Objekt Velkého dělostřeleckého skladu v areálu olomoucké Korunní pevnůstky je součástí původního bastionového opevnění historického centra města. Objekt byl vystavěn v 50. letech 19. století z důvodu potřeby nového rozsáhlého dělostřeleckého skladiště. Chátrající objekt byl nedávno zrekonstruován pro potřeby vzdělávacího centra Univerzity Palackého.
Cesta k obnově
Pro výstavbu Velkého dělostřeleckého skladu bylo spotřebováno 220 000 cihel, nicméně ani tato stavba později nedostačovala, a tak byla doplněna ještě Malým dělostřeleckým skladem v jejím sousedství. V průběhu let se způsob využití celého areálu i staveb v něm měnil. Původně armádní sklad se měl stát součástí kasáren, na něž měl být areál přestavěn, ale kvůli nedostatku financí z projektu sešlo. Objekt byl později užíván jako stáje a konečně i jako součást botanické zahrady. Později zcela ztratil využití a mnoho let chátral.
V únoru 2008 byl areál prodán občanskému sdružení, nyní spolku Muzeum Olomoucké pevnosti, z. s. Od tohoto období se na rekonstrukci a obnově celého areálu aktivně pracuje. Milníkem pro vlastní objekt Velkého dělostřeleckého skladu bylo podání projektu Pevnost poznání – vybudování interaktivního vzdělávacího centra, o který zažádala Univerzita Palackého v červnu 2010. Centrum bylo slavnostně otevřeno v dubnu 2015.
Původní stav
Jak již bylo uvedeno, objekt několikrát změnil majitele a s ním i účel užívání. To se pochopitelně velice negativně projevilo na celkovém technickém stavu objektu. Postupně došlo k destrukci střešního pláště, zatékání do objektu, zásadnímu poškození povrchových úprav zdiva v kombinaci s napadením hlavních konstrukčních prvků stavby škůdci. Projevila se nadměrná vlhkost, objevily se solné výkvěty na zdivu a další typické projevy zanedbané údržby, včetně zmíněného výskytu dřevokazných škůdců. Stav zdiva a podloží objektů také výrazně negativně ovlivnilo ustájení zvířat.
Tento stav si vyžádal zásadní rekonstrukci budovy. Pro všechny konstrukční části musely být použity adekvátní materiály s vyhovujícími technicko-fyzikálními parametry. Vše muselo být mimo jiné v dokonalém souladu s požadavky památkové péče, jelikož objekt je jako součást Městské památkové rezervace Olomouc památkově chráněn. Toto se muselo bezvýhradně dodržet i při realizaci nové celoplošné povrchové úpravy vnějšího obvodového zdiva, kde navíc přibyl požadavek i na dodatečné zateplení objektu z důvodu nutného snížené jeho energetické náročnosti.
Technické řešení zateplení
Pro bezchybnou aplikaci systému ETICS byla soudržná část původní jádrové omítky zachována a zbylé nevyhovující části byly provedeny nově. Dodavatelem systémových materiálů ETICS byla společnost Weber. Materiály byly zcela v souladu s požadavky projektu a památkové péče včetně speciální minerální škrábané omítky, co nejvíce připomínající vzhled a strukturu omítky původní.
Jako tepelný izolant byla použita termoizolační deska Kingspan Kooltherm® K5 Kontaktní fasádní deska na bázi tvrzené fenolické pěny v tloušťce 50 mm. Zásadním technickým důvodem použití této desky jsou mimo mnoha dalších její vynikající tepelněizolační schopnosti umožňující splnění požadavků na tepelnou ochranu budovy při velmi malé tloušťce izolantu, dále zanedbatelná nasákavost a dostatečná tvarová stabilita zaručující stálé mechanicko-fyzikální parametry po celou dobu životnosti desky a v neposlední řadě vynikající odolnost vůči agresorům v podobě plísní, hub, hmyzu a ptákům, daná uzavřenou materiálovou strukturou a složením jádra a zesílenou textilní povrchovou úpravou.
Tomáš Pošta, Saint-Gobain Construction Products, divize WEBER
podklady společnosti Kingspan Insulation
Tabulka: Vlastnosti izolantu Kingspan Kooltherm® K5 Kontaktní fasádní deska
Součinitel prostupu tepla λ |
0,021 W/(m.K) (tloušťka < 45 mm) 0,020 W/(m.K) (tloušťka 45–120 mm) 0,021 W/(m.K) (tloušťka > 120 mm) |
Pevnost v tlaku |
≥ 100 kPa při 10% deformaci |
Faktor difuzního odporu μ |
35 |
Objemová hmotnost |
cca 35 kg/m³ |
Rozměry plošné |
1200×400 mm |
Výrobní tloušťky |
20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 120, 140, 160, 180, 200 mm |
Nejnovější komentáře