Aktuality

Až 75 % nákladů na výzkum a vývoj lze hradit z UCEEB inovačních voucherů

Malým a středním podnikům, které vyvíjejí inovativní produkty a služby v oboru stavebnictví a působí mimo Prahu, jsou určeny inovační vouchery Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT. Tyto vouchery mohou firmy využít k pokrytí až 75 % nákladů za služby výzkumu a vývoje, které jim UCEEB poskytne. Vouchery, o které se mohou firmy ucházet, jsou hrazeny z programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.

Inovační vouchery lze využít na širokou paletu služeb z oblasti stavebnictví, které UCEEB v rámci programu nabízí. Konkrétně jde o materiálové a konstrukční inovace, snižování uhlíkové stopy, environmentální dopady v celém životním cyklu, zlepšování uživatelského komfortu, digitalizace a automatizace ve stavebnictví a uvádění inovací na trh. Výše dotace pro jednotlivé firmy se pohybuje od 50 tisíc korun do jednoho milionu Kč. Tlak na konkurenceschopnost malých a středních podniků ve stavebnictví a příbuzných oborech je v posledních letech enormní. Firmy musí neustále hledat způsoby, jak investory přesvědčit, že jejich řešení je nejen inovativní, ale také technicky a ekonomicky prověřené. Proto je výraznou výhodou možnost spolupráce s renomovanou výzkumnou organizací za velmi příznivých podmínek, kdy podnik hradí pouze 25 % nákladů,“ shrnuje přínos voucherů Robert Jára, ředitel UCEEB. 

Dalším příkladem využití voucherů může být senzorika. Ta je schopná výrazně zvýšit soběstačnost osob se speciálními potřebami, jako jsou senioři, pohybově postižení či klienti domů s pečovatelskou službou. „Firma, která vyvíjí senzory, může nejen zdokonalit svoje produkty, ale také spolupracovat na jejich integraci do celé platformy,” dodává Michal Kuzmič. Velkou příležitost, která stále čeká na své naplnění, představuje cirkularita ve výstavbě. I v této oblasti mohou firmy uplatnit vouchery. „Podnik díky UCEEB dosáhne na experty, kteří mu pomohou s designem i prověřením vlastností nových konstrukčních prvků,” uvádí Michal Kuzmič, vedoucí mezioborové spolupráce na UCEEB.

O vouchery se mohou ucházet výrobci stavebních systémů a produktů, výrobci senzorů a monitorovacích technologií, architekti a projektanti, odborní konzultanti v oblasti stavebnictví, ověřovatelé technických vlastností stavebních výrobků, konstrukcí a staveb a developeři a stavebníci. Zahájení příjmu žádostí je plánováno na prosinec. Již nyní se ale firmy mohou na UCEEB obracet s náměty na obsah voucherů. V první vlně by měla být smlouva s firmami uzavřena do března 2025 s tím, že realizace by měla být kompletní do konce roku. Druhá vlna spoluprací proběhne do konce roku 2026. „Doporučujeme se seznámit s podmínkami na našem webu. Především jde o působení podniku mimo Prahu a jeho velikost při započtení všech propojených organizací,“ upřesňuje podmínky programu Robert Jára. 

Inovační vouchery jsou projektem, který má usnadnit přechod malých a středních podniků na šetrné stavebnictví. Je podpořen z operačního programu Evropské unie Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.  

Tisková zpráva ČVUT

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*