Ve středu 9. října skončil v Mnichově 22. ročník Expo Realu, prestižního evropského veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí. Trendy a predikce expertů – účastníků Expo Realu: na současném evropském investičním a realitním trhu je patrná nejistota, zpomalení a ostražitost vůči celkovému ekonomickému vývoji, přesto však recese nepřijde. Naopak: podle výzkumu Expo Real Barometer of Opinion očekává 79 % z celkem 1880 respondentů letos dobrý rok, 14 % dokonce rekordní.
Rok 2019 bude podle 44 % expertů rokem růstu objemu investic, 47 % očekává stejný výsledek jako vloni. Veletrhu dominovalo několik témat: inovace a nové technologie, urbanizace a rozvoj měst, dostupné bydlení, další rozvoj EU a mezinárodní tok finančního kapitálu. To se promítlo do bohatého doprovodného programu, rozděleného do 10 tematických diskusních fór. Při nich vystoupilo více než 400 odborníků od bankéřů přes realitní odborníky až po prognostiky.
Jaké faktory budou ovlivňovat evropský trh nemovitostí?
Ceny komerčních nemovitostí se v současnosti pohybují na rekordní úrovni: to platí nejen pro západní, ale i pro střední Evropu. „Trhu s investicemi do komerčních realit se v 1. pololetí roku 2019 dařilo. Do regionu CEE (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko) bylo celkem investováno více než 5,4 miliardy EUR – jde o historicky druhý nejvyšší objem investic v prvním pololetí roku v tomto regionu. Dominovaly investice do kancelářských nemovitostí, které tvořily téměř 55 % tohoto objemu,“ konstatovala Jana Prokopcová, Head of Research & Consutling realitní poradenské společnosti CBRE. Mezi sedm rozhodujících faktorů, které ovlivňují a v nejbližší době budou ovlivňovat evropský trh nemovitostí (Českou republiku nevyjímaje) patří podle výše uvedeného výzkumu mezi odborníky na Expo Realu na prvním místě dostupné bydlení (57 %), dále pak úroková politika, nedostatek pozemků a kvalifikovaných pracovních sil, digitalizace, velké stlačení likvidity u mezinárodních investorů a v neposlední řadě klimatické změny a ochrana životního prostředí.
Žhavá témata letošního Expo Realu pohledem českých účastníků
Podle predikcí mají do roku 2050 žít dvě třetiny světové populace ve městech. Právě v progresivním konceptu „chytrého města“ vidí evropští realitní experti největší potenciál, kam by se měla promítnout digitalizace: ať už jde o řízení, provoz, plánování či samotnou výstavbu. Charakteristikou budoucího „chytrého města“, diskutovanou na letošním fóru Intelligent Urbanization Forum v rámci Expo Realu, byla jeho udržitelnost i to, aby vytvářelo podmínky pro zdraví a zlepšování kvality života svých obyvatel. „Nejen na Expo Realu je jedním z hlavních témat zahušťování měst. Pokud je metropole zastavěnější a tím pádem zde pracuje a bydlí více lidí, vytvářejí se tím mimo jiné podmínky pro příchod nových obchodů a služeb, zlepšuje se infrastruktura. To vše přispívá k lepší kvalitě života městských obyvatel. K inteligentní urbanizaci je však třeba mít dlouhodobou vizi, kterou by developeři – ideálně v co nejužší spolupráci s městem – přetvářeli v realitu. Naše zkušenosti ze zahraničních i tuzemských projektů ukazují, že budoucí úspěch není zjevný na první pohled a schopnost vidět a analyzovat potenciál dané lokality jsou základním kamenem vize,“ komentoval Doron Klein, ředitel AFI Europe Czech Republic.
„Pojetí práce a života se ve vyspělých evropských zemích za posledních 10 let výrazně změnily. Charakterizuje je zdravější životní styl, šetrnost k životnímu prostředí, požadavky na lepší mobilitu i větší flexibilitu. A především společný jmenovatel: hledání rovnováhy mezi prací a osobním životem. To se musí zákonitě odrazit i v nově vytvářených městských čtvrtích a v budovách, které jsou jejich součástí. Tyto nové trendy přiblížení života a práce logicky nahrávají velkým multifunkčním projektům. Pokud svými projekty vytváříte nový a fungující kus města, zajišťujete právě to, co lidé dnes chtějí nejvíce: mít vše na dosah bez komplikací a dlouhých přejezdů. Obecně tomu říkáme město krátkých vzdáleností. Vyžaduje to však určitou velkorysost, a to nejen při neziskových investicích do vytváření veřejných prostor, ale i při jejich údržbě. Málokdo si například uvědomuje, že jsou to právě komerční budovy, které generují finance pro údržbu celých areálů včetně veřejných a městských prostor, které nakonec užívají všichni,“ podotkl Eduard Forejt, ředitel Passerinvest Group pro Business Development.
Dostupnější bydlení vyžaduje spolupráci
Dostupné bydlení je palčivým problémem nejen v ČR. Jakkoli odborníci vidí různé cesty vedoucí k jeho řešení (např. vytváření nových metropolitních lokalit pro bydlení, zjednodušování plánovacího a stavebního procesu) a některé z nich jsou i kontroverzní (regulace nájmů, volání po vyvlastnění bytů z portfolia největších realitních firem), na jedné cestě se názory 75 % účastníků výzkumu Expo Real Barometer of Opinion shodují: tou je nezbytnost větší spolupráce mezi developery, municipalitami a politiky. „V zemích západní Evropy je běžné, že když developer staví větší rezidenční projekt, je jeho část vyčleněna pro jinou formu bydlení než vlastnické. Například v Berlíně musí mít každý z developerů rozsáhlejších území 20–30 % podíl sociálního bydlení. Alternativou je také nájemní bydlení: v Německu, Rakousku či Nizozemsku jsou specializované investiční fondy, které se na tuto formu bydlení specializují. A je jen otázkou času, kdy přijdou i do České republiky. To vše ovšem vyžaduje mnohem těsnější spolupráci developerů s příslušnými radnicemi, jak je to běžné v západní Evropě,“ konstatoval Peter Noack, CEO společnosti Zeitgeist Asset Management. „Užší spolupráce developerů s municipalitami po vzoru západní Evropy se vysloveně nabízí v případě revitalizace brownfieldů, kterých je zejména v Praze mnoho,“ dodal Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development.
Digitalizace, inovace, nové technologie
Projevem stále rostoucího významu digitalizace, inovací a zavádění nových technologií bylo rozšíření plochy veletrhu o novou, sedmou halu s názvem NOVA3. Ta byla celá věnovaná právě těmto tématům a s nimi souvisejícímu konferenčnímu programu. Místo zde našli také vystavovatelé z řad start-upů, grown-upů a společností zaměřených na inovace. Jednou z inovativních technologií, o níž se na veletrhu hodně diskutovalo, je využívání modelu BIM. Tomu bylo věnováno několik panelových diskusí jak při oficiálním konferenčním programu, tak i při prezentacích v rámci některých expozic. „Naše zkušenosti ukazují, že využívání technologie BIM vede nejen k větší efektivitě už v koncepční fázi, ale především k optimalizaci všech operací při správě nemovitostí. BIM tak významně spoří náklady na provoz budov a přispívá tak k jejich udržitelnosti. Jestliže se dnes tak často mluví o tzv. stavebnictví 4.0, je právě BIM cestou, jak povýšit stavebnictví na novou úroveň,“ uvedl Clément de Lageneste, ředitel společnosti Linkcity Czech Republic, která je součástí mezinárodní skupiny Bouygues.
„Velký význam má BIM také pro urychlení změnových procesů a lepší koordinaci na stavbě, což bývají dvě největší komplikace na staveništích po celém světě. U velkých realizací BIM umožňuje velmi efektivní on-line spolupráci několika geograficky vzdálených projekčních týmů, která je díky tomu plynulá a bez komunikačních šumů. Širší zavádění této metody řízení ve stavebnictví je ale otázkou mentálního nastavení všech aktérů stavebního procesu, a to potrvá ještě nějaký čas,“ podotkl Martin Malý, ředitel projekční kanceláře Archcom, která se zaměřuje na projektování a výstavbu v systému BIM 5D.
Expo Real v číslech
Přestože oficiální statistika letošního veletrhu ještě není k dispozici, německý organizátor Messe München odhaduje, že počet návštěvníků bude atakovat rekord z minulého roku, kdy jich do Mnichova přijelo více než 45 000. Počet vystavovatelských společností letos přesáhl 2100 a díky jejich velkému zájmu se počet veletržních hal oproti loňsku zvýšil ze šesti na sedm.
Příští, 23. ročník veletrhu Expo Real se v Mnichově uskuteční od 5. do 7. října 2020.
tisková zpráva, wd
Nejnovější komentáře