Soutěže

Studenti ČVUT si odvážejí cenná vítězství ze Solar Decathlonu

V sobotu 12. října byly v Orange County Great Park v Kalifornii vyhlášeny výsledky mezinárodní soutěže Solar Decathlon 2013. Tým studentů Českého vysokého učení technického v Praze pod vedením Fakulty architektury získal 3. místo v celkové soutěži.
 
Solar Decathlon pořádá americké Ministerstvo energetiky (U.S. Department of Energy) a NREL, Národní laboratoř pro obnovitelné energie. Vybrané univerzitní týmy z celého světa mají za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný rodinný dům. Letos jich soutěžilo v Orange County Great Park v Kalifornii 19, 15 amerických týmů, 4 z Kanady a Evropy.
Dva evropské týmy v soutěži zazářily, poprvé a naposledy v historii Solar Decathlon na americkém kontinentě. Rakouský tým získal celkové vítězství a podobně jako čeští studenti řadu dalších ocenění v jednotlivých disciplínách. Do příštího ročníku soutěže se již mohou hlásit jen americké instituce nebo mezinárodní týmy, které budou s americkými spolupracovat.
Čeští studenti pracovali na projektu téměř dva roky. Navrhovali, zajišťovali financování a propagaci. AIR House postavili nejprve v Čechách, přímo v univerzitním kampusu, rozmontovali a v sedmi námořních kontejnerech převezli do Kalifornie, aby ho postavili po druhé a během deseti dní ho provozovali a představili odborným porotám.
 
 
Podařilo se. AIR House, stavba navržená pro dvě velice rozdílná podnebí, nezávislá na energiích, inspirovaná chatařstvím a určená pro generaci 50+, zaujala a zabodovala. Solární desetiboj, stejně jako v atletice, ukazuje na závodníkovu všestrannost. Je třeba obstát ve všech 10 disciplínách, všechny spolu souvisejí a ovlivňují se navzájem. Český tým získal 1. místo v disciplínách architektura a energetická bilance, 2. místo v technice, 3. místo v kategoriích atraktivita pro trh, komfort a teplá voda. Třetí místo v celkovém skóre potvrdilo, že přes veškerá úskalí, která mohou při koordinaci multidisciplinárního týmu nastat, je integrální navrhování správnou cestou.
Pořadatelé Solar Decathlon s oblibou tvrdí, že v této soutěži je každý tým vítězem. V letošním 6. ročníku to platilo dvojnásob. Po celých deset soutěžních dní bylo skóre měřených soutěží vyrovnané, ztráta jedné desetiny bodu znamenala propad o několik míst. Při prvním Solar Decathlonu v roce 2002 byl mezi prvním a třetím místem v pořadí rozdíl 26 bodů, letos chybělo českému týmu k vítězství jen 6 bodů.
Vítězství v tak silné konkurenci je pro český tým velkým oceněním. Pro České vysoké učení technické znamená velkou prestiž a studentům přineslo obrovské zkušenosti.
Poděkování celého týmu patří především Českému vysokému učení technickému, Fakultě architektury ČVUT a jejímu děkanovi prof. Zdeňku Zavřelovi, Fakultě stavební ČVUT. AIR House by nemohl vzniknout bez podpory hlavních sponzorů, společností ČEZ, Hypoteční banka, Metrostav, a. s., Metrostav Development, Schneider Electric, Zumtobel Lighting, Dřevostavby Biskup, Vesper Frames, TAROS NOVA, Sauter, Regulus a řady dalších firem, které poskytly materiál pro stavbu, vybavení a odbornou pomoc.
Podle hodnocení poroty je v podání AIR House „architektura jedinečným a nádherným zážitkem, a přitom tak jednoduchá a čistá. Kombinací světla a použitých materiálů vzniká útulné místo, kde vnitřní a vnější obytné prostory jsou propojeny nejen mezi sebou, ale i s přírodními prvky, Sluncem a okolní přírodou.“
Kateřina Rottová,
tým ČVUT Solar Decathlon
 
Více informací o projektu najdete na těchto stránkách a sociálních sítích:
O celém projektu zároveň vzniká dokument Desetkrát slunce.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*