Materiály

Lehká a odolná hliníková krytina

Zadání investora a architekta v jedné osobě znělo při plánování novostavby rodinného domu v nizozemském Elstu jasně: Střešní i fasádní materiál musí být maximálně odolný, s téměř neomezenou životností a minimem udržovacích a servisních zásahů. Rozsáhlou stavbu musí navíc opticky sjednotit a dodat jí dynamiku. Volba nakonec padla na hliníkové plechy PREFALZ a Falzonal, které budovu nejenom spolehlivě chrání, ale také jí dodávají punc elegance a jedinečnosti.

Hliníkové lizény

Architekt Kees Marcelis se ve svých návrzích vyznačuje vždy precizní a vyladěnou souhrou všech použitých materiálů. Do interiéru svého nového domu v Elstu zvolil ušlechtilé povrchy tmavších odstínů včetně velkoplošných reliéfních tapet. O to důležitější pro něj pak bylo navrhnout světlý a jasný plášť budovy – jako kontrast k interiéru. Použil proto hliníkové plechy PREFALZ a Falzonal ve vysoce reflexní béžové savana barvě, které nechal instalovat ve formě svislých dekorativních pásů, tzv. lizén. Ty strukturují a zdůrazňují nejenom vysokou kvalitu kovové krytiny, ale také celistvou formu domu bez střešních přesahů. Sám Marcelis říká, že: „Lidské oko sleduje pravidelné svislé linie a objevuje v nich eleganci a velkorysost. Rovněž je fascinováno plynulostí, která je takovým liniím vlastní.“ Pro zpestření nechal na štítových stěnách realizovat stojaté drážky vysoké 70 mm namísto obvyklých 25 mm. Dodávají budově prostorovou hloubku a pravidelný rytmus, který je sporadicky přerušován svítidly integrovanými ve fasádě. Přes den, v závislosti na poloze slunce, vzniká díky vysokým drážkám zajímavá hra světla a stínů. Naopak v noci, když fasádní svítidla svítí, je kompozice pevně strukturovaná do pravoúhlého lizénového rámu, který umocňuje nejenom vertikální, ale také horizontální rozměr stavby. V noci se tak budova stává opticky větší než ve dne.

Materiálové koncepty

Jak Marcelis přiznává, aktuálně se stále více zajímá o koncepty redukovaných, ke zdrojům šetrných a udržitelných materiálů. Před několika týdny proto nechal ve své kanceláři zmizet standardní výplně do šuplíků – a udržitelnost se tak dostala i na stůl do jeho vlastního studia. „Chci s takovými materiály pracovat i v budoucnu,“ říká o jedné z drobných změn paradigmatu, které se občas dostanou do jeho návrhů. A možná právě proto v Elstu přišly na řadu plně recyklované a recyklovatelné krytiny PREFALZ a Falzonal. Obě vyhovují vysokým nárokům na trvalou udržitelnost a snižování uhlíkové stopy. Krom toho jsou tvárné, vysoce odolné, s téměř neomezenou životností a s velkým výběrem barevných odstínů.