležitou roli v utváření trhu energetických úspor a posouvání stavebního sektoru kupředu. Jejich podpora nastavuje jasný směr, kterým se má stavební sektor ubírat, učí firmy stavět efektivněji a přemýšlet o budově v širších souvislostech – od architektonického konceptu, přes kvalitní obálku až po technologie.
Kvalitní renovace dostupnější pro více domácností
„Změny v programu Nová zelená úsporám jsou systematické, drží princip technologické neutrality a mají jasný program mířící k bezemisním budovám do roku 2050. Navazují i na chystanou renovační strategii státu, díky které by na energeticky úsporné bydlení mělo postupně dosáhnout výrazně více domácností. Je dobře, že program zvýhodňuje nízko-a středně příjmové domácnosti a že každý, kdo se bude chtít pustit nejen do dílčích úsporných opatření, ale především do kvalitní celkové renovace svého domu, může získat zvýhodněný úvěr a dotaci předem. Majetkový test zároveň pomůže státu zajistit efektivnější využití veřejných prostředků. Prezentované koncepční nastavení programu je skutečně systémové a smysluplné,“ říká Michal Čejka, konzultant energetických úspor z Centra pasivního domu.
A doplňuje: „Rodina, která žije v nezatepleném domě, mívá problémy s vysokými provozními náklady, které se mohou dále prohlubovat, a zároveň trpí špatnou kvalitou vnitřního prostředí a zanedbanou údržbou domu. Řešení obou problémů nabízejí právě komplexní renovace. Úzké místo v podobě vysokých investic, často přesahujících i 2 miliony korun, lze překonat nejen pomocí dotace vyplacené předem pokrývající i polovinu nákladů, ale také nízkoúročeným úvěrem řešícím zbytek nákladů. Za takovou částku lze dům komplexně zateplit, vyměnit okna i zdroj vytápění a případně i pořídit menší fotovoltaiku či řízené větrání s rekuperací tepla. Náklady na provoz takového domu bývají až o 85 % nižší. Tato úspora pak pokryje domácnosti částečně či zcela splátku úvěru. Je to výjimečná příležitost, jak vyřešit vysoké náklady na bydlení jednou pro vždy.“
„Aby byla renovace opravdu kvalitní, doporučujeme na fasádu aplikovat alespoň 20 cm tloušťky izolantu. Rozdíl v ceně oproti 10–15 cm tloušťce izolace je minimální, v práci stavebníků žádný, ovšem v úspoře energií významný,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. A dodává: „Zvážíme-li vysoké ceny energií s inflací na jedné straně a trvalé úspory, které zateplení domu přinese na straně druhé, je investice do zateplení domu jednou z nejvýhodnějších forem zhodnocení úspor na trhu. Investice se s dotací běžně navrátí do 10 let, často i dříve. To je 5x kratší doba, než je dosahovaná životnost opatření.“
Právě nedostatek financí bývá pro domácnosti, které chtějí renovovat svůj dům, největší bariérou, proč se nakonec do realizace nepustí nebo ji dělají neefektivně a bez uceleného konceptu.
Aktuálně se v Česku opravuje jen kolem 1–1,2 % rodinných domů ročně. Ne vždy ale majitelé dosáhnou na 60 až 85% úsporu energie, protože dům opraví jen částečně a neefektivně. Od realizace větších úsporných opatření jako je komplexní zateplení je odrazuje vysoká počáteční investice. Už v roce 2020 se na základě robustního průzkumu v rámci projektu TAČR, který proběhl mezi 5 632 majiteli rodinných domů, ukázalo, že by jim k realizaci kvalitní renovace pomohl právě zvýhodněný úvěr spojený dotací.
Technické podrobnosti, které ohlášené změny programu doprovodí, ještě nejsou známy, ale obě sdružení doufají, že budou stejně systémové jako vyhlášený koncept.
Rychlejší tempo renovací jako součást strategických dokumentů
Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu, na který navazuje Státní energetická koncepce, počítá s progresivním renovačním scénářem, tedy zrychlením renovací budov až 3x oproti stávajícímu stavu. Podobné zrychlení po Česku vyžaduje evropská legislativa vyplývající ze směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) a směrnice o energetické účinnosti (EED). Rozvoj dlouhodobého programu Nová zelená úsporám představuje důležitou součást přechodu Česka na nízkoemisní úsporné budovy.
Tisková zpráva Centrum pasivního domu a Sdružení EPS ČR
Nejnovější komentáře