Materiály

HELUZ SMART je ideální komín pro moderní úsporné domy 

Nový chytrý komín HELUZ SMART je určen pro moderní efektivní domy, je ideální kombinací ekonomické výhodnosti, úspory místa, jednoduché instalace a univerzálního využití. Zároveň je kompatibilní s moderními technologiemi domu, jako je např. rekuperace. 

Nový komínový komplet HELUZ SMART je s rozměry 32 × 32 cm nejmenším keramickým komínem na našem trhu (oproti tradičním rozměrům 40 × 40 cm) a jednou z jeho výhod je úspora místa. Montáž komínu je rychlá a maximálně snadná. Je vhodný pro naprostou většinu běžných spotřebičů s přirozeným tahem. Zvládne pevná, plynná i kapalná paliva a suchý i mokrý provoz. 

Komínové těleso HELUZ SMART sestává z obvodového pláště z jednodílné broušené keramické tvárnice, do které se na stavbě vkládá izolovaná izostatická vložka. Ta je izolovaná již z výroby, což snižuje počet kroků při samotné montáži, která je tak výrazně rychlejší, jednodušší a bezpečnější. Ostatní komíny jsou obvykle dodávány jako tvárnice, vložky a samostatná izolace. Izolací pak buď musíte vložku na stavbě obalit, nebo ji vkládáte do tvárnice, což je samozřejmě pracnější a složitější postup. Tím, že vložky jsou dodáványjiž s tepelnou izolací, tak stavebník už jen skládá broušené tvárnice a do nich vkládá vložku. V rámci stavěných zděných komínů se jedná o nejpokrokovější a nejjednodušší systém. Komín je tvořen přesnými broušenými tvárnicemi, což u jiných komínových systémů není samozřejmostí. Broušené komínové tvárnice obvodového pláště tedy také přispívají k rychlé montáži. 

Právě certifikace nejen pro základní suchý provoz, ale i pro ten mokrý (například u moderních automatických kotlů na uhlí nebo pelety se vlhkost obsažená ve spalinách sráží na stěnách komínové vložky a stéká dolů) je další předností nového komínu HELUZ SMART. Zákazník není omezen, jaký spotřebič může na komín napojit, protože má certifikovaný univerzální komín pro suchý i mokrý provoz, který lze použít téměř pro jakýkoliv spotřebič. 

Komín HELUZ SMART je navíc v interiérové části dostatečně těsný, aby nezvyšoval energetické ztráty budovy nebo například nekomplikoval provoz domácí vzduchotechniky. Komíny se zadním větráním musí mít větrací mřížku, která spojuje interiér s exteriérem kvůli provětrávání komínu z důvodu vysoušení a bezpečnosti. Ale protože komín HELUZ SMART má prémiovou kvalitu vnitřní izostatické vložky, která provětrávání nepotřebuje, tak spodní mřížka není potřeba. Je tedy vhodný do nízkoenergetických a pasivních domů. 

Komínové systémy HELUZ byly jako první v Česku certifikovány podle nové evropské normy. Umožňují snížit mezeru mezi komínem a hořlavými materiály až na 30 mm, a to při zachování stoprocentní požární bezpečnosti. To samozřejmě platí i pro komín HELUZ SMART. 

Komínové komplety HELUZ SMART jsou standardně dodávány v délkách 4, 6 a 8 m a je možné si ke kompletu objednat prodloužení, která jsou dodávána v délkách 0,5 nebo 1,0 m. 

To platí pro obě velikosti, jak o průměru izostatické vložky 160 mm, tak i 180 mm, což jsou dnes nejžádanější průměry vložek. Veškeré komponenty jsou skladem a připraveny ke kompletaci, což umožňuje maximálně zkrátit dobu dodání. V komínovém kompletu je přibalena veškerá potřebná dokumentace, jejíž součástí je revizní štítek a podrobný montážní návod. Součástí je i návod na zabudování komína do stavby s ohledem na bezpečnou vzdálenost hořlavých konstrukcí od pláště komína, který byl vypracován na základě výsledků zkoušek podle nových norem. Je v něm uvedeno, jak správně zhotovit prostup komína skrz stropní konstrukci a jak komín bezpečně umístit u stěny, aby při jeho provozování nevzniklo žádné požární nebezpečí. Komínový systém HELUZ SMART je dodáván s krycí deskou, která umožňuje provedení povrchové úpravy až do tl. 5 cm. 

Hlavní výhody komínového systému HELUZ SMART:

● Velmi nízké teploty na komínovém plášti.
● Malé ochlazování spalin po celé délce komína.
● Rychlé zahřátí spalinové cesty.
● Díky izostatickým vložkám je velká odolnost proti teplotním šokům a nevadí ani přímý dotyk přímého plamene.
● Hrdla izostatických vložek umožňují jejich kvalitní spojování.
● Možnost zkracování vložek podle potřeby.
● Komínový komplet dodávaný na jedné paletě obsahuje vše, co je potřebné pro jeho snadné a rychlé postavení.

Správně postavený komín a do něj napojený spotřebič pro pasivní domy tvoří celek, který vyhoví i požadavkům měření těsnosti tzv. blower door testu. 

Komínový komplet HELUZ SMART vyniká i svým poměrem cena/kvalita. Pro chytrého zákazníka, který si staví efektivní dům, je komín HELUZ SMART perfektním řešením, protože je to komín efektivní ekonomicky, prostorově, montáží i svou univerzalitou. Proto je komín HELUZ SMART součástí Smysluplného celku společnosti HELUZ. 

www.smysluplnycelek.cz
 www.heluz.cz

Podle podkladů společnosti HELUZ