Proč není v tuzemsku dostatek cihel? Může za to výrazný nárůst poptávky po stavebních materiálech způsobený mimo jiné změnou pravidel při poskytování úvěrů, související zvýšení poptávky po stavebních materiálech i u dalších investorů a v neposlední řadě také vývoj cen na trhu nemovitostí… Ve vyjádření Cihlářského svazu Čech a Moravy se shrnuje vývoj na trhu stavebních materiálů v posledních letech a vysvětluje, proč je rok 2018 pro stavebníky, ale i výrobce a dodavatele nebývale náročný.
Stavebnictví zaznamenává dynamický rozvoj. Přesun finančních prostředků do tohoto odvětví je značný. Vidíme to při výstavbě nových dálnic, opravách komunikací, zateplování budou apod. I když výrobci cihelných výrobků umí dosáhnout se svými výrobky srovnatelných parametrů pro zateplení budov, jejich systémy podporovány nejsou, a i proto se tito výrobci pálených zdicích materiálů cítí být již několik let na okraji zájmu. Není tu žádná podpora bytové výstavby. Výstavba je odrazem okolních vlivů: výše úrokových sazeb, populační vlny a v neposlední řadě dostupnosti prostředků určených jednotlivým investorům, či stavebníkům.
Od roku 2008 můžeme hovořit o krizi, která mezi prvními postihla stavebnictví. Vidíme to např. na počtu vydaných stavebních povolení na nové budovy, ten soustavně klesal až do roku 2014. Poslední dva roky můžeme hovořit o mírném oživení, které se však stále nevyrovnalo hodnotám z roku 2010. Sklady výrobců na konci roku byly plné. Kapacita výrobních linek byla dostačující. Výrobci se uchýlili k modernizaci a zefektivnění výrobních procesů. Extrémní nárůst nastal až v roce 2018. Na tuto situaci začali výrobci okamžitě reagovat. Dva největší tuzemští výrobci cihel, společnosti Wienerberger a Heluz, zvýšili meziročně kapacitu výroby až o 15 %. K tomu společnost Wienerberger začala dovážet výrobky do České republiky z vlastních výrobních závodů z Německa v rámci koncernu. Cihelna Štěrboholy zvýšila výrobní kapacitu také o 15 %. Produkce firmy KM Beta se již od jara pohybuje na maximálních hodnotách produkce. Zvýšení výroby všech závodů se podařilo navýšit přesunem plánovaných zásahů do výroby na zimní období, čímž se zvýšila efektivita výroby.
Problém, který nastal v roce 2018, byl v tomto rozsahu nepředvídatelný. Zdálo se, že zvyšováním úrokových sazeb zájem mírně opadne, ale opak je pravdou. Ukázalo se, že samotné sazby nejsou hlavním argumentem pro zahájení výstavby, tím hlavním je dostupnost, což se prokázalo. Zpřísnění kritérií pro další získávání finančních prostředků, a hlavně nutnost disponovat vyšším množstvím vlastních prostředků, roztočilo spirálu zahájených staveb. Stavebníci zahajují stavby, protože je to pro ně poslední příležitost, kdy nemusí disponovat vyšší částkou vlastních prostředků, což je jeden z důvodů zvýšené poptávky. Dalším důvodem je větší množství ostatních investorů, kteří se rozhodli přistoupit k zahájení výstavby. Ti si začali uvědomovat situaci, která nastane v individuální výstavbě, a pustili se do realizace dalších projektů. Vývoj cen nemovitostí a s tím spojených cen nájmů tomu jen nahrává. Otevřel se prostor pro volný kapitál.
Dalším ovlivňujícím aspektem je doprava. Kapacity vozidel jsou na maximech, i když někteří dopravci disponují volnými vozidly, nemají zase volné řidiče. Do stavebnictví vstupuje také legislativa. Očekávaná platnost směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2010/31 o energetické náročnosti budov ovlivňuje poptávku po stavebním materiálu.
Obě strany musí učinit kroky ke zlepšení situace a větší spokojenosti stavebníků. Výrobci navýšili kapacity ve svých závodech až o 15 %. Stavebníci musí klást větší důraz na přípravu staveb a hlavně na správnou synchronizaci výstavby.
Jan Fiala, Cihlářský svaz Čech a Moravy
Nejnovější komentáře