Veletrhy a výstavy

Ohlédnutí za veletrhem nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM 2015

V pátek 13. března skončil veletrh MIPIM, největší evropská přehlídka nemovitostí a investičních příležitostí, jejíž 26. ročník probíhal ve Festivalovém paláci francouzského Cannes od úterý 10. března. MIPIM patří k nejvýznamnějším globálním evropským fórům v oboru. I když oficiální statistika veletrhu ještě není k dispozici, odhad francouzského organizátora činí 22 000 akreditovaných účastníků z 93 zemí.

Z České republiky přijelo do Cannes více než 40 společností včetně významných nadnárodních investorů a developerů, kteří v tuzemsku úspěšně působí. Pro města a regiony je MIPIM důležitou prezentační příležitostí, kde se mohou pochlubit realizovanými projekty velkého rozsahu, představit své vize a v podmínkách stále většího konkurenčního boje mezi metropolemi a celými regiony také přilákat investory, jichž přijelo do Cannes více než 4500. Veletrhu se tradičně účastní všechny významné evropské metropole. Vedle Ostravy měla na veletrhu svůj stánek také Praha.

Také letos byl veletrh MIPIM ukazatelem globálních trendů. Světový realitní trh se mění, protože musí reagovat nejen na globální ekonomické, demografické a regulativní změny, ale i na obrovské změny v technologiích. Protože digitalizace jako jeden z významných rysů současného života ovlivňuje všechny sektory celosvětové ekonomiky, byly jedním z klíčových témat letošního veletrhu digitální inovace a jejich vliv na trh s nemovitostmi. V centru pozornosti v rámci doprovodného programu na různých konferencích a workshopech byla tzv. Big Data a Open Data, využití metod crowdfundingu pro financování realitních projektů apod. Na tradičním summitu primátorů a hejtmanů světových měst a regionů se diskutovalo především o strategiích, jak do měst a regionů přilákat atraktivní investice. Evergreenem veletrhu zůstávají témata související s udržitelným rozvojem, snižováním energetické náročnosti či výstavbou nízkoenergetických budov. Své speciální workshopy měly i jednotlivé segmenty realitního trhu: řeč byla o bydlení, maloobchodních a kancelářských nemovitostech, hotelích či průmyslových a logistických nemovitostech.

Stánek města Ostravy na veletrhu MIPIM 2015O přízeň investorů usilovala také Ostrava ve společné expozici s Moravskoslezským krajem. Podle realitních odborníků zůstává Česká republika spolu s Polskem nadále premiantem středoevropského regionu, do něhož lze očekávat další příliv investic. Investoři, jichž přijelo do Cannes více než 4500, se proto mohli seznámit s širokým potenciálem města a kraje pro různorodé investiční záměry. Mezi prezentovanými projekty byla v centru pozornosti zejména průmyslová zóna Ostrava-Mošnov. Vedle toho Ostrava představila i novinky v projektu Vědecko-technologického parku včetně Centra excelence IT4Innovations (IT4I) a tři brownfieldy (Karolina, Dolní oblast Vítkovice, rozvojové území Ostrava-Hrušov).

Podle lednového průzkumu mezi odborníky z české Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) lze díky oživení domácí ekonomiky na tuzemském realitním trhu očekávat především zájem investorů z Ruska a Asie. Podle realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield vzrostl objem investic do komerčních nemovitostí ve střední Evropě v roce 2014 na 7,3 mld. EUR, což je nejvíce za posledních 7 let. Sílící kurzy eura a dolaru vůči české koruně jsou atraktivním stimulem pro zahraniční firmy, které zvažují svou expanzi. Nejvyšší míry růstu dosahuje segment průmyslových nemovitostí. Ten byl nejsilněji rostoucím sektorem také v České republice, kde se vloni v porovnání s rokem 2013 zvýšil o 96 % na 1,99 mld. EUR. I to svědčí o důvěře investorů v pozitivní vývoj tuzemské ekonomiky.

Odrazem boomu tohoto sektoru byl na MIPIMU speciální workshop s názvem Průmyslové nemovitosti ve střední Evropě: od nízkonákladové výroby k high-tech průmyslu. Hlavními řečníky zde byli zástupci CTP, jedničky na tomto trhu v České republice. Podle Remona Vose, ředitele CTP, je Česká republika ideální pro investory v automobilovém průmyslu, logistice, internetovému obchodování či v oborech s vysokou přidanou hodnotou, jakými jsou informační technologie, výzkum a vývoj.

Vyvrcholením veletrhu se jako každoročně stalo vyhlášení MIPIM Awards, nejlepších staveb světa uplynulého roku. Tyto prestižní ceny byly letos u příležitosti veletrhu předány vítězným projektům v 10 kategoriích: Administrativní centra, Rekonstruované objekty, Rezidenční projekty, Obchodní centra, Hotely a turistické resorty, Průmyslové a logistické nemovitosti, Zelené budovy, Městské projekty regenerace, Projekty budoucnosti a Projekty budoucnosti velkého rozsahu (přesahující 100 000 m² plochy).

Přehled vítězů MIPIM Awards:
● Administrativní centra: centrála SELCUK ECZA, Istanbul, Turecko;
● Rezidenční projekty: KRØYERS PLADS I, Kodaň, Dánsko;
● Obchodní centra: MARKTHAL, Rotterdam, Nizozemsko;
● Hotely a turistické rezorty: CENTER PARCS WOBURN FOREST, Bedfordshire, Velká Británie;
● Průmyslové a logistické nemovitosti: WÜRTH SVENSKA AB, Örebro, Švédsko;
● Rekonstruované budovy: DREISCHEIBENHAUS, Düsseldorf, Německo;
● Projekty budoucnosti: CITÉ MUSICALE DÉPARTEMENTALE DE L´ÎLE SEGUIN, Boulogne-Billancourt, Francie;
● Projekty budoucnosti velkého rozsahu (přesahující 100 000 m² plochy): nemocnice NEW NORTH ZEALAND, Hillerød, Dánsko;
● Městské projekty regenerace: BOULEVARD EUROMEDITERRANÉE – nové nábřeží, Marseille, Francie;
● Inovativní zelené budovy: ONE CENTRAL PARK, Sydney, Austrálie;
● Zvláštní cena odborné jury: QUEEN ELISABETH OLYMPIC PARK, Londýn, Velká Británie (projekt soutěžil v kategorii Městské projekty regenerace).

27. ročník veletrhu MIPIM se v Cannes uskuteční od 15. do 18. března 2016.

tisková zpráva, wd

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*