Průmysl a obchod

SFDI bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem 82 miliard

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s rozpočtem 82 miliardy korun. Je to o 16 miliard korun víc než letos. Vyplývá to z informací, které v Brně na odborné konferenci Očekávaný vývoj rozvoje infrastruktury, realitního trhu a developerských projektů uvedla Renáta Slabá z Ministerstva dopravy ČR.

Výhled na rok 2018 je podle materiálů ministerstva ještě vyšší. Národní výdajový rámec dosáhne 49 miliard, po započtení prostředků z Evropské unie bude celková suma ale zřejmě 96,3 miliardy korun.

„Rozpočtový výhled je tradičně velice komplikovaný s ohledem na předpokládané současné zahájení kapitálově náročných staveb dopravní infrastruktury v nejbližším období,“ uvedla Slabá. Průměrná roční potřeba je podle ní nejméně 80 miliard korun.

SFDI nedávno uvedl, že jeho letošní rozpočet 65,7 miliardy korun, se podaří téměř celý vyčerpat. Loni se peníze určené na výstavbu a opravy železniční, silniční a říční infrastruktury podařilo využít z téměř 97 procent.

Největším příjemcem financování je podobně jako v předchozích letech ředitelství silnic, které letos hospodaří s necelými 38 miliardami korun. Správa železnic v tomto roce hospodaří s 25 miliardami korun a ředitelství vodních cest s 883 milióny korun.

Ministerstvo dopravy předpokládá, že do budování dopravní infrastruktury se zapojí i soukromý sektor díky takzvaným projektům PPP, tedy partnerství veřejné sféry se soukromými investory. Slabá zmínila pilotní projekt dálnice D4. Ministerstvo vypsalo tendr na poradce pro tento projekt, výběrové řízení ale zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Slabá oznámila, že opakovaný výběr poradce ministerstvo plánuje na první čtvrtletí příštího roku.

ŘSD plánuje rychlý růst výdajů na silniční stavby
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje pro příští roky rychlý růst investičních výdajů vzhledem k rychlejší přípravě nových dopravních staveb. Letos je třeba 37 miliard korun, příští rok to má být 45 a v roce 2019 přes 60 miliard korun. V důsledku toho se ale může stát, že v příštích letech nebude dost peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI), řekl dnes na konferenci v Brně ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.

V minulých letech se přitom nedařilo peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a evropských fondů EU zcela vyčerpat.

Silničáři totiž měli v minulých letech problémy s pomalou přípravou staveb a řada důležitých staveb musela zároveň znovu projít posouzením vlivů na životní prostředí. V současnosti je příprava mnohem rozsáhlejší, Fiala však upozornil na riziko nedostatečné kapacity projekčních kanceláří.

„Aktuálně pracují na přípravě dokumentace pro 100 staveb, což je objem za roky 2014 až 2016. A říkají, že víc kapacity už nemají,“ podotkl.

Loni a letos se dohromady zahajovalo 41 stavebních akcí, příští rok se počítá s 38 a v roce 2018 dokonce se 44. Ještě výrazněji je vidět zrychlení staveb v kilometrickém vyjádření. Loni a letos to je dohromady 144 kilometrů, příští rok to má být 227 kilometrů, z toho 168 na dálnicích.

Mezi nejdůležitější dálniční stavby, s nimiž by se příští rok mělo začít, patří dokončení D1 u Přerova, úseky D3 v jižních Čechách, D6 ve středních a severozápadních Čechách, D11 dále směrem do Polska, D35 ve východních Čechách, obchvat Frýdku-Místku a Otrokovic.

SŽDC zvyšuje ročně investice o 4 mld, v roce 2018 to bude 26 mld
Správa železniční dopravy cesty (SŽDC) od roku 2013 zvyšuje investice, každoročně zhruba o čtyři miliardy korun. Předpokládá, že v roce 2018 dosáhnou více než 26 miliard korun. Výjimkou byl loňský rok, kdy bylo nutné rychle dočerpat evropské dotace a stavělo se za 39 miliard. Letos ministerstvo dopravy schválilo velký balík studií proveditelnosti a SŽDC už pracuje na přípravě dokumentací pro územní rozhodnutí, řekl dnes na brněnské konferenci za správce železniční sítě Miroslav Veliš.

Aktuálně je rozestavěno 36 staveb, které mají každá hodnotu vyšší než 30 miliónů korun. „Do konce roku se chystáme vysoutěžit ještě dalších pět staveb a příští rok chystáme tendr na 40 staveb,“ uvedl Veliš. Letos se však podle něj SŽDC potýkala s obstrukcemi firem během výběrových řízení. „Ať už účelovými dotazy při zpracovávání nabídek, také následovaly často námitky při výběru uchazečů i podání podnětu k antimonopolnímu úřadu,“ uvedl Veliš.

SŽDC má možnost čerpat v programovacím období EU 2014 až 2020 celkem 40 miliard z Operačního programu Doprava 2 a pro tratě zapojené do transevropské sítě další miliardy z programu CEF.

Mezi významné stavby, které by měly být spolufinancované z těchto programů, patří další úseky na koridoru z Prahy do Českých Budějovic, modernizace některých úseků nákladního koridoru z Brna přes Havlíčkův Brod a Kolín do Děčína. Dále se počítá například s modernizací tratě z Prahy do Kladna s připojením letiště, s důležitou regionální tratí Brno–Zastávka či Otrokovice–Zlín–Vizovice. Později by měly přijít na řadu například přípravy stavby tratě Brno–Přerov pro rychlost 200 kilometrů za hodinu a příprava modernizace tratě Plzeň–Domažlice. Přestavovat se budou také stanice v Pardubicích a České Třebové.

zpráva ČTK

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*