Stavitel

Není LED jako LED

S technologickými novinkami se denně setkáváme jako na běžícím pásu. Ne jinak tomu je na poli světelných zdrojů. O „LEDkách“ víme, že oproti klasickým žárovkám jsou nesrovnatelně úspornější a odolnější.

LED vydrží hrubší zacházení, některé jsou i nerozbitné. Neobsahují rtuť a hodí jak do interiéru tak exteriéru. Jak si ale má zákazník vybrat skutečně vhodný zdroj světla do svého svítidla, aniž by pak litoval, že mu svítidlo nesvítí tak, jak chtěl, nebo že světelný zdroj nevydrží to co má?


Orientace na první pohled
Základem je pečlivě prostudovat obal světelného zdroje, který musí viditelně a pravdivě zobrazit všechny podstatné informace. Lehce totiž může „naletět“ na různé marketingové akce, které slibují desítky LED diod namísto uvedení reálného světelného toku nebo svítivosti.

Zapamatujte si, že nejdůležitější údaj na krabičce světelného zdroje jsou tzv. lumeny. Udávají se pod zkratkou „lm“. Čím je jejich hodnota vyšší, tím je světelný zdroj silnější a vydává více světla. Pro srovnání, klasická 60W a 100W žárovka mají světelný tok cca 800 lm resp. 1100 lm. Pokud plánujete výměnu světelného zdroje do lampičky na čtení, stačí menší světelný tok. Pokud chcete vyměnit zdroj ve stropním svítidle, chtějte vyšší počet lumenů. „Dbejte na to, abyste při srovnávání jednotlivých světelných zdrojů srovnávali srovnatelné, tedy lumeny s lumeny a ne např. lumeny s počtem LED diod ve svítidle. Pokud váháte, nechte si konkrétní světelný zdroj u vašeho prodejce vyzkoušet,“ radí Martin Kocourek ze společnosti OSRAM.

Kvalitní světelný zdroj opravdu šetří
Významným údajem, který ovlivňuje vaši peněženku, je příkon, označený ve wattech se zkratkou „W“. Zjednodušeně nám říká, kolik wattů nám světelný zdroj spotřebuje za 1 hodinu provozu. Klasická 60W žárovka tak za 1000 hodin kontinuálního provozu spotřebuje 60 kW, LED žárovka se stejným počtem lumenů, ale s příkonem 10 W, spotřebuje pouze 10 kW.

Na co si dát pozor
Mezi další údaje, na které byste si měli dávat pozor, jsou údaje o typu patice a o barvě světla. Patice určují, zda světelný zdroj budeme moci upevnit do našeho svítidla a barva světla, jestli se bude jednat o světlo nažloutlé, podobné klasické žárovce anebo jasně, zářivě bílé. „Bílé světlo se lépe hodí na práci, např. do kuchyně nebo do pracovny, ale po delší době unavuje oči, pro běžné potřeby je proto do domácnosti lepší volit klasickou barvu světla,“ upřesňuje Martin Kocourek. Tu reprezentuje údaj 2700 K. Zdroje s teplotou chromatičnosti nad 6000 K (zářivě bílé) se do běžné domácnosti nehodí.

Neméně důležitými vlastnostmi světelného zdroje je jeho tvar, velikost, barva baňky (matná nebo čirá) a také prodloužená záruka, která u značkových produktů bývá standardem. „Na všechny naše LED světelné zdroje poskytujeme prodlouženou záruku. Zdroje LED SUPERSTAR mají 4letou záruku na skryté vady, funkčnost a úroveň světelného toku. Samozřejmě s ohledem na běžné používání v domácnostech, které je charakterizováno průměrnou denní dobou svícení světelného zdroje 2,7 hodin,“ upřesňuje Martin Kocourek.

Podle nových předpisů EU pak musí každý LED světelný zdroj splňovat parametry v oblasti startovací doby (do 0,5 sec.), náběhu na plný výkon (do 2 sec.) nebo v indexu podání barev. Ten vyjadřuje tzv. věrnost podání barev a musí mít hodnoty Ra nad 80. Klasická žárovka má tento index roven 100. Pokud je tedy LED světelný zdroj označen symbolem CE, tak těmto parametrům nemusíte věnovat zvýšenou pozornost.

Co lze nahradit
LED světelnými zdroji, které udávají dnešní trend v oblasti osvětlování, můžete nahradit téměř jakýkoliv světelný zdroj v domácnosti. Od klasických žárovek, přes tzv. malé edisonky (se závitem E14), trubicové zářivky až po bodové reflektorové žárovky. V nabídce jsou zdroje s čirou nebo matnou baňkou v klasickém nebo svíčkovém tvaru. Mohou být také stmívatelné. Pokud s výměnou světelného zdroje váháte, zkuste si ten pravý nejprve najít na některé on-line aplikaci pro chytré telefony a tablety. V klidu domova si tak můžete prostudovat mnoho estetických, praktických i technických parametrů. Nechybí v nich výkladový slovník pojmů, energetické štítky, fotogalerie, popis produktů a informace o úsporách na elektrické energii. Praktického rádce naleznete zdarma v Google Play™ Store nebo v App Store pod názvem „Light Finder“.

 

 

Srovnávací tabulka příkonů a úspor klasické a LED žárovky, při stejném počtu lumenů

Klasická žárovka

OSRAM LED SuperStar

Třída energetické účinnosti

Průměrná úspora v Kč za rok

40 W

6–7 W

A+

140 Kč

60 W

10 W

A+

212 Kč

75 W

13,5 W

A+

261 Kč

 NenA LED jako LED 03

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*