Bruska dokáže řezat, brousit, vyhlazovat nebo odstraňovat poškozený lak. Chybět by proto neměla v žádné dílně. Bruska na beton tvoří doslova povinnou výbavu každého, kdo pracuje s betonem – materiálem s tak unikátními vlastnostmi, že si s jeho úpravou jen tak nějaký nástroj neporadí.
Úskalí práce s betonem
Ve stavebnictví se stal beton nezastupitelným materiálem používaným především v základech staveb nebo v konstrukcích podlah. Mezi jeho nejvíce ceněné vlastnosti patří odolnost a pevnost v tlaku i tahu, které ho ale zároveň činí těžce opracovatelným. Chcete-li pracovat s betonem, neobejdete se proto bez vhodného vybavení – základem je bruska na beton, a to buď bruska sanační, která slouží k povrchové úpravě betonu, nebo bruska úhlová. Ta je opatřena speciálními diamantovými kotouči a používá se k řezání betonu.
Jak vybrat brusku na beton?
Při výběru brusky se zaměřte na několik hlavních parametrů, jako jsou:
• otáčky – jedná se o počet otočení kotouče za minutu, který je vždy uveden společně s výkonem brusky,
• brusný úběr – udává o kolik, jak rychle, jakou silou a s jakým výkonem bruska obrousí konkrétní materiál,
• úhel broušení – udává, pod jakým přibližným úhlem je třeba s daným brusným kotoučem brousit.
Co víc od brusky chtít?
Kromě technických parametrů byste se měli zajímat i o ryze praktickou stránku věci. Je bruska na beton opatřena bezpečnostní pojistkou, ovládá se intuitivně a výměnu kotoučů zvládnete snadno a rychle? Důležitá je ochrana před zpětným rázem a před přetížením, vítanou možností je připevnění vysavače odsávajícího prach a samozřejmostí by mělo být nastavitelné držadlo.
Sanační bruska – povrchové úpravy betonu
Menší povrchovou úpravu betonu zvládnete sami s pomocí sanační brusky. Konstrukčně se podobá úhlové brusce na beton, ale oproti ní je vybavena výkonnějším motorem a kvalitním kotoučem o průměru ideálně 150 mm. Při práci se vám budou hodit některé nadstandardní funkce například elektronická regulace otáček nebo konstantní elektronika, díky které bruska udrží stejné otáčky i ve chvíli, kdy se mění přítlak. K úpravě větších ploch použijte raději sanační frézky vybavené diamantovými kotouči.
Úhlová bruska – řezání betonu
Potřebujete-li beton řezat, vybavte se úhlovou bruskou se speciálními diamantovými kotouči. Při jejím výběru se zaměřte především na výkon motoru, průměr kotouče (od něho se odvíjí hloubka řezu) a kvalitní ergonomii. Stejně jako u sanační brusky, i úhlová bruska často disponuje takzvanou konstantní elektronikou, která udržuje při různých řezacích podmínkách stejné otáčky. Vzhledem k tomu, že řezání betonu je fyzicky namáhavá práce, myslete na svou bezpečnost. Bruska na beton by měla být vybavena ochranou proti opětovnému zapnutí a proti přetížení.
Usnadněte si práci s betonovým materiálem díky kvalitní sanační nebo úhlové brusce. Široký výběr dílenského nářadí a nástrojů naleznete na Heurece, kde si produkty jednoduše seřadíte podle oblíbenosti nebo s ohledem na cenu.
komerční prezentace
Nejnovější komentáře