Zajímavá stavba

Sídlo společnosti Lumius

Sídlo společnosti Lumius bylo dokončeno v lednu, v průběhu léta se zařadilo mezi nominované stavby soutěží Stavba roku a Česká cena za architekturu. Autoři projektu z ateliéru Projektstudio budovu sestavili jako rozehranou kompozici hmot s bonusem příjemných foyer. Jedno z nich prostupuje dvě podlaží zelenou stěnou, která vychází i do exteriéru a každého tak vítá. Stavba nabízí i několik ekologických řešeni, jako jsou například fotovoltaické panely.

Budova je na pozemku umístěna tak, aby zapadala do širších souvislostí území, parkoviště bylo koncipováno jako land art. Před vstupem vznikl veřejný prostor, zadní část sídla reaguje na rozsáhlou zahradu s travnatým fotbalovým hřištěm. Kompozičně je objekt sestaven z několika kvádrů, které spojují společné prostory. Jednotlivé kvádry jsou vytrčeny a tvoří závětří v místech, kde je předpokládaný pohyb lidí mezi vnitřními prostory a exteriérem. Na zelené střechy je umožněn přístup pomocí zelených ramp, propojených se zahradou.

Sídlo firmy má centrální vstupní halu s vegetační stěnou a skleněným schodištěm. Pilová ocelová příhradová konstrukce střechy je částečně přiznaná.Střechy nad 1. NP byly řešeny jako vegetační, nad 2. NP jsou klasické ploché.  Na nich byly osazeny FVE panely. Na zelené střechy je přístup pomocí ramp, propojených se zahradou.

Vstupní část

Přátelské prostředí
Dvoupodlažní stavba má centrální převýšenou vstupní halu s vegetační stěnou a skleněným schodištěm. Pilová ocelová příhradová konstrukce střechy je částečně přiznaná, podlahy v prvním podlaží byly řešeny převážně epoxidovými stěrkami. Ve druhém podlaží se nacházejí jednotlivá pracoviště, zasedací místnosti, archiv a hygienická zázemí. 

Interiér byl řešen spolu s celkovou koncepcí stavby, jednotlivé principy vycházejí z podtržení jejího hmotového členění. Motivy exteriéru jsou zataženy i do vnitřních prostor – ať už formou opakování venkovních materiálů nebo vtažením vegetace do vstupní haly. Hlavní materiály, které byly v projektu použity, jsou sklo, masivní dřevo, sklovláknobetonové desky a epoxidové stěrky. Architekti přitom kladli důraz na vytvoření domácké, přátelské atmosféry. Dalším hlediskem při navrhování byla „posedlost“ investora akustickou pohodou, která vedla k maximálnímu využití pohltivých materiálů. Samotné kanceláře jsou řešeny jako „pokojíčky“ jednotlivých pracovníků, ve kterých se opakují motivy dubových podlah a nábytku doplněného o korkové obklady, děrované podhledy (zlepšující akustickou pohodu v místnosti) a o lehký design sedacího nábytku.

Jednotlivé kvádry stavby tvoří závětří v místech, kde je předpokládaný pohyb lidí mezi vnitřními prostory a exteriéremVe druhém podlaží jsou jednotlivá pracoviště, zasedací místnosti a archiv Interiér kanceláří

Stavební řešení 
Svislé nosné konstrukce byly postaveny v kombinaci zdiva z cihelných tvárnic, ocelových sloupů a železobetonových stěn. Stropní desky nad 1. a 2. NP jsou železobetonové monolitické bezprůvlakové, lokálně podepřené sloupy s obvodovým vykonzolováním. Střechu nad atriem tvoří pultové světlíky s příhradovou ocelovou konstrukcí, uloženou na atiky navazujících plochých střech. Na ocelovou konstrukci byly položeny střešní sendvičové panely tl. 200 mm s přetažením a hydroizolační fólií. Ve svislé části pultových světlíků jsou sklopná okna, kterými se větrá. Střechy nad 1. NP byly řešeny jako vegetační extenzivní, nad 2. NP jsou klasické ploché. Na nich byly osazeny FVE panely.

Výplně fasádních otvorů jsou z hliníkových profilů, zasklené izolačními trojskly. Řešeny byly jako bezrámové s vloženými větracími a posuvnými křídly. Profily mají přerušený tepelný most. Schodiště bylo navrženo s ocelovou schodnicí, skleněnými stupnicemi a zábradlím.

Sídlo společnosti Lumius

Místo: obec Sviadnov na předměstí Frýdku-Místku

Investor: Lumius, spol. s.r.o.

Architektonický návrh: Projektstudio – Ing. arch. David Kotek, Ing. arch. Ondřej Klimek

Hlavní projektant: Projektstudio EUCZ, s.r.o. – Ing. arch. Ondřej Klimek, Ing. Zbyněk Jendryka, Ing. Petra Paciorková

Fasáda a tepelné izolace
Provětrávaná fasáda ze sklobetonových desek má kontaktní zateplovací systém, pouze v části „technického dvora“ má v úrovni 1. NP omítku. Sklobetonové desky se montovaly na systémový rektifikovatelný rošt, který byl kotven přes thermostop podložku. Mezi montážní rošt obkladu se vložila tepelná izolace z minerální vlny tl. 150 mm, uzavřená difuzní fólií. Větraná vzduchová mezera má šířku 40 mm. Vnitřní líc atiky je zateplen tepelnou izolací z fasádního polystyrenu EPS 70 F. 

Tepelná izolace plochých střech byla řešena pomocí stabilizovaného EPS. Tepelná izolace podlah na terénu je také z EPS, v garáži se zvýšenou únosností. Tepelnou a zvukovou izolaci podlah na stropech tvoří elastifizovaný pěnový polystyren, který odpovídá požadavkům na izolaci proti strukturálnímu hluku a na kročejový útlum.

Fotovoltaické panely 
Střecha nad 2. NP se využívá pro výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu budovy. Nachází se tu 98 fotovoltaických polykrystalických panelů 250 Wp o výkonu 24,5 kWp (navržený výkon měničů napětí DC/AC 24 kW). Panely se ke střeše kotvily systémem AEROFIX 15 bez narušení střešního pláště. Předpokládaný roční výnos výrobny vzhledem ke klimatickým podmínkám a umístění je 21,5 MWh/rok. Je tedy menší než 30 kW a nebylo třeba instalovat zařízení pro regulaci a ovládání.

Primárním zdrojem tepla pro potřeby ústředního vytápění, vzduchotechnických jednotek a pro přípravu teplé vody je kaskáda kotlů: jako primární slouží elektrický kotel, který využívá elektrickou energii z fotovoltaické a větrné elektrárny, jako sekundární kondenzační kotel na zemní plyn s výkonem odpovídajícím maximální tepelné ztrátě objektu. Zdroj tepla byl umístěn v technické místnosti 1. NP a jeho provoz se řídí ekvitermně. V objektu byla instalována teplovodní otopná soustava s nuceným oběhem topné vody a s uzavřenou expanzní nádobou. Stavba byla vybavena také vzduchotechnikou s rekuperací, která slouží pro regulovanou výměnu vzduchu.

-vis-
Foto: Ivan Němec