Minimálně 70 let vydržel komunistický experiment: Neratovice byly založeny jako dělnické město v roce 1957 s tím, že žádný kostel nepotřebují. Už to vypadalo, že se kostel na konci 60. let začne stavět, ale okupace tyto snahy přervala. Nesmělé pokusy ze začátku 90. let vedly pouze k vysvěcení základního kamene. Nyní se staví i když financování stále záleží od darů. Jde tak vlastně o spekulativní výstavbu. I do tak nejistého podniku se rozhodli majitele mezinárodní stavební skupiny HSF System z holdingu PURPOSIA Group vstoupit. Hotovo by mohlo být v roce 2027. Nebudou to mít však vůbec jednoduché: v místě stavby byl rybník a je zde vysoká hladina spodní vody. Navíc museli podepsat, že na staveništi kostela se nebude nadávat a klít.
Pražský arcibiskup Jan Graubner požehnal začátku stavby kostela Nejsvětější Trojice. Součástí návrhu kostela evokujícího Noemovu archu z dílny architekta Zdeňka Fránka bude také komunitní centrum kardinála Josefa Berana. To bude sloužit nejen farnosti, ale také široké veřejnosti pro setkávání a pořádání kulturních akcí.
„Základní kámen byl požehnán již v roce 1991, kdy se po převratu obnovily snahy o postavení kostela z 50. let,“ vysvětluje předseda správní rady nadace a neratovický farář Peter Kováč. „Projekt byl ale poté zastaven. Základní kámen, který bude do stavby vložen, tak bude doplněn z druhé strany novým textem připomínajícím důležitý milník na cestě k realizaci. Kámen pak bude do stavby zasazen tak, aby obě jeho strany byly viditelné.“
DESÍTKY MILIÓNŮ DÍKY ŠTĚDRÝM DÁRCŮM
Snaha o postavení kostela byla ve farnosti intenzivně oživena v roce 2013, v roce 2021 projekt převzala Nadace neratovického komunitního centra, která zajišťuje veškeré aspekty související s výstavbou díla včetně jeho financování. „Díky několika velmi štědrým darům nemovitostí se projekt zdárně rozběhl, spoléháme ale také na štědrost mecenášů, protože na vydařené dokončení díla schází 34 milionů korun tak, aby bylo možné dostavět první etapu v hodnotě 204 milionů korun dle plánu v roce 2027,“ uvedla Veronika Mokrejšová, fundraiserka.
Nový kostel a fara budou postaveny na geologicky rozmanitém a rozsáhlém pozemku s charakterem biotopu na hranici měst Neratovice a Libiš. Čtyřpodlažní budova kostela ve tvaru oválu (cca 40 x 22 metrů) bude vysoká 14,7 metrů s věží o výšce 22,8 metrů. Objekt fary bude jednopodlažní na úrovni prvního poschodí kostela. Kvůli specifickému tvaru zvonice se uvažuje pro její výrobu využít technologie 3D tisku „Společným a důležitým hlediskem obou staveb je důraz na udržitelnost. Nízkoenergetické objekty pokryjí zelené střechy zavlažované z retenčních nádrží a kolem budov vyroste velký park s jezírkem a dětským hřištěm,“ popisuje Lucie Mlčáková, vedoucí obchodního oddělení mezinárodní stavební skupiny HSF System. Samotné budování kostela je specifické nejen ze stavebního, ale i investorského hlediska. Smlouva například stanovuje, že pracovníci na stavbě by neměli klít ani používat vulgární výrazy.
Stavební skupina HSF System z holdingu PURPOSIA Group sdružujícího 36 firem zakázku získala prostřednictvím vyhrané soutěže. Zkušenosti se sakrální stavbou už za sebou firma má. Ačkoliv se zpočátku zaměřovala především na průmyslové a logistické stavby, postupně se rozkročila i do občanské vybavenosti. V portfoliu holdingu je tak například architektonicky ceněná modlitebna a komunitní centrum v Sedlčanech s titulem Stavba roku, či základní škola ve Veleni a domov pro seniory v Dačicích.
LOĎ KOSTELA PŘIPOMÍNÁ ARCHU
Architektonické řešení zpracoval architekt Zdeněk Fránek, držitel ocenění Architekt roku 2020 za celoživotní dílo. Samotný vstup do objektu upoutá pozornost čtyřdílným oknem, které symbolizuje čtyři evangelisty. Architektura lodi kostela připomíná archu, zatímco věž evokuje postavu, která se dotýká tajemství Boha ve světě a čase. Předobrazem je tvar gotických madon, kdy madona drží dítě, a tak se dotýká tajemství Boha i člověka. Po obvodu svatyně ve spirále stoupá bezbariérová stezka, stejně jako se ve spirále mezi zemí a nebem vyvíjí lidský život. Tato stezka se využije ke galerijním akcím a bezbariérovému přístupu k provozním místnostem určeným k setkávání.
„Nový kostel a komunitní centrum přinesou užitek nejen farníkům neratovické farnosti. Objekt bude vybaven společenským sálem, kuchyňkou, klubovnami a stane se tak ideálním místem pro setkávání různých skupin a kroužků, pořádání svateb, koncertů a výstav. Součástí projektu je také revitalizace doposud nehostinného okolí včetně nedalekého rybníčku,“ doplnil na závěr Marek Cúth, předseda dozorčí rady Nadace.
Nejnovější komentáře