Materiály

Výměna oken ústeckého finančního úřadu

Na historický objekt Pozemních staveb nebylo možné kvůli zachování vzhledu montovat běžnou stínicí techniku, řešení přinesla samotná volba oken, konkrétně skel. Zvolená protisluneční skla IZOS SHADOW totiž působí jako tepelné zrcadlo, které v létě teplo odráží ven a v zimě skvěle izoluje. Bohatě prosklené interiéry, otevřené nejvíce k jihu a jihovýchodu, se tak nebudou přehřívat ani v tropickém počasí.

„Izolační skla IZOS SHADOW jsou specifická sníženou světelnou a zejména tepelnou propustností, kterou zajišťuje mikrovrstva pokovu. Ta působí tak, že blokuje i odráží sluneční záření, čímž zabraňuje přehřívání interiéru v létě, nahrazuje stínicí techniku a snižuje náklady na klimatizaci,“ představuje protisluneční skla IZOS zástupce firmy HELUZ IZOS Josef Kroupa. Skla IZOS SHADOW se zvláště hodí pro zasklí­vání ploch s orientací na východ, jih a západ.

Budova nezapře styl – nový brutalismus
Finanční úřad Ústeckého kraje sídlí v centru města Ústí nad Labem, v Dlouhé ulici. Budova je součástí souboru staveb vybudovaných zde v letech 1974– 1977 pro podnik Pozemní stavby. Na projektu se podíleli architekti z Krajského projektového ústa­vu, konkrétně Rudolf Bergr, Míťa Hejduk a Jiří Dr­tikol. Jižní budova souboru, kde se nachází právě Finanční úřad, je čtyřpatrová, o čtyři patra nižší než vedlejší, severní objekt. Okolí budov je funkčně spojeno do roviny tak, že nižší jižní budova vlastně stojí na terase, která je pro oba objekty Pozemních staveb společná. Terasa navazuje i na další budovy v okolí, konkrétně sídlo Krajského úřadu.

Objekt Finančního úřadu v Ústí nad Labem ne­zapře svůj architektonický styl, nový brutalismus. Je na pohled zajímavý fasádou, která se zachova­la v původní podobě. Tvoří ji pásy pohledového, svisle vrubovaného betonu provedeného litím do trapézových plechů. Tyto pásy vertikálně přeru­šují pruhy obdélníkových oken, která obepínají budovu kolem dokola. Předposlední patro objek­tu tvoří dovnitř vsazená pergola, poslední patro zvýrazňuje silnější pruh pohledového betonu, kde je na každé straně pás oken jdoucí pouze do tří čtvrtin každé strany. Tato okna mají výrazné ostě­ní vystupující směrem z budovy.

Prosklení jako zdroj přehřívání
Ač byla původní okna s kovovými rámy designo­vým originálem, funkčních nedostatků měla ne­ počítaně. Kromě toho, že rámy nedoléhaly, byly v létě na dotyk horké a v zimě naopak ledové. Velkoformátové prosklení objektu otevřeného nejvíce paprskům na jihu a jihovýchodě se snad­ no stávalo zdrojem přehřívání kanceláří. Teplotní komfort bylo třeba řešit protisluneční ochranou. Protože ale požadavek na zachování vzhledu objektu omezil možnosti stínění oken zvnějšku, bylo nutné navrhnout protisluneční ochranu ji­nak. „Pokud nemůžete ze strany exteriéru použít běžnou stínicí techniku, stínění zevnitř už to nezachrání. Je třeba řešit protisluneční ochranu už volbou skel,“ říká Josef Kroupa.

Výměna oken zahájená v červnu 2023 se týkala čtyř podlaží budovy, na nichž se uplatnilo celkem 307 kusů oken sdružených do pásů. Velikost kaž­dého okna je přibližně 1 × 1,8 m. Skla jsou zasa­zena do hliníkových rámů v tmavě šedém odstínu ladícím s fasádou z pohledového betonu. Výměnu oken provedla litvínovská firma ELA-­PLAST, která je zároveň jejich výrobcem. Do hliníkových profilů vsadila protisluneční skla české firmy HELUZ IZOS.

Skla IZOS SHADOW jsou především vhodná pro zasklívání ploch s orientací na východ, jih a západ

Trojskla plněná argonem
Použitá izolační trojskla IZOS SHADOW s tloušťkou 44 mm kromě ochrany před sluncem výrazně snižují tepelné ztráty a zajišťují i výbornou izolaci zvuku. Trojsklo IZOS SHADOW tvoří tři skleněné tabule a dva distanční rámečky. Meziskelní prostor je vyplněn argonem, který oknům dodává lepší izolační vlastnosti než pouhý vzduch. Díky extrémně nízké hodnotě prostupu tepla Ug = 0,5 je toto trojsklo vhodné pro velkoformátová okna, a také pro použití při stavbě pasivních, nulových, nízkoenergetických a energeticky úsporných budov.

Projekt určil požadavek na solární faktor skel
Pro firmu ELA-PLAST je objekt Finančního úřadu v Ústí stěžejní stavba roku. Ačkoliv častěji řeší menší zakázky, i realizace takového rozsahu v její režii proběhla hladce. „Vlastnosti námi dodávaných oken přesně určil už projekt,“ říká David Pirich, ředitel firmy ELA-PLAST, a dodává: „Volba dodavatele byla jasná. Společnost HELUZ IZOS je díky bezproblémové spolupráci naším jediným dodavatelem skel. V posledních letech jsme spolupracovali například při dodávce oken pro Fakultu zdravotnických studií Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.“

Volba konkrétního typu, IZOS SHADOW, je dána projektovým požadavkem na solární faktor. HELUZ IZOS dodává izolační skla již slepená a s distančními rámečky. Skla se vsadí do rámu pomocí zasklívacích lišt. Při výrobě využívá firma ELA-PLAST hliníkové profily Aluprof.

Výměna oken probíhala zpravidla rychlostí osm až deset oken denně, v závislosti na tom, jak se dařilo vyklízet a uvolňovat postupně jednotlivé kanceláře

Úkol pro statika
Výměna oken probíhala zpravidla rychlostí osm až deset oken denně, v závislosti na tom, jak se dařilo vyklízet a uvolňovat postupně jednotlivé kanceláře. Jedinou komplikaci firma vyřešila již před zahájením montáže: „Posuzovali jsme únosnost terasy kolem objektu, tedy zda na plochy lze postavit lešení, když se pod terasou nacházejí podzemní parkoviště a kanceláře. Po konzultaci s naším statikem jsme pak stropy garáží a kanceláří pod terasou podepřeli ocelovými stropními podpěrami,“ vysvětluje na závěr David Pirich.

Nový rok tak znamenal pro pracovníky ústeckého finančního úřadu také nové pracovní prostředí. Moderní rámy i trojskla zajistí vysokou tepelnou izolaci v zimě, zatímco v letních měsících zabrání skla s protisluneční úpravou přehřívání.

Podle podkladů společnosti HELUZ IZOS

Publikováno v časopise Materiály pro stavbu 5/2024

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*