V tradičním termínu v druhé polovině ledna 19.–22. 1. 2015 se uskuteční na ostravském výstavišti Černá louka XXII. ročník mezinárodní výstavy Infotherma věnovaný vytápění, úsporám energie a smysluplnému využívání obnovitelných zdrojů. Infotherma 2015 chce přinášet vize a perspektivy do budoucna, ale i s pokorou se vracet k věcem, které znaly a uplatňovaly předcházející generace, ať již to bylo citlivé využívání přírodních materiálů, starost o příjemné a zdravé bydlení, využívání místních zdrojů energií a péči o prostředí, v němž žijeme.
Obsah výstavy a výběr vystavovatelů stanovil organizátor výstavy Agentura Inforpres na základě spolupráce s předními odborníky v tomto oboru, dlouholetými partnery, vystavovateli. Z hlediska nomenklatury představují největší zastoupení nejrůznější otopné systémy. V posledních letech přibývají v tomto oboru moderní kotle na tuhá paliva, jejichž provoz je i za cenu určitého snížení komfortu obsluhy pro řadu uživatelů dostupnější. Rovnocenným partnerem otopných systémů budou na výstavě exponáty a služby vedoucí k možným úsporám energií.
V rámci serióznosti a objektivity má na výstavě své zastoupení i smysluplné využívání obnovitelných zdrojů.
Vzhledem ke geografické poloze Ostravy je nejvíce zahraničních vystavovatelů od sousedů z Polska a Slovenska. Polské firmy se budou prezentovat nejrůznějšími kotli, krby, klimatizačními jednotkami, radiátory, tepelnými čerpadly, podlahovým vytápěním a dalším sortimentem. Slovenské firmy se představí se slunečními kolektory, nízkoenergetickou a pasivní výstavbou. Další zahraniční vystavovatelé, např. z Itálie, Slovinska a Rakouska, předvedou tepelná čerpadla, klimatizace, klimatizační jednotky a další sortiment.
Pravidelně je součástí výstav Infotherma rozsáhlý odborný doprovodný program s konferencemi, přednáškami, semináři a besedami. Výstavy se také stávají významnou společenskou událostí, setkáváním odborníků, výměnou názorů, jejichž výsledkem jsou podněty k rozvoji moderního vytápění za ekonomicky dostupných podmínek. Po zkušenostech z minulých ročníků budou konference, semináře a oborové dny nejen v Kongresovém centru, ale odborný doprovodný program bude formou přednášek, besed a diskusí i v části vstupního pavilonu.
Kde na nás čeká energie
Pod tímto názvem se na výstavě představí série panelů s možnostmi, kde by se dala do budoucna hledat energie. Z domácích námětů je to například loňský vítězný projekt ze soutěže „Ekologických Oskarů“ VODNÍ MIKROTURBINA SETUR, vynález českých a slovenských vědců, která pracuje i při velmi nízkých spádech a pomalé průtočnosti vody. První poznatky mají na Technické univerzitě v Brně ve Vědeckotechnickém parku profesora Lista, s možnostmi „krotit“ a jímat energii z blesků. Na Liberecku a Litoměřicku pokračují hlubinné vrty za geotermální energií. U brněnské firmy AQUA PROCOM mají nadějné výsledky s energetickým využíváním mikrořas. Na své využití čeká i energie z hořících hald, stejně jako využívání plynu a tepla z vytěžených důlních prostor. Po ukrajinském konfliktu se i u nás znovu otevřela diskuze o případných možnostech těžby břidličných plynů, které „za mořem“ způsobují malou revoluci v energetice. Odvážné jsou projekty ruských vědců s budováním vzdušných elektráren, které by získávaly elektřinu z mraků, brazilských učenců s jímáním vzdušné elektřiny a dalších vědeckých pracovníků např. se zásadními konstrukčními změnami větrných turbín.
Více informací najdete na stránkách výstavy zde.
wd s použitím podkladů pořadatele
Nejnovější komentáře