Rekonstrukci jedné z nejvýznamnějších ostravských památek symbolicky zahájily ohňostroje a světelné efekty. Projekt na rekonstrukci pece je dílem architekta Josefa Pleskota. Na jaře 2012 povede památkou naučná trasa, kterou návštěvníci projedou stejně, jako pecí kdysi projížděla vsázka.
V opravené historické konstrukci Vysoké pece bude funkční výtah s vozíky. Těmi dříve do takzvané tlamy pece putovaly suroviny. Návštěvníci díky tomuto vozíkovému výtahu na šikmých kolejnicích projedou po trase bývalého technologického toku materiálu a zamíří do samého hrdla, kde se pec plnila koksem, železnou rudou a ostatními příměsemi. Nejvyšší úroveň prohlídkové trasy bude v 45 metrech. Kijonková uvedla, že samotná věž pece je ještě o 15 metrů výše, ale tam bude z bezpečnostních důvodů vstup částečně omezen.
"Interiér vysoké pece by měl být po rekonstrukci nasvícen tak, aby byly demonstrovány její teplotní zóny. Velmi důležitým zastavením budoucí prohlídkové trasy bude i takzvaná slévárenská plošina, kde bude simulován proces odpichu a práce slévačů," uvedla mluvčí společnosti Vítkovice Machinery Eva Kijonková. Návštěvníci uvidí také řídicí centrum vysoké pece, takzvaný velín, ze kterého byla řízena tavba železa.
„Projekt na rekonstrukci a zpřístupnění Vysoké pece č. 1 je součástí celkové přeměny Dolní oblasti Vítkovic na místo, ve kterém se bude snoubit historie s budoucností, kde vznikne prostor pro vzdělávání, kulturu, popularizaci technických a přírodovědných oborů i rozvoj technologií 3. tisíciletí," uvedla Kijonková.
Půlmiliardovou dotaci na rekonstrukci Vysoké pece č. 1, Plynojemu a VI. energetické ústředny poskytly evropské fondy a ministerstvo kultury. „Kromě této dotace přeměnu spolufinancují členové sdružení Dolní oblast Vítkovice, především skupina Vítkovice Machinery Group," dodala Kijonková.
Areál vysokých pecí v Dolní oblasti Vítkovic patří k nejvýznamnějším technickým památkám v České republice. Je na seznamu evropských pamětihodností, architektonicky a historicky ceněných památek se známkou Evropské dědictví. Postupně se bude obnovovat celý průmyslový areál, v němž je památkově chráněných 11 hektarů. Na zbývajících 140 hektarech blízko centra Ostravy má vzniknout kulturně-společenský areál s vědeckými pracovišti, vysokoškolským centrem a veřejným sportovištěm.
zpráva ČTK
Více o rekonstrukci na www.dolnioblastvitkovice.cz.
Několik fotografií z Vítkovic zde.
Nejnovější komentáře