Cenu Klubu Za starou Prahu pro novou stavbu v historickém prostředí dostal za rok 2014 Svět techniky v Ostravě Vítkovicích. Budova od týmu pražského architekta Josefa Pleskota v Ostravě-Vítkovicích již získala několik ocenění či nominací v různých soutěžích, podle poroty klubu jde o jedno z nejvýznamnějších děl současné české architektury.
Svět techniky v Ostravě, jenž je součástí projektu revitalizace areálu Vítkovických železáren, má podpořit prestiž vědy a výzkumu u veřejnosti, změnit přístup k technickým oborům a zpřístupnit je veřejnosti. Stavba je posazena na trojúhelníkovém půdorysu se zaobleným pravoúhlým rohem, vyniká 125 metrů dlouhou a 12,5 metru vysokou zrcadlovou hlavní fasádou.
Stavba vymezuje areál národní kulturní památky Vítkovických železáren, jejíž panorama se zrcadlí na skleněné stěně Pleskotovy budovy. „Nepochybně jde o o stavbu svébytnou, přesto svým pojetím dotvářející celek tohoto průmyslového areálu,“ uvedla porota Ceny Klubu za starou Prahu.
Josef Pleskot dostal za Svět techniky loni cenu Architekt roku, která se udílí v rámci veletrhu FOR ARCH za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech. Budova měla nominaci v soutěži Stavba roku a čeští odborníci ji také poslali do mezinárodní soutěže o Cenu Ludwiga Miese van der Rohe. Mezi další Pleskotova díla známá širší veřejnosti patří třeba radnice v Benešově, kancelářská budova Palmovka-Park v Praze Libni či multifunkční hala Gong v Ostravě.
Cena Klubu Za starou Prahu hledá každý rok nová architektonická díla, která se chovají příkladně ke starému kontextu a přinášejí mu prospěch. Nominaci letos vedle Pleskotovy stavby mělo ještě pět staveb. Polyfunkční dům na Burianově náměstí v Brně-Žabovřeskách od Tomáše Pilaře dotváří prostranství starého brněnského předměstí, dřevěný kiosk s občerstvením v Zámecké zahradě v Jičíně od brněnských architektů Radka Květa a Jiřího Zrzavého se podle poroty svou lehkou a dynamickou formou staví do příjemného kontrastu ke klasicistně monumentálnímu konceptu zahrady.
Skleník v Květné zahradě v Kroměříži dostal od architektů Antonína Nováka, Petra Valenty a Eduarda Štěrbáka rozměry a tvar, který citlivě vstupuje do obnoveného prostředí památky UNESCO. Laboratoře Ústavu organické chemie a biochemie AV v Praze-Dejvicích postavené podle návrhu Kateřiny Zochové a Ivana Šroma svým organickým, amébovitým tvarem podle poroty oživují klasicistně laděný komplex univerzitních ústavů a laboratoře technologické fakulty zlínské univerzity od týmu Vladislava Vrány se svou přiznanou konstrukcí a volbou materiálů vyrovnávají s typickou podobou baťovských staveb ve zlínském průmyslovém areálu.
zpráva ČTK
O Světě techniky na www.stavbaweb.cz.
Stránky www.svet-techniky-ostrava.cz.
Nejnovější komentáře