Profesionální realizace pasivního rodinného domu v Novém Jičíně může být příkladem, že vyhovět i v mnoha směrech vysokým požadavkům je možné. Projekt byl vytvořen podle klientovy představy inspirované katalogovým domem. Výchozí návrh byl použit jako hrubý základ pro tvarové řešení a dopracován ateliérem podle individuálních potřeb zadavatele.
Výsledkem je moderní a nadčasová stavba čistých linií, která je estetická díky preciznímu a promyšlenému provedení funkčních prvků a detailů. Bylo potřeba také vyřešit, že stavební místo má nevhodné hydrogeologické podmínky. Proto byl navržen drenážní systém, který odvádí vodu z podzákladí do speciálních vsaků.
Velký důraz je kladen také na celkovou úspornost. Dům je postaven jako pasivní – byl použit bílý pórobeton Ytong se zateplením. V budoucnu by stavba měla být energeticky i částečně soběstačná, protože bude osazena fotovoltaickým systémem, který by měl pokrývat většinu spotřeby elektřiny. Dalším inovativním řešením tohoto projektu je aplikace 3D montážní dokumentace, která zpřesnila, zlevnila a usnadnila výstavbu domu.
Precizním zděním k nízkoenergetickému bydlení díky Ytongu
Stavební systém Ytong je pro nízkoenergetické stavění mimořádně vhodný materiál. Jedná se o ucelený sortiment stavebních komponentů „od sklepa až po střechu“. Jednotlivé tvárnice na sebe přesně navazují a hrubá stavba je tak homogenní. Potvrzují to i zkušenosti Ing. Martina Deutsche, Ph.D., jednatele společnosti Gades, která rodinný dům u Nového Jičína projektovala i realizovala: „Se samotným materiálem se stavebním firmám dobře a hlavně přesně pracuje, což je základ každé dobré stavby a pasivního domu obzvlášť. Zde je přesnost a preciznost výstavby základní.“
Tvárnice vynikají také snadnou opracovatelností a tento faktor hraje roli při volbě nejlepšího materiálu pro pasivní dům, jak vysvětluje opět pan Deutsch, který je odborníkem se specializací právě na úspory energií a nízkonenergetickou i pasivní výstavbu: „Každý dům obsahuje kromě stavebních prvků i infrastrukturu (vodu, elektřinu, odpady, plyn, vzduchotechniku (rekuperaci). Při vytváření drážek a zapracovávání infrastruktury do stěn nedochází u Ytongu k rozbití vnitřních struktur a ztrátě mechanických, akustických ani tepelně technických vlastností. Tyto parametry jsou pro pasivní domy naprosto zásadní a Ytong je dle našich představ splňuje.“
Výhodou je i to, že materiál má poměrně nízkou hmotnost, takže pro běžnou práci – a pro firmy i stavebníky svépomocí – je po řemeslné stránce minimálně náročný. Výsledkem je přesné zdění, které je nezbytné pro zdravé mikroklima v budově a požadované tepelněizolační vlastnosti.
Údaje o stavbě:
Novostavba rodinného domu Nový Jičín-Žilina
Projekt: GADES solution, s. r. o.
Podlahová plocha bytová 140,573 m²
Podlahová plocha nebytová 42,223 m²
Použitý materiál Ytong:
– Obvodové konstrukce: YTONG P4-500 tl. 300 mm, zdicí lepidllo YTONG a zateplení EPS t. 250 mm;
– Vnitřní svislé konstrukce: tvárnic YTONG P2-400 tl. 200 a 100 mm.
podle podkladů společnosti Xella CZ
Nejnovější komentáře