Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představuje od 13. 3. do 29. 4. 2012 práci rakouského architekta Borise Podreccy. Návštěvníci si mohou v Domě umění prohlédnout návrhy i nasvícené modely staveb jednoho z nejzajímavějších rakouských architektů současnosti.
Boris Podrecca (*1940) je výrazný současný evropský architekt a teoretik architektury. Výstava, jejímž autorem je architekt sám a která měla již tři reprízy, podrobně seznámí s 28 jeho významnými návrhy včetně 8 nasvícených modelů realizovaných staveb.
Podreccovy architektonické projekty korespondují s novými směry evropské a světové architektury. Odráží se v nich tolerantní přístup k historickým budovám a úsilí o dokonalost detailu. Boris Podrecca nedávno zvítězil ve velké mezinárodní soutěži na zástavbu a komunikační řešení oblasti severoitalského města Bolzana, které se zúčastnilo 198 soutěžících. V úzkém finále Podrecca porazil jiné slavné a renomované ateliéry Daniela Libeskinda z New Yorku nebo UN Studio holandského architekta Van Berkela. Jeho pravděpodobně nejznámější stavbou je Millennium Tower ve Vídni. Budova se skleněnou fasádou má půdorys dvou kruhů a je 202 metry vysoká. Realizoval neurofyziologický institut ve Stahrembergově paláci (1982) a nákupní středisko Humanic Casapiccola (1989) ve Vídni nebo design interiéru První rakouské spořitelny (1993). Za zmínku stojí mimořádné komunikační stavby, ke kterým patří z části realizované Severní nádraží ve Vídni a návrh unikátní stanice metra v Neapoli. V České republice jsou zatím jeho jedinými realizacemi interiéry Rakouského kulturního institutu a galerie Oskara Kokoschky v Praze.
Výstava vznikla pro slovinskou Národní galerii v Lublani s podporou Ministerstva kultury Slovinské republiky.
Autor výstavy: Boris Podrecca
Výběr prací: Michael Grossmann
Spolupráce: Damjan Prelovšek
Kurátorka výstavy v Lublani: Marja Lorenčak Kiker
Reprízy výstavy: Dům umění v Ostravě, Muzeum architektury ve Vratislavi a Dům umění ve Zlíně
Připravili: Galerie výtvarného umění v Ostravě, SPOK – Spolek pro ostravskou kulturu a Muzeum architektury ve Vratislavi
Kurátoři výstavy v Ostravě, Vratislavi a ve Zlíně: Tadeáš Goryczka a Jaroslav Němec
Kurátorka výstavy za Krajskou galerii výtvarného umění ve Zlíně: Ladislava Horňáková
Další informace najdete na webu zlínské galerie.
Krajská galerie dosud sídlí v prostorách Domu umění a zlínského zámku. Z už nevyhovujících prostor se bude společně s Muzeem jihovýchodní Moravy a Krajskou knihovnou Františka Bartoše stěhovat do nového 14/15 Baťova institutu. Vznikne kompletní rekonstrukcí budov 14 a 15 v bývalém továrním areálu firmy Baťa v centru Zlína. Stavební práce začaly loni, investice si vyžádá 900 miliónů korun. Institut by měl začít veřejnosti sloužit v příštím roce, část 14. budovy už letos v září.
převzato z www.stavbaweb.cz
Nejnovější komentáře