Ateliér Jaroušek Rochová architekti se zabývá převážně rezidenční architekturou. „Chceme, aby naše domy souzněly s místem, byly přirozeně působícím prvkem, ale také obohacením dané lokality,“ říká Magdalena Rochová a pokračuje: „Zásadní je pro nás souhra exteriéru a interiéru s důrazem na každý detail. Schodiště vnímáme jak sochu domu, které má jasné místo v dispozici domu. Mělo by být dobře funkčně zapojeno do domu a mělo by umět dům chytře oživovat a propojovat. Mělo by mít materiálovou souhru, ale i vhodné střídání materiálů. A mělo by být vzdušné.“
Rekonstrukce vily Košťál na Babě
Vila Košťál č. 9, která je příkladem funkcionalistické architektury v Čechách, byla postavena v Osadě Baba. Jedná se o jedinečnou lokalitu ztvárňující ideje bydlení 30. let 20. století. Plánování osady se datuje od roku 1928–1932. Výstavba domů a zaplňování osady probíhala v etapách. V první bylo do roku 1932 postaveno 23 domů, v letech 1933–34 vzniká pět dalších vil včetně vily Košťál. I když byla vila postavena až po ukončení okolní výstavby, byla jejím logickým pokračováním. Podle projektu Františka Kerharta dům nechal pro svou čtyřčlennou rodinu vybudovat profesor ČVUT Ing. Jan Košťál.
Dům i zahrada byly před rekonstrukcí ve velmi špatném stavu. Při návrhu jsme se snažili o co nejcitlivější přístup, respektovaní návrhu architekta Františka Kerharta i myšlenek funkcionalismu. Při navrhování rekonstrukce jsme se řídili třemi záměry – propojit dům se zahradou, výrazně neměnit hmotu domu ani fasády a při výměně oken zachovat jejich subtilnost, která je pro tento typ domů typická. A která se často bohužel při rekonstrukcích vytrácí. Při studiu v archivech jsme našli více verzí původních plánů od Františka Kerharta, které nám poskytly cenné informace a díky kterým jsme si byli jisti našimi úpravami.
Východní rozlehlá zahrada s terasami nebyla v kontaktu s obytnou částí, nově jsme ji tedy propojili se zahradou velkým oknem. Terénní nerovnosti, hlavně před domem v jižní části pozemku, i kvalita východních teras v úrovni obytného patra byly nevyhovující. Upravili jsme jižní část zahrady a propojili ji s domem. Vzniklo tak polozapuštěné patio s vodním prvkem a schodištěm do východní části zahrady. Dále jsme navrhli drobnou úpravu hmoty domu – velikost střešní části původní prádelny se sluneční terasou. Prádelnu jsme mírně rozšířili, tím mohla vzniknout ložnice s výhledy na Prahu.
Původní stav dispozic byl v některých částech interiéru poznamenán zásahy a rozdělováním na více bytů z let minulých. Dispozice jsme proto vyčistili, strukturu využití pater a pozice schodiště jsme ale zachovali. Díky konstrukčnímu systému domu (železobetonové konstrukci kombinované s obvodovým cihelným zdivem) jsme celé hlavní obytné patro propojili. V interiéru jsme chtěli materiálově zachovat čistotu, jednoduchost a funkcionalistický duch domu.
Schodiště se ve všech patrech zapojuje i vizuálně
Rekonstrukce vily Košťál na Babě
Autoři: Magdalena Rochová, Radek Jaroušek / Atelier JRA Jaroušek Rochová architekti
Spolupráce: Radek Brandejs
Užitná plocha: 360 m2
Fotografie: archiv autorů, Filip Šlapal
Autorská zpráva
Schodiště
Schodiště vily je jednou z mnoha unikátních realizací významných českých architektů ze 70 ateliérů, prezentovaných ve fotografiích v prvním vydání reprezentativní monografie SCHODY 1 – Monografie schodišť od českých architektů za posledních 30 let, která byla představena a slavnostně pokřtěna 20. května letošního roku na odborné konferenci Schody. Součástí konference byla i prezentace Magdaleny Rochové, která detailně představila stavbu nového, tzv. bílého schodiště vily Košťál.
Pro čtenáře časopisu jsme ve spolupráci s Magdalenou Rochovou připravili následující zkrácenou verzi její prezentace.
-redakce-
Bourání, vytvoření prostoru pro nové schodiště / Schodnice u stěny
Zaomítání schodnice / Konstrukce schodiště
Opláštění Corianem – lepení ke konstrukci, broušení a finalizace povrchů
Delší části zábradlí kopírují sklon schodiště nahoře i dole, kratší části kopírují jednotlivé stupně. Velkým oříškem bylo hladké napojení každé části tak, aby vše navazovalo
Delší části zábradlí kopírují sklon schodiště nahoře i dole, kratší části kopírují jednotlivé stupně. Velkým oříškem bylo hladké napojení každé části tak, aby vše navazovalo
Publikováno v časopise Materiály pro stavbu 4/2024
Nejnovější komentáře