Informace výrobců, Komerční prezentace

Odhlučnění hal a výrobních prostor za pomoci lisovaných akustických desek

Hluk průmyslových strojů umí potrápit jak zaměstnance, tak i obyvatele přilehlých domů továren, a to i vibracemi. V tomto článku se podíváme na to, jak se s tímto problémem vypořádat. Je třeba si ujasnit, s jakým problémem máme co do činění. Podle toho budeme navrhovat i řešení. Jde o to, jestli problém vzniká díky špatné akustice uvnitř výrobní haly nebo jestli je to jak samotnou hlučností stroje, tak i jeho vibrací či rezonancí do podlahy a konstrukce objektu.

www.akusticka-pena.cz

Pokud se jedná o velký dozvuk ve výrobní hale, pak je možné použít běžné akustické materiály, jako jsou jehlany, čokoláda, vlnky nebo rovný panel, a ty nainstalovat nejlépe pod strop – buďto jako zavěšené panely, anebo můžou být i přisazené. Díky tomu se zkrátí dozvuk uvnitř haly a celkový pracovní komfort pro zaměstnance bude mnohem vyšší. Je možné použít i melaminové desky, které jsou, co se týče absorpce, ještě účinnější, avšak je třeba zohlednit to, že jejich bílá barva nemusí být vhodná do prašných prostor, kde můžou brzy vypadat škaredě díky prachu.

Druhý případ je ten, pokud hluk z haly uniká do vedlejších prostor a je nežádoucí. Nejčastěji se jedná o místa s horší vzduchovou neprůzvučností, jako jsou dveře, nově postavené příčky z SDK nebo OSB, které nebyly efektivně izolovány. Dále se může jednat i o samostatné stroje, které vytvářejí hluk nebo vibrace. Tento případ efektivně a poměrně jednoduše vyřeší lisované akustické desky. Jde o materiál s vysokou gramáží (180 kg/m³), který i přesto vyniká svou pružností. Lisované desky dodáváme ve standardních rozměrech 50×100 cm nebo 100×100 cm a tloušťce 5 cm. Na požádání vyrábíme i tloušťky od 0,5 cm a jsme schopni vyhovět i speciálním požadavkům, jako jsou např. specifické rozměry. Barva je jedním z požadavků, který nejsme schopni splnit ve lhůtě našeho standardního dodání (14 dní), protože tu neovlivníme. Jde totiž o materiál z drti nevyužitého molitanu. Lisovaná deska je recyklovaný výrobek. Pokud máte konkrétní představu o barvě, nejlepší bude zavolat a informovat se, jaké barvy jsou momentálně skladem. Pokud vám nevadí si počkat, můžete se i dočkat vysněné barevné kombinace. Akustická izolace je po rozbalení trochu cítit, jede k vám totiž rovnou z výroby, to je ale normální a během 2 dní vyvětrá.

Akustické lisované deskyAkustická pěna v provedení jehlanů

Teď, když už víte vše o materiálu samotném, podíváme se na jeho instalaci.

Pokud je problémem vibrující stroj, je dobré jej vždy umístit na silentbloky, které tlumí vibrace přenášející se do konstrukce budovy. Takový vibrující stroj může být celkem problém. Pokud silentbloky neexistují, je možné stroj postavit na vrstvu lisované desky, na kterou položíme např. OSB desku jako roznášecí vrstvu, aby nebylo zatížení stroje bodové.

Pokud stroj jako takový vytváří zvuk, např. kompresor, pak je možné okolo stroje postavit „boudu“ z trámků, na které našroubujeme lisované desky, které hluk stroje utlumí. Samozřejmě je důležité myslet i na správné chlazení stroje a zajistit mu dostatečný přísun vzduchu a možnost konstrukci případně lehce rozebrat při potřebě údržby stroje. Vyústění otvorů pro přívod a odvod vzduchu je možné vyřešit vytvořením malé bariéry před otvorem pro vzduch, aby se zvuk vycházející z této díry nešířil přímo ven, ale opět narazil do lisované desky a částečně se absorboval a roztříštil do více směrů.

Instalace lisovaných desek na konstrukci z CD- a UD-profilůRůznobarevnost lisovaných desek na realizaci v BrněOdhlučnění technické skříňky vylepením lisovaných desek. Hluk se ze skříňky šířil ven, proto jsme vylepili vnitřek i dvířka. Můžete si všimnout vyřezaných míst, k čemuž jsme použili již zmíněný zalamovací nožík.

Pokud například máte kancelář a za ní výrobní prostory, je důležité izolovat tyto prostory od kanceláře, u níž je žádoucí, aby byla tišší a zaměstnanci se v ní mohli soustředit na práci. Tyto situace jsou často řešeny stěnou například ze sádrokartonu, ovšem ta ne vždy hluk zvládne efektivně utlumit. V tuto chvíli přichází na řadu lisované desky. Nejdříve pomocí CD- a UD-profilů na stěně vytvoříme rastr. Je možné použít i dřevěné latě nebo trámky. Na takto vytvořený rast připevníme lisované desky a celé to následně zaklopíme nejlépe akustickým sádrokartonem, který má poměrně dobré vlastnosti. Je možné použít i např. OSB desku nebo sololit, pokud není kladen velký důraz na estetiku.

Jak na to?
CD- a UD-profily koupíte v každém hobby marketu. Dále budou třeba šrouby a podložky, které nakoupíte rovněž v hobby marketech, jako jsou například Hornbach či OBI. Jak tuto konstrukci zhotovit je krásně ukázáno v tomto videu:

Na stěnu připevníte pomocí hmoždinek a šroubů profily, na které poté přivrtáte akustické lisované desky. Důležitá je zde vzduchová mezera, která by měla být tak akorát – 3–5 cm, taková mezera odhlučnění velmi napomůže. Naopak pokud by byla větší, mohla by dělat neplechu a sama rezonovat, a to nechceme. Jakmile je konstrukce hotová, vše přiklopíte sádrokartonem (nebo ne, to už záleží na důležitosti estetického provedení).

Další velmi účinnou radou je jednotlivé stroje lisovanými deskami podložit. Tímto zmírníte pronikání vibrací strojů do podlahy a tím jejich šíření do konstrukce celé haly/továrny. Na to postačí i standardní deska o šířce 5 cm a rozměrech pak podle jednotlivých strojů.

Pokud se stroje nachází v boxech či uzavřených místnostech, bude třeba tyto místnosti celé vylepit lisovanými deskami. V této situaci nic nezkazíte ani vzduchovou mezerou, nicméně není tady nezbytně nutná. V tomto případě budete tedy pouze vylepovat místnost pomocí lepidla Den Braven Multi Kleber, se kterým je snadná a rychlá manipulace. Lisované desky se taky velmi dobře řežou do požadovaných tvarů, postačí na to obyčejný zalamovací nožík.

Pokud máte k tématu nějaké dotazy, rádi vám telefonicky či e-mailově poradíme. Na trhu se pohybujeme přes 10 let a máme zkušenosti se spoustou realizací. Rádi s vámi prokonzultujeme, jak vyřešit právě vaši situaci a jaký materiál doporučujeme.

Závěrem je nutné dodat, že to, jak moc se podaří místnost odhlučnit, záleží na mnoha faktorech, jako jsou například konstrukce budovy, použité materiály a vybavení místnosti. Nedá se tedy jednoznačně říct, že pokud se na jedné realizaci eliminoval hluk o 30 %, na té vaší to půjde stejně. Ale proto jsme tady my a rádi vám pomůžeme.

www.akusticka-pena.cz