V obci Hohenems v okrese Dornbirn v Rakousku vznikl architektonický skvost, který okouzluje svou impozantní a nadčasovou fasádou v odstínu bronzové metalízy. Kuriozitou je, že majitel, který je zároveň i pokrývač, se rozhodl pro pouze lepenou variantu fasádních prvků.
Atraktivní architektonické objekty vznikají jako výsledek harmonické souhry mezi investorem, architektem a stavební firmou. Dobrým příkladem je dům v Hohenemsu, který vznikl po čtyřech letech výstavby. Investor Marc Aberer, který se se svou firmou podílel na fasádních pracích, měl od samého počátku naprosto jasnou představu o konečném výsledku. Tím měla být moderní architektura, která bude harmonicky prolínat do okolního prostředí.
Faktorů, které ovlivnily výběr vhodného materiálu, bylo několik. „Zaprvé nám samozřejmě šlo o designovou stránku, tedy o vzhled budovy. Dále jsme museli zvažovat odolnost vůči povětrnostním vlivům a naším cílem byla i snadná montáž a samozřejmě následná bezúdržbovost, které nakonec rozhodly. Překvapující pro mě bylo, že na samotnou montáž střechy i fasády jsem nepotřeboval tolik zaměstnanců. Obvykle pracuji na stavbě se čtyřmi pracovníky, ale tentokrát jsem potřeboval pouze dva,“ upřesňuje Marc Aberer.
Fásádní panely Reynobond
Pro fasádu o ploše 400 m2 v odstínu bronzové metalízy, která sahá až po štít střechy, padla volba na hliníkové kompozitní panely Reynobond. „Kompozitní panely Reynobond jsou jedním z nejvariabilnějších výrobků vůbec. Možnosti jejich použití jsou téměř nekonečné – od velkoplošných fasádních a střešních realizací, po balkóny a obklady tunelů, až po použití sendvičových panelů jako výplně obvodových stěn. Nejčastěji je ovšem Reynobond používán na odvětrávané fasády, stejně jako v tomto případě rodinného domu v Hohenemsu,“ popisuje Harald Kronthaler, projektant společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Rozměr panelů musel být upraven na rozměr 1500×3645 mm. Vysoká tuhost a snadná tvarovatelnost přesvědčily investora Marca Aberera: „Kromě lehkosti desek na mě zapůsobila jejich jednoduchá montáž a jednoduchá zpracovatelnost. Moc se nám líbilo, jak snadno je možné ohýbat rohy. Ani při bližším pohledu nejsou vidět žádné řezné hrany okolo oken nebo v rozích domu, takže nic nenarušuje celkový ráz stavby.“
Lepené fasádní panely
Hliníkové fasádní panely byly namontovány na odvětranou fasádní konstrukci. Jedná se o plnohodnotnou a ekologicky velmi ohleduplnou alternativu ke konvenční tepelné izolaci. „Po vyzdění stěn a montáži tepelněizolačních vrstev je osazen tzv. HUT profil z hliníku, který zajistí při následné montáži kompozitních panelů dojem otevřených spár, které však zůstávají těsné,“ popisuje montáž fasády Kronthaler. Ojedinělý způsob montáže této fasády spočívá právě v systému lepení. „Obvykle jsou fasádní kompozitní panely nýtovány nebo šroubovány. Pan Aberer se ale rozhodl pro mírně dražší variantu, kterou je lepení. To zároveň umožňuje prakticky ‚neviditelnou‘ montáž, která u našich zákazníků v poslední době značně nabírá na oblibě. Je to pochopitelné, protože pokud nejsou vidět šrouby ani nýty, působí celá stavba krásným a čistým dojmem a lépe vynikne,“ pokračuje Kronthaler.
Nejprodávanější střešní produkt
Střecha o velikosti 250 m2 byla rovněž pokryta produktem PREFA. Ke slovu přišla klasická falcovaná taška, nejprodávanější produkt mezi maloformáty. S hmotností pouze 2,3 kg/m2 patří k nejlehčím, ale také k nestabilnějším střešním materiálům vůbec. Záruka 40 let, která je na ni poskytována, se vztahuje na škody způsobené přírodními faktory – rozbití, poruchy následkem koroze a mrazu. Falcované tašky PREFA na rodinném domě v Hohenemsu, které byly namontovány na plné bednění, okouzlí svým vzhledem v barvě antracit stucco. Pokládku provedla klempířská firma Markus Hörburger.
Pohled stavitele
„Rozhodl jsem se pro střešní a fasádní produkty PREFA, protože jsou oba vizuálně velmi atraktivní a navíc se jedná o jednotný a funkční systém. Při montáži fasádních panelů bylo velmi důležité, jak jsou tyto panely lehké. Samotná montáž pak byla provedena pouze dvěma pracovníky, ačkoli obvykle je jich třeba až dvojnásobek. Taktéž ohýbaní rohů, kde nejsou patrné žádné řezné hrany, bylo pro mě novinkou. Za nejdůležitější ale samozřejmě považuji to, že celkový vzhled budovy naprosto splnil veškerá má očekávání,“ uzavírá Marc Aberer.
Údaje o stavbě
● Místo: Hohenems, Vorarlberg, Rakousko
● Výstavba: 2011–2014
● Plocha fasády: 400 m2 (Reynobond)
● Plocha střechy: 250 m2 (falcovaná taška PREFA)
● Architekt budovy: Terminal in Röthis
● Montážní firma: fasáda – Marc Aberer, Innen-/Trockenausbau, Altbausanierungen; střecha – Spenglerei Markus Hörburger, Hohenems
Použitý sortiment výrobků PREFA Reynobond – kompozitní panel
Hliníkové kompozitní panely Reynobond jsou vhodné pro interiérové použití i pro řešení designu fasády. Lze je aplikovat jak na novostavby, tak rekonstrukce. Mezi jeho výhody patří možnost velkoplošných realizací, které vyžadují zvláštní požadavky na rovinnost a tuhost.
● Materiál: panely z 3 mm silného polyetylenového jádra s ochrannou fólií a dvou 0,5 mm hliníkových desek s vysoce kvalitním dvouvrstvým vypalovaným lakem.
● Rozměry: tloušťka 4 mm, šířka 1500 mm, délka 4010 mm – jiné rozměry lze realizovat na přání.
● Barvy: kromě standardních i speciální barvy a stupně lesku na přání od 500 m2 (všechny barvy RAL, NCS).
● Teplotní odolnost: od –50 do +80 °C.
● Čištění: tlakovou vodou, houbou nebo kartáčem.
podle podkladů firmy PREFA Aluminiumprodukte
Nejnovější komentáře