Stavební produkce v Česku zažívá útlum. Výrazný pokles proti předchozím letům zaznamenává především pozemní stavitelství, podle dat Českého statistického úřadu bylo letos dokončeno o čtvrtinu méně bytů než loni, výjimkou zůstává Praha. Problémy přetrvávají zejména v oblasti povolování staveb, které brzdí komplikace spojené s digitalizací stavebního řízení. Zástupci sektoru varují, že bez rychlých změn může bytová výstavba i nadále stagnovat. Pokračující snižování úrokových sazeb by ale mohlo přinést obrat už v roce 2025 a znovu nastartovat developerské projekty.
Bytová výstavba v České republice i nadále klesá. Podle dat Českého statistického úřadu,který shromáždil data za první tři čtvrtletí kalendářního roku, bylo meziročně dokončeno o 24,7 % bytů méně, rozdíl je tedy zhruba čtvrtinový. Výjimkou zůstává Praha – v hlavním městě se tradičně staví více, dostupnost bydlení je ale v metropoli stále zhoršená.
„Oživení výstavby zažívá Praha, kde se letos už začalo stavět necelých 5000 bytů, což znamená nárůst téměř o polovinu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Je to ovšem také nejvíce nenasycený trh s nejvyššími cenami v ČR, a tedy současně i s nejnižší dostupností bydlení. Boom výstavby bytů v Praze mohou časem následovat i další silné regiony, avšak je otázkou, nakolik jsou a budou výsledky ovlivněny problémy spojenými se stavebním řízením,“ uvedl pro ČTK ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Bytovou výstavbu brzdí dvě spojené nádoby
Odborníci tak vidí v souvislosti s pomalejším tempem bytové výstavby dva zásadní problémy, které jsou vzájemně propojené – komplikace s povolováním nových staveb a nepovedenou digitalizaci stavebního řízení. „Segment stavebnictví je dlouhodobě v útlumu, ke svém růstu potřebuje především stabilitu. Nepovedená digitalizace stavebního řízení ji nabourává a prakticky znemožňuje investorům plánovat větší investice. I proto je na tom v rámci bytové výstavby dobře pouze Praha a nejbližší okolí. Už dokonce ani v Brně a jinak tradičně silném Jihomoravském kraji se nestaví,“ popisuje Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax. A statistiky mu dávají za pravdu. Podle Českého statistického úřadu se v regionu za devět měsíců letošního roku snížil počet zahájených staveb k bydlení o 15,9 procenta, počet dokončených bytů dokonce o 28,9 procenta.
Největší překážkou je tak podle odborníků složitá legislativa, kvůli které trvá povolování nových staveb v Česku neúměrně dlouho. Od poloviny října vláda pracuje na takzvaném bypassu, který by měl umožnit povolení stavby i přes původní nedigitalizované systémy. Takový postup ale podle expertů i nadále ohrožuje plynulost povolování staveb v Česku.
„Získat stavební povolení na středně velký bytový projekt, který je v souladu s územním plánem, trvá mnoho let. Zažili jsme bohužel i řízení táhnoucí se osm let. Průměrně povolujeme stavbu, která je v souladu s platným územním plánem, kolem tří let. Reálně tak navrhujeme něco, co už za pár let nikdo nemusí chtít. Developer tak těžko může pružně reagovat na aktuální změny poptávky a preferencí klientů,“ popisuje ve svém komentáři aktuální stav Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti EKOSPOL.
Trh může narovnat HDP a pokles úrokových sazeb
Stavební firmy přesto očekávají v roce 2025 zlepšení situace. Nepatrně více by se mohlo stavět jak inženýrských staveb, tak pozemních, tedy například bytových domů či kanceláří. „Právě bytová výstavba by mohla táhnout sektor pozemního stavitelství a obecně by díky ní mohlo stavebnictví jít příští rok nahoru. Otázkou zůstává, zda se vládní garnituře povede rychle a pružně vyřešit problémy s digitalizací stavebního řízení. Nejzazší termín spuštění zcela nového systému stavebního řízení, který vláda plánuje vysoutěžit, je stanoven na 1. ledna 2028. Pokud se tak stane, mohou české stavebnictví čekat krušné roky,“ predikuje Přichystal.
Stavební firmy očekávají podle studie CEEC Research zlepšení stavebního trhu na základě makroekonomických předpovědí. Jako pozitivní faktor se jeví také stále klesající úrokové sazby. „V roce 2025 očekáváme větší rozhýbání stavebního trhu, potažmo rostoucí zájem o stavební materiály. Za rozhýbáním výstavby stojí postupné uklidňování nestabilního trhu a magická hranice hypotečních úrokových sazeb, která by se v první polovině roku mohla dostat pod čtyři procenta. To výrazně ovlivní zájem investorů o stavbu domů,“ uvedl ke studii jednatel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.
Podle predikce ministerstva financí by mělo HDP letos vzrůst o 1,2 procenta, což by pozitivně ovlivnilo i stavebnictví v dalších letech. Kladem by podle studie CEEC Research mohla být také plánovaná podpora dostupného bydlení, která by zvýšila poptávku po pozemní výstavbě i rekonstrukcích stávajícího bytového fondu. Napřesrok tak oslovené firmy očekávají zvýšení objemu stavebních prací o téměř dvě procenta.
Nejnovější komentáře