Soutěže

Soutěž Energy Globe Award 2016 – výsledky celosvětového finále

V marocké Marakéši byly u příležitosti světové klimatické konference vyhlášeny nejlepší ekologické projekty za rok 2016. Řeší problém korálových útesů i záchrany lesů. Mezi šesti nejlepšími projekty soutěže Energy Globe Award nechybí nápady z Evropy, Afriky či Asie. Český zástupce se letos do finále neprobojoval.

Soutěž Energy Globe Award probíhá každoročně ve 177 zemích světa včetně České republiky, kde je jejím iniciátorem a pořadatelem již od roku 2008 energetická společnost E.ON. Ve světovém finále byli vyhlášeni vítězové v celkem šesti kategoriích: Země, Vzduch, Mládež, Voda, Oheň a nově také ve zvláštní kategorii Ekologické plasty.

● V soutěžní kategorii Země zvítězila organizace Tahzingdong z Bangladéše (obr. 1), které se podařilo zachovat více než 12 tisíc hektarů lesa. Chráněný les nyní představuje pro okolní vesnice zdroj čisté vody, eliminuje erozi a v kombinaci s lidskou aktivitou také omezuje množství oxidu uhličitého v ovzduší.

Onr. 1: Organizace Tahzingdong z Bangladéše za zachování více než 12 tisíc hektarů lesaOnr. 1: Organizace Tahzingdong z Bangladéše za zachování více než 12 tisíc hektarů lesa

● Vítězem kategorie Vzduch je rakouský řetězec supermarketů Hofer KG (obr. 2), kterému se po přechodu na ekologické zdroje daří od začátku roku 2016 fungovat v CO2 neutrálním prostředí.

Rakouský řetězec supermarketů Hofer KG funguje v CO2 neutrálním prostředíRakouský řetězec supermarketů Hofer KG funguje v CO2 neutrálním prostředí

● Nejlepší projekt kategorie Mládež pak pochází ze Španělska, kde se díky mobilní aplikaci Marnoba  (obr. 3) snaží identifikovat a odstraňovat zdroje znečištění pocházející z lodí a námořní činnosti.

Mobilní aplikace Marnoba umožňuje identifikovat a odstraňovat zdroje znečištění pocházející z lodí a námořní činnostiMobilní aplikace Marnoba umožňuje identifikovat a odstraňovat zdroje znečištění pocházející z lodí a námořní činnosti

● Za snahu o restaurování korálových útesů (obr. 4) si první místo v kategorii Voda odnesla organizace z Malajsie.

Organizace z Malajsie za restaurování korálových útesů Organizace z Malajsie za restaurování korálových útesů

● V kategorii Oheň byl vybrán projekt mobilních solárních panelů z Německa (obr. 5), jimiž je možné v rozvojových zemích nahradit běžně používané dieselové agregáty.

Projekt mobilních solárních panelů z NěmeckaProjekt mobilních solárních panelů z Německa

● Letošní novinkou světového finále byla kategorie Ekologické plasty, v níž porota ocenila projekt z Tanzanie (obr. 6). V této africké zemi využívají plastový odpad k výrobě netradičních venkovních plotů, které jsou ekologické a 100% recyklovatelné.

Projekt z Tanzanie využívá plastový odpad k výrobě netradičních venkovních plotůProjekt z Tanzanie využívá plastový odpad k výrobě netradičních venkovních plotů

V České republice probíhá soutěž Energy Globe Award pod názvem E.ON Energy Globe již od roku 2008 a doposud do ní bylo přihlášeno více než 1900 projektů. Absolutním vítězem letošního 8. ročníku se stala malá obec Haňovice na Hané, které se daří účelně využívat technologie pro úsporu energií, snižovat své provozní náklady a zároveň vytvářet nová pracovní místa pro své obyvatele.

Více informací o soutěži je možné najít zde.

tisková zpráva, wd