Veletrhy a výstavy

Výstavy Město v pohybu a Současná dánská architektura

Nádvoří radnice městské části Brno-střed na Dominikánské 2 ožije výstavou o životě ve Městě cyklistů, jak se někdy přezdívá Kodani. Výstavu propagátora kodaňského životního stylu, filmaře, fotografa a také specialisty na územní plánování Mikaela Colville-Andersena představí Galerie Architektury Brno společně s Dánským velvyslanectvím v ČR.
Vernisáž výstavy se uskuteční za přítomnosti zástupce dánského velvyslance Larse Kjellberga a starosty městské části Brno-střed Libora Šťástky v úterý 29. července 2014 v 18 hodin na nádvoří radnice městské části Brno-střed.
Po vernisáži výstavy Město v pohybu proběhne v 18.30 v prostorách Galerie Architektury v Brně také vernisáž výstavy Současná dánská architektura. Obě výstavy potrvají do 31. 8. 2014.
Dánské hlavní město je rájem cyklistů. Do škol a práce se v Kodani dopravuje na kole víc lidí než v Amsterodamu. Město už řadu let buduje nejen obyčejné cyklostezky, ale celý sofistikovaný systém pruhů a dálnic pro cyklisty. Jde o levnější a ekologičtější způsob dopravy, který spoří místo i čas. Na kole dojíždí každý den do školy a do práce více než celá polovina obyvatel města.
Výstava 50 fotografií od Mikaela Colville-Andersena znázorňuje každodenní život ve Městě cyklistů. Autor se dokumentování cyklistické kultury v Kodani věnuje již 4 roky. Je také odborníkem na městskou mobilitu a je známý také jako cyklistický velvyslanec Dánského království. Cestuje po celém světě, přednáší o městské cyklistice a setkává se s politiky na státní i obecní úrovni.
„Každý obyvatel Kodaně ujede na kole průměrně 4,2 km za den, což je na všechny obyvatele 2.000.000 km. Dánsko a Kodaň jsou dnes symboly cyklistiky a také do jisté míry živou laboratoří, kde vzniká celá řada nových projektů, nápadů a vizí a to jak na poli designu, tak i v oblasti bezpečnosti nebo funkčnosti. Nejnovější projekt je tzv.‚Cyklohad, dvouproudý most pouze pro cyklisty spojující opačné břehy kodaňského přístavu. Kodaň má ambici stát se do roku 2025 prvním tzv. uhlíkově neutrálním městem a systematická podpora cyklistiky je tedy jen jedno z mnoha opatření klimatického plánu, který kodaňská radnice přijala už před pěti lety,“ říká zástupce dánského velvyslance Lars Kjellberg
„V Dánsku jsou cyklisté integrovanou a respektovanou součástí denního městského provozu. Řidiči na ně netroubí, divoce negestikulují ani nenadávají. Na kola jsou totiž zvyklí, sami na něm jezdí,“ dodává Gabriel Kurtis z Galerie Architektury Brno.
 
 
Galerie architektury představí Současnou dánskou architekturu
Dánská architektura za sebou zanechala nesmazatelnou stopu. Budova Opery v Sydney a Velký oblouk v Paříži jsou architektonické skvosty, které jsou toho nejlepším příkladem. Dánská architektura udává trendy i v tomto tisíciletí. Přijďte se ve dnech 29. 7.–31. 8. 2014 přesvědčit do Galerie Architektury v Brně.
Dánská architektura je již mnoho let synonymem krásného a inovativního designu. Pokračováním odkazu Arne Jacobsena, vůdčí osobnosti dánského modernismu a autora slavných designových židlí s příznačnými názvy „Labuť“ a „Vajíčko“, dosáhlo Dánsko v architektuře ve 20. století nebývalých úspěchů. Budova Opery v Sydney od dánského architekta Jørna Utzona je považována za největší architektonický skvost Austrálie a jednu z nejslavnějších staveb 20. století vůbec. Velký oblouk od Johana Otto von Spreckelsena se zase stal symbolem moderní Paříže. Dánskou architekturu reprezentuje ale mnohem víc než tyto dvě ikonické stavby – celá řada mezinárodně uznávaných projektů legendárních architektů, kterými jsou například Bjarke Ingels, Henning Larsen, C. F. Møller, Jan Gehl nebo ateliér 3XN.
„Výstava Současná dánská architektura, která vznikla ve spolupráci Dánského ministerstva zahraničních věcí, Dánské asociace architektonických firem a Iniciativy dánského designu a architektury, přibližuje nejenom výběr toho nejlepšího ze současné dánské architektury, ale také její základní hodnoty. Dánskou architekturu charakterizuje striktně ekologický profil, udržitelnost, empatie a především demokratický přístup, podle kterého nejsou elegantní design a nádherná architektura vyhrazeny pro elitu, ale naopak určeny širokým masám,” uvádí zástupce dánského velvyslance Lars Kjellberg.
„Všechny tyto jedinečné projekty byly vybrány pro svou špičkovou kvalitu a také proto, že zosobňují dánskou identitu: vysoký životní standard, moderní přístup ke zdravotnictví, vzdělávání a studiu a velký důraz na šetrnost k životnímu prostředí. Výstava také názorně ilustruje roli kultury v městském prostoru, který jde ruku v ruce s moderním skandinávským životním stylem,” dodává Gabriel Kurtis z Galerie Architektury Brno.
převzato z www.stavbaweb.cz