Prezentace soutěže Nejlepší výrobce stavebnin roku 2016 se uskutečnila dne 6. 4. 2017 v 10 h v zasedací místnosti č. 244, 1. patro budovy MPO pod heslem „Nové moderní výrobky a technologie pro kvalitnější stavby a budovy s pozitivní bilancí energie“. Prezentaci zahájila Ing. L. Kratochvílová, vedoucí oddělení stavebních hmot MPO, uvítáním přítomných zástupců organizátorů soutěže a prezentujících vybraných firem.
Vypisovateli soutěže jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, ÚRS Praha, a. s., a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Mediálními partnery soutěže jsou časopis Stavebnictví a časopisy Build Info, Materiály pro stavbu, magazín Skypaper a internetové portály TZB Info a iMateriály.
Soutěž má ukázat, že výroba stavebních hmot a materiálů může být ohleduplná, šetrná, a přitom moderní a úsporná. Zkoumáním použití materiálů a jejich kombinací lze proto dosáhnout významných zlepšení prostředí a kvality života. Způsob jak toho dosáhnout je zavádění nových moderních výrob a technologií pro kvalitnější stavby a budovy s pozitivní bilancí energie. Pro lepší kvalitu stavebnin je připravován i nový zákon o stavebních výrobcích.
Na úvod prezentace Ing. Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR, vyslovil obavu, že stavebnictví podle výsledků za první čtvrtletí roku nemusí zcela navázat na cestu vzhůru, a to jak v inženýrském, tak v pozemním stavitelství. Přesto je mírným optimistou a doufá, že stavebnictví letos skončí v kladných číslech.
K podmínkám a organizaci letošní soutěže vystoupil Ing. Pavel Malinský z MPO, který mimo jiné seznámil přítomné v jakých kategoriích se soutěží, s kritérii pro posuzování přihlášených firem, s postupem odborné poroty, jaké jsou hlavní ceny a co soutěž v uplynulých devíti letech ukázala o průmyslu výroby stavebních hmot v ČR.
Soutěží se ve dvou kategoriích: I. kategorie: firmy s počtem do 150 pracovníků a II. kategorie: firmy s počtem nad 150 pracovníků.
Přihlášené výrobní závody a provozy průmyslu stavebních hmot jsou posuzovány zejména podle následujících kritérií: ekonomická úspěšnost, silná pozice na trhu, energetická náročnost výroby, dosahovaná kvalita výroby, zlepšování životního prostředí a řešení odpadového hospodářství, stav v zavádění systémů řízení výroby, výrazná investiční činnost do výrobních závodů a provozů v posledních 3 letech.
Odborná porota po celkovém vyhodnocení podaných přihlášek a provedení prohlídky vybraných provozů provede konečný výběr firem do užší nominace a v každé kategorii stanoví a předá na slavnostním nominačním odpoledni (od loňského roku nově) vždy jednu vítěznou firmu v každé kategorii k ocenění a dále 5 dalších firem k udělení zvláštních ocenění – Cen organizátorů soutěže, Ceny poroty soutěže a Ceny mediálního partnera soutěže – časopisu Stavebnictví.
Soutěž během 9 uplynulých let mimo jiné ukázala, že firmy průmyslové výroby stavebních materiálů v Česku se řadí mezi nejmodernější závody v Evropě a že rovněž i výrobky jsou již svojí kvalitou plně srovnatelné s výrobky vyráběnými ve výrobních závodech v západní Evropě.
K hlavnímu tématu prezentace „Nové moderní výrobky a technologie pro kvalitnější stavby a budovy s pozitivní bilancí energie“ Ing. Malinský uvedl, že k těmto výzvám dnešní doby „energetickým úsporám a novým technologiím“ přistupují firmy z oboru průmyslu výroby stavebních hmot zodpovědně, jak je patrno z ukázek pozvaných prezentujících firem.
Za firmu Diton, a. s., vystoupil spolumajitel firmy Petr Diviš, který mj. informoval o fúzi s firmou Beton Brož, čímž se stal Diton ve výrobě betonových výrobků největším výrobcem v ČR. Dále ve svém vystoupení mj. uvedl, že v roce 2011 odzkoušeli a zavedli revoluční novinku v podobě hloubkové impregnace nášlapných betonů tzv. Aquastop. Tento nový postup spočívá v dávkování vytěsňovacího plastifikátoru přímo do míchacího zařízení, ve kterém se nášlapný beton připravuje. Ošetření není tedy pouze povrchové, ale je přímo obsažené v celé nášlapné vrstvě. Pro zákazníky to znamená, že povrch výrobků je impregnován od začátku do konce své životnosti. Tím odpadá část starostí s ošetřováním dlažeb.
Za firmu Baumit, a. s., vystoupil marketingový ředitel Jakub Moc. Prezentoval systémová řešení pro fasády, omítky, potěry a betony, též výrobky a systémy pro lepení obkladů a dlažeb. Mj. uvedl, že firma je na českém trhu již od samého počátku samostatné ČR a že od té doby postupně všichni znají firmu jako zavedeného a spolehlivého dodavatele stavebních materiálů, které jsou ceněny pro svoji kvalitu a systémovost. Pro naplnění vize zdravého Česka firma nabízí výrobky, jež díky svým vlastnostem vytvářejí zdravé mikroklima v interiérech. Jako příklad lze uvést zateplovací systém Baumit open, který svou prodyšností reguluje vlhkost vzduchu na optimum, nebo vnitřní omítku Klima, jež díky své struktuře funguje jako lidské plíce.
Energeticky úsporné bydlení firma nevnímá pouze jako moderní trend. Proto nabízí 9 typů zateplovacích systémů rozdělených do 4 podskupin tak, aby každému uměli nabídnout energeticky úsporné řešení na míru. Firma kromě nejbohatší barevné palety v Evropě (cca 900 barevných odstínů) nabízí též mnoho kreativních struktur omítek, jež imitují cihlu, dřevo či jiné struktury. V roce 2007 firma vyvinula revoluční samočisticí omítku NanoporTop, která díky nanotechnologiím a využití fotokatalýzy dokáže udržet fasádu čistou po dlouhou dobu.
Za firmu Heluz cihlářský průmysl, v. o. s., vystoupil Jiří Weis. Prezentoval nové progresivní výrobky pro jednovrstvé zdivo s integrovanou izolací (cihly tzv. 4 té generace). Tyto cihly mají tepelnou izolaci (EPS) uvnitř. Zdi zůstávají pevné a odolné. Konstrukce z nich je masivní, bezpečná, ohnivzdorná a trvanlivá. Životnost je sto a více let.
Firma v současnosti patří mezi tři největší výrobce zdicích systémů na našem trhu a potvrzuje, že sázka na kvalitu a inovaci se vyplatila. Jako jediní z této trojice jsou navíc českou firmou, která podporujeme i český vrcholový sport.
Prezentujícím hostem byl doc. Ing. Karel Kolář z Experimentálního ústavu ČVUT, který přítomné seznámil s vysokopevnostním betonovým kompozitem. Ve svém vystoupení se zmínil o dosažených pevnostech tohoto materiálu, o jeho přednostech a možnostech uplatnění ve stavebnictví (viz článek Materiály pro stavbu 9/2016).
Uzávěrka přihlášek do 10. ročníku soutěže Nejlepší výrobce stavebnin roku 2016 je v pátek 30. 6. 2017. Bližší informace o soutěži lze získat na www.urspraha.cz zde a zde.
Podmínky soutěže najdte zde. Přihlášku si můžete také stáhnout zde.
tisková zpráva, wd
Nejnovější komentáře