Materiály

Suchý domov je důležitým pilířem našeho zdraví

Vlhkost v domě dokáže pořádně potrápit. Nejen že způsobuje orosená okna a často i nepříjemný zatuchlý zápach, ale může také vést ke vzniku plísní, které mají výrazný dopad na zdraví a celkovou kvalitu bydlení. Plísně v domácnosti mohou způsobovat řadu vážných zdravotních problémů, jako jsou respirační nemoci nebo neurologické symptomy. Jak správně bojovat s vlhkostí a zamezit vzniku plísní poradí Ing. arch. Tereza Vojancová, technická poradkyně společnosti URSA. 

„Vysoká vlhkost je jedním z významných faktorů, které mohou narušit konstrukci domu a zkrátit její životnost, mají navíc velký negativní dopad na zdraví. Je proto důležité zvolit správnou izolaci, která v domě udrží zdravé mikroklima a zabrání kondenzaci a vlhkosti,“ upozorňuje Ing. arch. Tereza Vojancová.

Dlouhodobá nadměrná vlhkost v domě poškozuje nejen stěny, ale i samotnou konstrukci stavby. Vede k opadávání omítky, loupání nátěrů a pokud pronikne k dřevěným prvkům, může způsobit jejich hnilobu. Vlhkost navíc snižuje pevnost konstrukcí a vytváří vhodné prostředí pro vznik plísní, které mohou způsobit alergie, dýchací potíže a při dlouhodobém působení i chronické zdravotní problémy, jako je únava, bolesti hlavy a neurologické potíže. Boj s plísní a vlhkostí a opravy poškozených konstrukcí mohou být navíc velmi finančně náročné. 

Izolace podkroví

Vlhkost v domě či bytě je velkým rizikem, kterého je potřeba se zbavit, v ideálním případě zabránit jeho vzniku. „Nejlepší samozřejmě je zvýšené vlhkosti předcházet a při stavbě či renovaci se zaměřit na opatření, která udrží váš domov v suchu. Například u šikmé střechy je zásadním krokem správné provedení parotěsné zábrany, která zabraňuje pronikání vlhkosti do konstrukce domu, kvalitní izolace a v neposlední řade je pak důležité myslet i na větrací mezery,“ popisuje Vojancová.

Pomoci může kvalitní izolace

„Pokud už problémy se zvýšenou vlhkostí řešíte, je důležité zaměřit se na původ problému. Doporučila bych zkontrolovat, zda v domě nejsou tepelné mosty a zda je parozábrana funkční. Místa, kde uniká teplo, mohou být náchylná ke kondenzaci a vlhkosti. Taková místa v domě je důležité důkladně zaizolovat,“ vysvětluje Vojancová. 

Parobrzda URSA SECO

Správně izolovaný dům má řadu benefitů a udržování konstrukce v suchu je jedním z nich. Kvalitní parotěsnost vám pomohou zajistit systémové prvky URSA SECO, které jsou speciálně vyvinuté pro optimalizaci ochrany konstrukce. Pomohou získat vzduchotěsnou konstrukci, která bude chráněna před úniky tepla, vlhkostí z interiéru i vodou z exteriéru.

URSA GLASSWOOL a URSA PUREONE

S dosažením zdravého a příjemného vnitřního prostředí bez zvýšené vlhkosti pomohou i minerální izolace URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL, které jsou difuzně otevřené, propouští tedy vodní páru stejně jako vzduch. Díky tomu je konstrukce domu bezpečnější i z hlediska vlhkosti.

„Kvalitní izolace je cennou investicí do každého domova. Pokud je nainstalována správně a důkladně, pomáhá eliminovat riziko kondenzace, prodlužuje životnost stavební konstrukce a zajišťuje zdravé prostředí pro všechny obyvatele,“ dodává Vojancová. 

Více informací o izolacích a systémových prvcích naleznete na www.ursa.cz 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*