![](https://imaterialy.cz/wp-content/uploads/2025/02/APOKS-ministr-ZP-1024x683.jpg)
Organizace APOKS z.s. se na začátku letošního roku aktivně zúčastnila dvou významných veletrhů zaměřených na energetiku, vytápění a úspory energií: INFOTHERMA v Ostravě a FOR PASIV v Praze. Na obou akcích jsme se zaměřili na prezentaci využití vodíku v energetice budov a poskytovali odborné poradenství návštěvníkům.
INFOTHERMA 2025: Vodík jako klíč k bezemisní budoucnosti
Jubilejní 30. ročník veletrhu INFOTHERMA, konaný v polovině ledna v Ostravě, přilákal téměř 350 vystavovatelů, kteří představili různá energetická řešení pro budovy. Jedním z hlavních témat byla možnost energetického využití vodíku, což je v souladu s rostoucím tlakem Evropské unie na implementaci bezemisních technologií.
Během slavnostního zahájení představil ministr životního prostředí, Mgr. Petr Hladík, novou dotační výzvu v rámci modernizačního fondu Greengas, zaměřenou na realizaci vodíkových projektů. Zdůraznil přitom význam alternativních plynných paliv při postupné náhradě zemního plynu a vyzdvihl potenciál vodíku díky jeho možnosti lokální výroby a dlouhodobého skladování.
APOKS z.s. se na veletrhu prezentoval jako poradenské centrum, kde jsme návštěvníkům poskytovali informace o aktuálním stavu a budoucích perspektivách využití vodíku v energetice budov. Náš vodíkový specialista, Ing. Valtr Sodomka, přednesl přednášku na téma „Vodík v energetice budov“, která vzbudila značný zájem. Poradenský stánek APOKS navštívil i ministr životního prostředí Petr Hladík, který v rozhovoru s našimi odborníky deklaroval podporu ministerstva pro vodíková řešení směřující k bezemisnímu provozu budov.
Veletrh Infotherma ukázal, že téma vodíku v energetice je v současné době plně aktuální a že lze předpokládat, že vodík bude v budoucnu začleněn jak do lokálního, tak do globálního energetického mixu.
FOR PASIV 2025: Praktické zkušenosti s vodíkovým vytápěním
APOKS z.s. se v únoru zúčastnil veletrhu FOR PASIV v Praze, který se zaměřuje na pasivní domy a úsporné bydlení. I zde jsme působili jako poradenské centrum a návštěvníkům nabízeli konzultace na téma využití vodíku v energetice budov. V rámci doprovodného programu jsme uspořádali dvě odborné přednášky. První z nich, s názvem Ekonomická a technická perspektiva vytápění plynem, proběhla 6. února a zaměřila se na současné trendy a budoucnost plynového vytápění v kontextu rostoucího významu vodíku. Druhá přednáška, Praktické zkušenosti s využitím vodíku pro vytápění, se konala 8. února a nabídla poznatky z pilotních projektů a aktuálního výzkumu v oblasti vodíkového vytápění.
Během obou veletrhů jsme zaznamenali velký zájem návštěvníků o problematiku vodíkového vytápění. Nejčastější dotazy směřovaly k dostupnosti této technologie a k tomu, kdy bude komerčně dostupná pro běžné domácnosti. Mnoho návštěvníků se zajímalo o náklady na instalaci vodíkového vytápění pro rodinný dům a o návratnost této investice. Častým tématem diskusí byla také možnost čerpání dotací na instalaci vodíkových technologií a jejich dostupnost v rámci dotačních programů. Další oblastí zájmu byly praktické ukázky a reference, přičemž návštěvníci měli zájem vidět funkční instalace vodíkového vytápění v reálném provozu. S potěšením jsme informovali, že v rámci projektu H2 v praxi (www.h2vpraxi.cz) je možné navštívit demonstrační objekt, kde jsou tyto technologie v provozu a lze je vidět na vlastní oči.
Účast na veletrzích INFOTHERMA a FOR PASIV potvrdila rostoucí zájem veřejnosti o inovativní a ekologická řešení v oblasti vytápění. Vodík se stále více ukazuje jako klíčový prvek budoucnosti energetiky – nabízí bezemisní provoz, energetickou soběstačnost a nové možnosti pro udržitelnou výstavbu. Díky lokální výrobě z obnovitelných zdrojů a možnosti dlouhodobého skladování se otevírá cesta k ekologickému a efektivnímu vytápění budov. Diskuse s návštěvníky i odborníky ukázaly, že rozvoj vodíkových technologií vyžaduje podporu státních i soukromých iniciativ a osvětu mezi uživateli.
APOKS se i nadále bude aktivně podílet na výzkumu, implementaci a popularizaci vodíkových technologií v oblasti energetiky budov. Naším cílem je nejen poskytovat odborné poradenství a sdílet nejnovější poznatky, ale také pomáhat formovat budoucnost udržitelné energetiky. Budoucnost vytápění nespočívá jen v hledání alternativ, ale v jejich skutečné realizaci – a vodík je jednou z největších příležitostí, jak měnit svět k lepšímu.
Všechny tyto poznatky, včetně nejnovějších výzkumů a pilotních projektů, budou podrobně prezentovány na konferenci H2 HEATING (www.h2heating.cz), která se zaměřuje na využití vodíku v oblasti vytápění budov a která proběhne 5.června v Praze. Srdečně zveme všechny, kteří se chtějí dozvědět více o konkrétních možnostech využití vodíku v praxi a diskutovat s předními odborníky v oboru.
Tisková zpráva
Nejnovější komentáře