Letošní Piranesiho cenu určenou středoevropským architektům získalo rakouské studio Marte.Marte za projekt betonového mostu v městečku Lorüns. Jednu ze studentských cen si odnesl Michael Lammer z univerzity z Grazu, který porotu přesvědčil svým projektem kongresového centra v Terezíně.
Piranesiho cena se pravidelně uděluje stavbám z České republiky, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Rakouska, Řecka, Slovenska a Slovinska. Letos se do užšího výběru probojovalo 36 realizovaných projektů.
Vítěz porotce přesvědčil jednoduchostí a technikou provedení. Most v údolí v rakouském Vorarlbersku je podle jejich názoru „architekturou s citlivým vztahem ke krajině", která sice upomíná na konstrukci historických železničních mostů, zároveň je však navýsost současná.
Čestné uznání získal italský ateliér Magnani Pelzel Map studio za rekonstrukci historické věže v Benátkách.
Mezi studentskými pracemi nejvíce zaujal už zmiňovaný Michael Lammer, který navrhl kongresové centrum s přednáškovým sálem pro město Terezín. Porota ocenila také jeho kolegu Stefana Jose, který přišel s návrhem multifunkčního jeviště určeného pro centrum Berlína.
Piranesiho cena se uděluje od roku 1989 ve slovinském pobřežním městečku Piran. Je pojmenovaná podle slavného italského umělce Giovanniho Battisty Piranesiho, jehož rodina z Piranu pocházela. V minulých ročnících uspěly i některé české stavby. Například v roce 2004 hlavní cenu získal Josef Pleskot za svůj projekt českého konzulátu v Mnichově. V roce 2001 dostal čestné uznání ateliér HŠH za návrh rekonstrukce Horního náměstí v Olomouci.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře