Veletrhy a výstavy

Švýcarští studenti navrhli nové podoby Prahy, ukazuje výstava

Představy studentů švýcarské školy architektury o tom, jak by mohla vypadat některá místa v Praze, ukazuje výstava BLIND SPOTS/35 vizí pro město Praha v galerii Kvalitář. Galerie sídlí na Senovážném náměstí 17 a přehlídka toho, jak možnou budoucnost Prahy vidí mladí lidé ze zahraničí, potrvá do 2. prosince.

Studio Marca Angélila na ETH Curych se během semestru zabývalo místy v Praze, která sdílí tři vlastnosti: vztah k centru města, vlastnictví veřejným sektorem a současná prostorová a programatická neurčitost. Na jedné straně výstava shromažďuje vize a koncepce, které studenti pro tato místa vyvinuli, na druhé nabízí náhled do navrhování a metod jejich práce.

K lokalitám, které studenti analyzovali, patří třeba Kongresové centrum, Baba, hlavní nádraží, Palác Lucerna, Invalidovna, obchodní domy Máj a Kotva, Strahovský stadion, Nová scéna, Žižkovská věž a Federální shromáždění. Přímo řešili lokality u Federálního shromáždění, kam navrhují „muzejní ostrov“ i s koncertním sálem, nebo dnešní parkovací dům u Státní opery, která je stejně jako předchozí budova od Václavského náměstí oddělena magistrálou. Také tato stavba by podle představ studentů mohla sloužit kulturním účelům.

Další projekty studentů se zabývaly autobusovým nádražím Palmovka, Rohanským ostrovem, Anežským klášterem, Negrelliho viaduktem či Nákladovým nádražím Žižkov.

Na začátku práce studenti analyzovali témata spojená s architekturou jednotlivých historických období, která se do podoby města otiskla. Své koncepty pak testovali na konkrétních místech, se kterými se blíže seznámili během seminárního týdne v Praze. Lokality byly vybrané po konzultaci s místními experty a urbanisty Institutu plánovaní a rozvoje hlavního města Prahy.

Výstava přebírá formu skutečného ateliéru se všemi jeho artefakty. Kresby a modely projektů jsou tak vystavěny v prostředí jejich vzniku. Účelem je přenést část procesu architektonické produkce do popředí a uvést je v kontextu, který často zůstává veřejnosti skrytý.

zpráva ČTK

Web www.kvalitar.cz

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*