Muzeum silnic ve Vikýřovicích na Šumpersku otevře ve čtvrtek 27. 10. výstavu s názvem Brána do nebes zachycující stavbu železobetonového obloukového Podolského mostu, který vyrostl na přelomu 30. a 40. let 20. století.
Jeho vznik mapuje velké množství dochovaných dobových fotografií; expozice návštěvníky seznámí i s projektanty či staviteli, kteří se na jeho podobě podíleli. ČTK o tom informovala vedoucí muzea Alena Turková. Silniční most přes řeku Vltavu na Písecku, který získal řadu ocenění, oslaví příští rok 75 let od svého otevření.
„Výstava v Muzeu silnic mapuje přípravy a stavbu mostu od léta 1938 do září 1942, zároveň ale představuje i jeho projektanty, stavitele, tesaře, zedníky a betonáře, svářeče a další řemeslníky, jejichž zásluhou most dodnes stojí,“ uvedla vedoucí muzea. Expozice je podle ní unikátní především množstvím dochovaných dobových fotografií, které stavbu mapují. K vidění bude přes 200 snímků na panelech, přes 400 jich bude publikováno v katalogu, který byl k výstavě připraven.
Výstava podle Turkové zároveň připomíná, že Podolský most byl jedním z mála mostů, které se stavěly a v jeho případě i dostavěly v pohnutém období okupace Československa. „Nedostatek cementu, oceli a také stavebních dělníků byl pro most velkou hrozbou, stavba, která měla být nejen ukázkou dovednosti architektů, projektů a stavitelů, ale také symbolem národní hrdosti, byla v září 1942 uvedena do provozu. Pětasedmdesát let, kterých se most v příštím roce dožije, mu na jeho dokonalosti téměř neubralo,“ doplnila vedoucí muzea.
Půl kilometru dlouhý železobetonový silniční most klenoucí se přes řeku Vltavu, který leží mezi obcemi Podolsko a Temešvár, představuje vrchol našeho mostního stavitelství první poloviny 20. století. Získal také řadu ocenění. Návrh mostu byl v roce 1937 oceněn na architektonické výstavě v Paříži, kde získal Zlatou medaili. Další ocenění získal v roce 1939 na výstavě v belgickém Lutychu. Kromě samotného železobetonového mostu u Podolska výstava návštěvníky seznámí také s řetězovým mostem, který stál v jeho v sousedství až do roku 1960, kdy byl rozebrán a později přenesen k obci Stádlec. Zde také dodnes stojí a spojuje břehy řeky Lužnice.
Expozice bude k vidění ve velkém výstavním sále Muzea silnic až do dubna příštího roku.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře