Titul Prestižní stavba Kraje Vysočina získala loni rekonstrukce zámku Valeč na Třebíčsku; zámek obdržel také nejvíc hlasů od veřejnosti. Areál tvoří jedenáct objektů, jimž dominuje budova zámku. Jeho renesanční podoba byla završena v druhé polovině 16. století, o sto let dříve na tomto místě stála zemanská tvrz. Sgrafitová fasáda je zdobena pískovcovými ostěními oken, renesančními římsami a raně barokním vstupním portálem.
Původně otevřená arkáda v nádvoří byla nově zasklena do dřevěných výplní. Většina místností má klenby, v ostatních jsou plochými stropy dřevěné trámové stropy. V interiérech je nová ornamentální výmalba stěn a kleneb v renesančním stylu. Nově jsou vestavěna dvě schodiště s originálně provedenými sklo-ocelo-dřevěnými výtahovými šachtami. Valbová střecha z bobrovek byla na některých stranách doplněna vikýři pro podkrovní pokoje.
Zámek Valeč u Hrotovic Investor: Ing. Bronislav Vala |
Provozovatel: Hotel Zámek Valeč |
Hospodářské stavby utvářely dvůr, který byl při přestavbě uzavřen novostavbou s dvojitou sedlovou střechou. Stáje a další hospodářské budovy vznikaly postupně – za zmínku stojí několikapodlažní sýpka s celodřevěnou vnitřní konstrukcí. Celý komplex budov nyní slouží jako hotel, kde se může ubytovat až několik set osob a spolu s venkovní úpravou na nádvořích obsloužit společenské akce i pro několikatisícové návštěvy za den. V zámku jsou salonky a historické apartmány, v kamenných sklepech vinárna. V hospodářských budovách vznikly pokoje pro hosty, kuchyně, sklady a šatny. Do novostavby byly umístěny prostorově největší provozy: společenský sál, restaurace a krytý bazén se saunami. Na hospodářském nádvoří je také venkovní bazén. U vjezdu je velké parkoviště a připravuje se další etapa pro jižní dvůr, kde se plánují podzemní garáže. Všechny objekty jsou mezi sebou propojeny nově vybudovanými podzemními chodbami – tunely. V podzemí jsou rovněž některé strojovny, druhá kuchyně a WC. Celý areál je vytápěn ekologicky a úsporně teplovodem z nedaleké bioplynové stanice. Přídavné kotle na zemní plyn jsou jen záložní a v posledních mírnějších zimách se nemusely zapínat.
Obnova historických budov
Stávající budovy byly zrekonstruovány s použitím původních konstrukcí i materiálů – hodnotnější části se opravovaly restaurátorsky, při doplňování konstrukcí se většinou použily tradiční řemeslné postupy. Smíšené kamenné i cihelné zdivo bylo na mnoha místech potřeba zateplit bez zásahu do fasády. To se provedlo vnitřní přizdívkou z tvárnic Multipor. Ty byly výborným a také prodyšným podkladem pro obnovení vápenných kletovaných omítek. Krovy jsou původní, dveře i okna na zámku jsou dubové v provedení historických replik, neboť původního se nezachovalo vůbec nic.
Novostavba
Centrem hotelového komplexu se stala nově postavená budova, která odděluje hospodářský dvůr od nádvoří před zámkem. Má monolitický skelet o půdorysném rozměru 75×24 m s vyzdívkou z cihelného Porotherm od společnosti Wienerberger. Tento systém se osvědčil svou kvalitou materiálu, přesností tvárnic a především rychlostí výstavby. Celá budova je zastřešena krovem se dvěma hřebeny ve tvaru W. Konstrukci tvoří prostorový diagonální rastr z lepeného dřeva, který se do sebe v úžlabí opírá (styčník tvoří 10 ks trámů). V 1. NP je recepce, restaurace se salonky a krytou terasou, ve 2. NP pod přiznaným krovem zastřešení kongresový sál. V 1. PP bylo vybudováno wellness centrum s hotelovým vnitřním bazénem, saunami a vstupem k venkovnímu bazénu.
Vestavba do seníku
V současnosti probíhá další etapa rekonstrukce, vestavba do seníku. V 1. PP tu bude bowling s barem a podzemní garáže, v dalších třech patrech 60 hotelových pokojů. Do rekonstruované budovy je opět z cihelného systému od společnosti Wienerberger vystavěno obvodové zdivo z bloků Porotherm 50 T Profi (bloky s výplní minerální vatou) a dělicí příčky mezi jednotlivými pokoji z cihel Porotherm AKU. Stropy tvoří předpjaté panely Spiroll. Předpoklad dokončení této etapy je leden 2016.
Zámek byl na seznamu nejohroženějších památek ČR a nebýt úsilí investora, který ho opravil a také mu vdechl nový život a využití, by tato renesanční ozdoba Třebíčska nenávratně zanikla. Rekonstrukce by svým rozsahem, podílem tradičních i uměleckých řemesel, pečlivě vyřešenými architektonickými detaily a také nákladností měla být inspirací pro záchranu dalších zchátralých historických staveb.
podle podkladů společnosti Wienerberger cihlářský průmysl
Nejnovější komentáře