Průzkum Raiffeisen stavební spořitelny ukázal, že Češi se snaží většinu rekonstrukcí bydlení pokrýt tak, aby se vyhnuli rodinným půjčkám. Mnohem raději než na příbuzné se spoléhají na úvěry ze stavebního spoření a hypotéky, a to zejména u větších zásahů, jako je nová střecha nebo zateplení.
Z výsledků průzkumu jde vysledovat, že se Češi řídí lidovým příslovím: chceš-li ztratit přítele, půjč mu peníze. „Ačkoli půjčka od rodiny je bezúročná, riziková je z pohledu poškození dobrých vztahů. Češi se tomu proto spíše vyhýbají. Pokud si od příbuzných přeci jen půjčují, jsou to spíš majitelé rodinných domů, kde pravděpodobně funguje více-generační bydlení,“ komentuje výsledky průzkumu Lukáš Kopecký z Raiffeisen stavební spořitelny.
Z čeho jsme platili již provedené rekonstrukce
Nejčastěji realizovanou rekonstrukcí je výměna oken. V 51 % případů použili majitelé bytů nebo rodinných domů pro tuto změnu úspory, v 18 % úvěr ze stavebního spoření, v 11 % hypotéku a v dalších 11 % spotřebitelský úvěr. Další častou stavební úpravou je zateplení domu. Zateplilo již 28 % majitelů rodinných domů a 58 % majitelů bytových jednotek, přičemž používali své úspory (29 %), úvěry ze stavebního spoření (26 %), hypotéku
(18 %) nebo spotřebitelský úvěr (16 %). Zatímco majitelé rodinných domů zateplovali nejčastěji z vlastních úspor (44 %), majitelé bytů si brali spotřebitelský úvěr (22 %). Pouze v menšině případů Češi financovali rekonstrukce jinak, například ze státních dotací nebo půjček od zaměstnavatele.
Na co používáme nejčastěji peníze ze stavebního spoření a hypotéky
Pokud se na situaci podíváme z druhé strany a budeme zkoumat, jak Češi konkrétní typ půjčky využili, zjistíme, že hypotéka posloužila převážně na zateplení (28 %) či novou střechu (téměř 25 %). Úvěrem ze stavebního spoření zaplatili majitelé nemovitostí nejčastěji výměnu oken (30 %) nebo zateplení (29 %). „Z naší zkušenosti si klienti berou úvěr ze stavebního spoření nejčastěji na rekonstrukce koupelen, kuchyní a bytového jádra. Průměrná výše úvěrů se pohybuje kolem 300 tisíc korun. Obecně je malé povědomí veřejnosti o tom, na co všechno si lze úvěr ze stavebního spoření vzít. Účelovost je velmi široká od modernizace interiérů až po nákup bezpečnostního systému nebo úpravy, které pomáhají šetřit výdaje za energie. V rámci EKOprogramu zvýhodňujeme úvěry na rekonstrukce, které přinášejí úsporu elektrické a tepelné energie,“ říká Lukáš Kopecký.
Plány: jak zaplatíme uvažované rekonstrukce
V situacích, kdy Češi teprve rekonstrukci zamýšlejí, je plánovaní financí podobné jako u těch, kteří mají rekonstrukce již za sebou. S využitím stávajících úspor dotázaní počítají zejména u výměny radiátorů, oken nebo kotle. Naopak na novou střechu si většina respondentů plánuje peníze půjčit.
Jaký zdroj financování jste využili při uvedených rekonstrukcích bytového či rodinného domu?
Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna
Nejnovější komentáře