S Ruukki, finským specialistou na ocelové střechy, jsme vyjeli za klempíři do Jizerských hor, aby nám řekli, na co si dát pozor při výběru nové střechy a při rekonstrukci střechy starší. Není pro klempíře lepší reklamy než plechová střecha ve skvělém stavu, která vydrží drsné klimatické podmínky horských oblastí i po letech bičování větrem, deštěm a sněhem. Když si střechu staví klempíř, můžete si být jisti, že zvolí jen funkční materiály s dlouhou životností. Rozhodně nebude pro úsporu kombinovat kvalitní materiály se špatnými.
Nekombinujte materiály různé jakosti
Klempíři se shodují na tom, že investoři stále častěji vnímají důležitost použití kvalitního materiálu. I tak se najde řada těch, kteří volí kombinace materiálů různé jakosti, když hledají co nejlevnější řešení, ale na úkor životnosti střechy.
„Když si lidé koupí kvalitní krytinu se zárukou 50 let, ale použijí nejlevnější difuzní fólii, která se rozpadne za tři roky, a lemování, úžlabí a další prvky si nechají udělat z nejlevnějšího plechu na trhu, cítím trochu vztek,“ říká k obvyklému problému klempíř Michal Benešovský z firmy Habest. „Říkáme vždy zákazníkům, že člověk není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci,“ dodává s úsměvem Pavel Haba. Klempíři radí, že když už potřebujete ušetřit na materiálu, je lépe šetřit například na kvalitě povrchové úpravy než na samotné kvalitě plechu.
Špatný plech poznáte při první manipulaci
U levných plechové krytiny může docházet k poškození už při manipulaci a instalaci. „Levné krytiny jsou náchylnější na poškrábání. Blbě šlápnete nebo se vám svezou nůžky a okamžitě máte škrábanec až na plech. Levné plechy jsou také zpravidla celkově tenčí a tím pádem měkčí,“ říká o práci s krytinou Pavel Haba a Michal Benešovský dodává: „Dneska už máme s levnými plechy tolik špatných zkušeností, že pokud to není vyložené přání majitele, tak děláme jenom s Ruukki. Ruukki dáváme na střechy skoro deset let a bez jediné reklamace.“
Plechové střechy do hor patří. Sníh se z nich při každé oblevě hravě sveze dolů. Plech taky minimálně zatěžuje stavbu s krovem. Kvalita plechů a hlavně jejich povrchová úprava se výrazně liší. Proto byste měli zvážit, jak dlouhou životnost má střecha mít a do jakých klimatických podmínek ji pořizujete.
Klempíři radí preferovat jednoduché tvary střech, protože složité střechy se díky času, prostřihům krytiny a většímu množství potřebné krytiny prodražují. Navíc jsou náchylné ke skrytým vadám, nedokonalostem a je zde větší riziko zatékání a koroze.
Pozor na reklamace a šindele
Klempíři u některých levných plechových krytin často řeší neúspěšné reklamace. Stává se, že výrobci například podmiňují delší záruční dobu nutností registrace, na kterou zákazníka ovšem prodejce neupozorní automaticky. Zákazník tak může v případě rezavění střechy po několika letech zjistit, že bez registrace má právo jen na dvouletou záruku.
„Když vám po sedmi letech začne rezavět plech, máte záruku 10 let, a oni vám nakonec řeknou, že je to vaše chyba, že jste špatně zametli střechu… prostě takové argumenty neuznávám. Proč tedy nereziví například žlab?“ dodává k problematice s levnými krytinami klempíř Michal. Ten s kolegy také varuje před snahou některých prodejců stavebnin nutit lidem za každou cenu šindelovou střechu, od které rozhodně nemůžete čekat, že na domě vydrží v dobrém stavu po celý váš život. Michal Benešovský k tomu dodává: „Šindele jsou pro prodejce nejrychleji vydělané peníze.“
Text vznikl ve spolupráci s klempíři a pokrývači Habest, www.habest.cz.
Více o střechách na www.ruukkistrechy.cz.
podle podkladů společnosti Ruukki
Nejnovější komentáře