Informace výrobců

Climatizer Plus ve střešní konstrukci SPŠ v Opavě

Ve chvíli, kdy projektant nebo investor čte o vlastnostech některého izolačního materiálu, může mít o tvrzení výrobce určité pochybnosti. Až praxe prověří, zda prezentované hodnoty odpovídají realitě. Rekonstrukce tělocvičny Střední průmyslové školy stavební v Opavě je toho příkladem. Zde trvala „zkouška“ použitého materiálu 21 let.

Objekt dnešní SPŠ stavební navrhl v roce 1891 vídeňský architekt Franz Kachler a do provozu byla uvedena o rok později jako soukromá dívčí škola. Budova v závěru druhé světové války vyhořela a byla opravena až v roce 1954, a to pro potřeby stavební průmyslovky. V roce 1956 byla otevřena nová přístavba tělocvičny.
Strop a zastřešení tělocvičny nese ocelová konstrukce. Střechu tvořila plechová krytina na dřevěném bednění. Pod bedněním byla 120mm větraná mezera a podhled z heraklitu. Původní konstrukce byla velmi problematická, protože se v ní srážela voda a nebyla dostatečně izolovaná. Vedení školy se rozhodlo v roce 1993 celou situaci řešit. Byl vybudován nový podhled ze sololitových desek na dřevěném roštu a mezera tloušťky 150 mm byla vyplněna celulózovou foukanou izolací Climatizer Plus®.

Obr. 2: Objekt tělocvičny z roku 1956

Obr. 3: Konstrukce při zahájení instalace sádrokartonových podhledů

Obr. 5: Mezera podhledu s izolací Climatizer Plus®

Obr. 6: Sádrokartonový podhled po vytmelení

Kombinace starého a nového

Obr. 1: Skladba nového střešního pláště. Vnější zateplení bylo vytvořeno při první rekonstrukci v roce v roce 1993.Jedenadvacet let intenzivního provozu tělocvičny se na podhledu podepsalo a jeho stav se na začátku letošního roku dal opět označit jako havarijní. Z toho důvodu se vedení školy obrátilo na firmu ITO TOCAUER, s. r. o., s níž dlouhodobě spolupracuje, s plánem provést kompletní rekonstrukci stropu.
Nová konstrukce byla provedena ve dvou variantách. Zachovalý heraklit vymezující větranou mezeru byl ponechán na místě a nově přišroubován. Tam, kde byl heraklit rozpadlý, byla nahrazen zcela novou funkční fólií Intello® (z řady výrobků Pro clima®). Nový podhled nyní tvoří sádrokartonová konstrukce s deskami Topas a parobrzdou Intello ® Plus a rozšířená mezera byla opět vyplněna foukanou celulózovou izolací Climatizer Plus®.
„Nejzajímavější na celé rekonstrukci byla skutečnost, že na izolaci nového podhledu se použil původní Climatizer, který se z podhledu nejprve vysál speciálním přídavným zařízením připojeným ke standardnímu foukacímu stroji. Materiál byl ve velmi dobrém stavu, což demonstruje jeho výborné a neměnné vlastnosti i po tak dlouhé době,“ vysvětluje Zbyněk Tocauer, který má s foukanou izolací dlouholeté zkušenosti.
Nová skladba se sádrokartonovým podhledem je vyšší, což znamenalo, že i foukaná izolace má větší výšku, a proto bylo nutné původní izolační materiál doplnit novým Climatizerem Plus®. Přestože současné složení izolantu je trochu jiné než v roce 1993, jeho základní izolační a požární vlastnosti jsou stejné, stejně jako odolnost vůči škůdcům, houbám a plísním. Patrný rozdíl je například v prašnosti materiálu, měrné tepelné kapacitě a objemové hmotnosti. To však nebrání kombinaci starého a nového Climatizeru Plus®. Možnost použití původního Climatizeru Plus® v rámci rekonstrukce prokázalo jeho dlouhou životnost a použitelnost i po delší době. Tento postup ušetřil investorovi spoustu peněz.

Proč vlastně foukaná izolace?

Obr. 7: Dokončený podhledClimatizer Plus® je unikátní tepelná a akustická izolace, která je vyráběna na bázi přírodního celulózového vlákna firmou CIUR, a. s. Jeho měrná tepelná kapacita je 1919 až 2142 J/kg.K, takže funguje v zimě i v létě s dostatečnou tepelnou setrvačností. Tepelný odpor při cca 20cm tloušťce je 5 m2.K/W (součinitel prostupu tepla U = 0,2 W/m2.K). Velkou výhodou je nízká tepelná vodivost (λD(23/50) = 0,038 W/m.K) a možná aplikace již při nízké objemové hmotnosti okolo 30 až 40 kg/m3. To znamená, že výborně izoluje, ale nezatěžuje stávající konstrukce střech svojí vahou. Climatizer Plus® je schopen se velmi rychle zbavit vlhkosti, velmi dobře přilne ke všem detailům a tím snižuje riziko tepelných mostů a spárového proudění vzduchu. Díky svému složení vyniká protipožárními vlastnostmi a rovněž zlepšuje akustiku stavby. Climatizer Plus® je vhodný zejména pro izolace obvodových plášťů a stropů suchou nebo stříkanou technologií.
V případě vyšších požadavků na požární odolnost konstrukce (třída A1) je možné Climatizer Plus® nahradit foukanou minerální izolací Climastone®. Tyto požadavky nastávají u některých požárně dělicích stěn, v okolí komínových těles, ve shromažďovacích prostorách s předpokladem velkého počtu osob atd.
Naopak v místech, kde hrozí nebezpečí styku s vodou (podlahové konstrukce, předstěny, obezdívky atp.), se uplatní zcela nenasákavý foukaný polystyren s příměsí grafitu – Climastyren®. Jeho součinitel tepelné vodivostí je 0,034 W/m.K. Tento materiál najde využití i při sanacích skutečně problémových konstrukcí.
Svoji nabídku foukaných izolací rozšířil CIUR, a. s., nedávno materiálem CLIMAWOOD®, což je unikátní foukaná tepelná izolace vyráběná z čistých volných dřevěných vláken. Je určena pro stavební tepelné a akustické izolace v oblasti vnějších i vnitřních konstrukcí. Materiál je vhodný také pro prefabrikovanou výrobu střešních, stěnových a stropních dílců. Deklarovaný součinitel tepelné vodivosti je λD = 0,040 W/m.K a měrná tepelná kapacita cD = 2100 J/kg.K.
Je také dobré připomenout, že při správné koordinaci zateplovacího postupu lze všechny foukané aplikace provádět přímo na stavbě, tzn. včetně rekonstrukcí starších domů. Sofistikovaná a pečlivě hlídaná výroba zajišťuje maximální kvalitu materiálů, což v případě dodržení správného technologického postupu při aplikaci zaručuje 100% spolehlivost.
Climatizer Plus® patří do skladebního systému izolací COMPRI®, který nabízí ucelená řešení pro kompletní tepelnou izolaci všech typů budov, jakož i dosažení akustického komfortu. Systém COMPRI® vyrábí a dodává firma CIUR, a. s., již od roku 1991.
Další informace naleznete na www.compri-izolace.cz nebo také na www.ciur.cz.

podle podkladů firmy CIUR, a. s.