Stavitel

Jakou vybrat štípačku na dřevo? Podívali jsme se na výhody a nevýhody různých druhů provedení

Zatopíte si rádi v krbu, případně topíte na chalupě dřevem? Máte-li dřevo z vlastních zdrojů, pak nepochybně víte, jak těžké je polena naštípat. U větších průměrů dřeva to sekerou zkrátka nezvládnete. Pro tyto účely si raději pořiďte štípačku na dřevo. Jakou vybrat?

Horizontální, nebo vertikální?

Zcela základním parametrem, dle kterého se štípačky dřeva rozdělují, je směr štípání.

Vertikální štípačky na dřevo

Vertikální štípačky, jak už název napovídá, dřevo štípají ve směru odshora dolů. Polena se tedy na štípačku postaví svisle. Štípání je vlastně v principu totožné s tím ručním pomocí sekery, jen za vás vše zvládne stroj. Tyto štípačky mívají vyšší výkon a lze je tak využít na větší polena nebo tvrdší dřevo. Bývají také v průměru dražší. Z toho plyne, že v domácnostech je tak často nevidíme.

Horizontální štípačky na dřevo

Správně odhadujete, že na horizontální štípačky se špalek pokládá vodorovně. Na horizontální štípačku tak špalek umístíte snadněji.

Horizontální štípačky mají zpravidla o něco nižší výkon, ale také se s nimi jednodušeji manipuluje a jsou skladnější. Pro domácí užití bývají více než dostatečné, pozor jen na to, abyste štípačku nepřetěžovali příliš velkými poleny. Ta raději zkraťte motorovou pilou na několik menších.

V každém případě platí, že hledáte-li štípačku na občasné štípání dřeva, které využijete na chalupě, je horizontální štípačka na dřevo jasnou volbou.

Jaký zvolit pohon?

Štípačky mají vždy vlastní motor, liší se ale v tom, čím je poháněn. Profesionálové si do lesa často berou štípačku s vlastním benzinovým nebo dieselovým motorem, případně model s možností napojení například na motor traktoru. Pro domácí použití je ale taková štípačka výkonná až příliš.

Proto vám bude více vyhovovat štípačka s elektromotorem. Při nákupu ověřte, zda štípačce bude stačit klasická 230V zásuvka, nebo zda pořizujete výkonnější model, který se musí zapojit do zásuvky s napětím 400 V.

Co dalšího vás může zajímat?

Při výběru štípačky můžete sledovat i celou řadu dalších parametrů, které se nicméně z většiny odvíjejí od výše zmíněných vlastností.

Zjistěte si následující charakteristiky:

  • Jaké má štípačka rozměry?
  • Jaká je maximální délka polena?
  • Jaký je doporučený průměr polena?
  • Jaká je hmotnost štípačky?
  • Jaký je maximální štípací tlak?
  • Jaký je výkon štípačky (ve wattech)?

Zajímat vás může i rychlost štípačky. Příliš pomalé štípačky vás mohou při práci zdržovat, což může být obtěžující.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*