Plzeň zahájila stavbu druhé etapy vědecko-technologického parku. Náklady, které jsou 300 miliónů korun bez DPH, pokryje z větší části evropská dotace.
Sedm nových budov bude připraveno do června 2012. Budou mít užitnou plochu 6500 metrů čtverečních, což je o 1500 m2 víc než první část parku, kterou Plzeň otevřela v květnu 2008. Od té doby je trvale téměř ze sta procent zaplněna. ČTK to řekl vedoucí útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš.
„Konkurence stavebních firem v době krize ušetří městu i EU až čtvrtinu nákladů stavby," řekl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Původně Plzeň počítala, že vydá 400 miliónů korun. Z operačního programu Podnikání a inovace má schválenou dotaci 75 procent nákladů v maximální výši 225 miliónů korun.
Podle Jany Pachmannové z útvaru koordinace evropských projektů se podařilo stlačit náklady stavby a infrastruktury z původně plánovaných 250 miliónů na 178 miliónů korun. „Výběrová řízení na vnitřní vybavení a zařízení Plzeňského vědecko-technologického parku II (PVTP) bude město vyhlašovat ve druhém pololetí," dodala.
Nové objekty budou umístěny mezi současnými budovami první etapy PVTP a a budovami podnikatelského a inovačního centra BIC Plzeň. Ve druhé etapě vznikne sedm poloprovozních objektů. Zahrnou hlavně laboratorní, zkušební a vývojové dílny a kanceláře jak pro zavedené podniky, tak pro začínající inovační firmy, které získávají zhruba na rok poloviční slevy na nájmu a službách. Klíčovými partnery druhé etapy PVTP jsou už dnes například Západočeská univerzita a Centrum výzkumu Řež, které dnes potvrdily, že už si dohromady rezervují tři objekty.
Současný počet 200 vytvořených pracovních míst ve více než 20 firmách umístěných v PVTP by se mohl podle hrubých odhadů rozšířit minimálně na 400. Záleží ale hlavně na úspěšnosti firem a na tom, kolik nových pracovníků budou schopny zaměstnat.
„Hlavním cílem parku je udržet stávající studenty v regionu, navázat spolupráci s podnikatelskou sférou a komercionalizovat výsledky výzkumu a vývoje," řekl Ondřej Kočandrle z ministerstva průmyslu a obchodu. Podle Martina Babušky z agentury CzechInvest je v Česku málo tak úspěšných parků jako Plzeň, hlavně díky úzké vazbě na univerzitu i na řadu ze 42 firem působících na sousedních Borských polí. Tato nejúspěšnější česká průmyslová zóna právě nyní slaví 15 let.
„Zítra se vyhlašuje další výzva programu Prosperita a Plzeň by mohla požádat o peníze na další, třetí etapu," řekl Babuška. Podle Zrzaveckého je to určitě zajímavý nápad, o němž ale vedení města dosud nepřemýšlelo. Na případné podání žádosti má čas čtyři měsíce.
První etapu parku za čtvrt miliardy korun otevřela Plzeň v květnu 2008, EU na ni dala 150 miliónů Kč. Více než 20 firem a institucí tam platí PVTP nájem za plochu a servis. Zabývají se výzkumem, vývojem a inovacemi v automobilovém průmyslu, elektronice a softwaru. Tři pracoviště aplikovaného výzkumu tam má univerzita. Plzeň je stoprocentním vlastníkem parku, jehož hospodaření je vyrovnané.
zpráva ČTK
Nejnovější komentáře