Proti možnému odvolání ředitele pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka se postavil Akademický senát Fakulty architektury ČVUT. ČTK to zjistila z prohlášení senátu, které adresoval primátorce Adrianě Krnáčové (ANO). O možném odvolání Hlaváčka v uplynulých týdnech mluvilo vedení města. Za ředitele se již postavili zaměstnanci IPR a vznikla rovněž petice proti jeho odvolání.
„Vyzýváme Radu hl. m. Prahy k přehodnocení případného záměru architekta Hlaváčka z této pozice odvolat a s ohledem na výše uvedené skutečnosti mu vyjadřujeme naši plnou profesní, občanskou i lidskou podporu,“ píše se v prohlášení. Podle členů senátu je Hlaváček odborník, který dovede „vést rozpravu a sbližovat mnohdy protichůdná stanoviska a názory na další směřování metropole“.
Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) v úterý uvedla, že o případném odvolání rozhodne na základě toho, v jaké kvalitě IPR odevzdá nový územní plán. Ten institut předal městu v úterý, nyní jej posuzují magistrátní úředníci, zda je v pořádku například po právní stránce. Fungování IPR kritizovala v uplynulých měsících primátorka Krnáčová, která nechala udělat audit instituce.
Za Hlaváčka se postavili rovněž zaměstnanci IPR a zároveň vznikla na jeho podporu petice, kterou pořádá mimo jiné iniciativa Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat a kterou za několik dní podepsalo téměř 1700 lidí.
Návrh Metropolitního plánu zveřejnil IPR na svém webu 7. 6. Pražané se s ním tak mohou seznámit ještě několik měsíců předtím, než začne oficiální projednávání.
„V nejbližší době k plánu přibudou i videa, články a další materiály, které lidem pomohou naučit se nový plán číst. Vše bude vystaveno na webu www.iprpraha.cz/metropolitniplan. Naším cílem je, aby měli zájemci dostatek informací a pomohli hlavnímu městu vytvořit plán, který nasměruje Prahu k úspěšnému a zároveň udržitelnému rozvoji,“ vysvětluje Petr Hlaváček.
Metropolitní plán přichází s novým pohledem na plánování města. „V posledním půlstoletí územní plány určovaly hlavně využití jednotlivých ploch – zjednodušeně, jestli tam bude cukrárna nebo ordinace. Teď se mnohem víc soustředíme na to, jak budovy ovlivňují své okolí, jak vypadají ulice, náměstí a parky ať už ve vilových čtvrtích, blokové zástavbě nebo na sídlišti. Nově bude plán také říkat, jak mohou být novostavby maximálně vysoké.“
Nový územní plán vzniká od roku 2012 a ještě zhruba další čtyři roky bude procházet projednáváním. Dokument určí jasná pravidla rozvoje Prahy na příštích 15 až 20 let. Skončit by mělo například rozpínání města do polí na okraji Prahy – napříště by se mělo stavět spíše na nevyužívaných nádražích nebo opuštěných továrnách uvnitř města, což je šetrnější k životnímu prostředí. Silnice, veřejná doprava, energie, odpady apod. už tam totiž na rozdíl od satelitních městeček za Prahou jsou zavedené.
mi, zpráva ČTK
Nejnovější komentáře